Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7708
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kierownik NFZ z niepełnosprawnymi. Kłopotom winne limity

Środa, 14 września 2011, 7:47
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2011, 7:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Kierownik NFZ z niepełnosprawnymi. Kłopotom winne limity
Fot. Angela
Dlaczego chorzy muszą czekać na wizyty u specjalistów po kilka miesięcy i skąd się wzięły odpłatności za zaświadczenia – między innymi takie pytania zadawali niepełnosprawni Dorocie Gniewosz, kierownik jeleniogórskiego oddziału NFZ. Spotkanie z szefową funduszu zdrowia zorganizowało Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku działające przy KSON.

Wizyta pani kierownik jeleniogórskiego NFZ-u wpisała się w cykl spotkań osób niepełnosprawnych ze specjalistami i przedstawicielami różnych instytucji. Stowarzyszenie do swojej siedziby zapraszało już diabetyka, rehabilitanta czy aptekarza. Tym razem o dostęp mieszkańców do usług medycznych pytali Dorotę Gniewosz, kierowniczkę jeleniogórskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niepełnosprawni pytali m.in. czy lekarz może odmówić wydania skierowania, czy zaświadczenia lekarskie można pobrać bezpłatnie, dlaczego na wizytę u specjalisty trzeba czekać po kilka miesięcy, a na zarejestrowanie po kilka godzin.

– Zapisałam kilka problemów konkretnych osób i jako delegatura NFZ będziemy te przypadki sprawdzać. Kolejki, o które pytają niepełnosprawni, wynikają natomiast z faktu, że brakuje pieniędzy na dodatkowe kontrakty. My jako NFZ dysponujemy jednak ograniczoną pulą pieniędzy, które pochodzą ze składek z roku poprzedniego. Nie mamy możliwości zaciągania kredytów czy też pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł. Porady pilne są jednak przyjmowane przez lekarzy na bieżąco – mówiła Dorota Gniewosz, kierownik NFZ.

Uczestnicy spotkania, w tym m.in. Regina Chrzszczanowicz i Mieczysława Przybycień przyznały, że ze spotkania wyszły z pewnym niedosytem.
- Pani kierownik tłumaczyła, że jest za dużo ludzi zapisanych do lekarzy, a za mało pieniędzy na kontrakty i nic się nie da zrobić. Nic się więc nie zmieni, w dalszym ciągu będą nam przepadały skierowania, bo nie ma miejsc do specjalistów – mówiły uczestniczki spotkania.

Stanisław Schubert, prezes KSON-u, przyznał jednak, że część kolejek wynika z faktu, że osoby starsze często zapisują się do wielu specjalistów i lekarzy jednocześnie i bez potrzeby. Apelował o zachowanie w tym względzie rozsądku i umiaru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
95
Tak
76%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group