Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1698
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kiedyś tętniła życiem, teraz czeka na pomysł. Komu Rakownica?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 7 sierpnia 2011, 8:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 7:41
Autor: KC
Fot. KC
Były czasy, kiedy wypoczywały tu tłumy jeleniogórzan, a miejskie autobusy kursujące w pobliże latem pękały w szwach. Dziś ten teren to ruina, którą miasto chce oddać za symboliczną opłatą gospodarzowi z pomysłem na zagospodarowanie.

22 lipca 1974 roku uroczyście otwarto Ośrodek Wypoczynku Świątecznego Rakownica zbudowany w czynie społecznym na potrzeby mieszkańców Jeleniej Góry. Dwie niecki, zaplecze techniczne, plaża i dyżurujący ratownicy WOPR – to wszystko sprawiało, że na Rakownicę podczas wakacji przyjeżdżały tłumy letników, którzy w tym uroczysku, na uboczu centrum Jeleniej Góry odpoczywali, kąpali się i opalali.

Tak było jeszcze w latach 90. XX wieku. Ośrodek jednak zamknięto głównie ze względów sanitarnych. Okazało się, że woda w nieckach nie spełniała norm czystości. Był także kłopot z zasilaniem basenów i wymianą wody. Obiekt stopniowo upadał. Trafiał w różne ręce, gospodarowali tu, między innymi, harcerze, którzy już w XXI wieku dokonali rozbiórki chylącego się ku upadkowi pawilonu. Dziś Rakownicą zarządza Międzyszkolny Ośrodek Sportu.

Różne były pomysły na zagospodarowanie tego miejsca, które w kampaniach wyborczych trafiało do programów polityków, choćby jako potencjalna lokalizacja budowy amfiteatru, gdzie mogłyby się odbywać imprezy plenerowe. Tych zamierzeń nie udało się zrealizować, a Rakownica wciąż czeka na gospodarza z pieniędzmi i pomysłem. Miasto chce zachęcić potencjalnych inwestorów korzystnymi warunkami. I zamierza zorganizować przetarg tyczący tego miejsca.

– Ogłoszenie przetargowe będzie kierowane do wszystkich zainteresowanych, ale wiemy, że kilku z nich ma już swoje sprecyzowane pomysły – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Warunki dla przedsiębiorców będą precyzyjnie opisane, ale już teraz mogę powiedzieć, że czynsz dzierżawny będzie symboliczny, okres dzierżawy – relatywnie długi, niemniej czas, w jakim należy uruchomić działalność – krótki. Chcemy, by przedsiębiorca mógł godziwie zarobić, ale przystąpił do pracy bez żadnej zwłoki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~-???- 7-08-2011 8:34
Fajnie to brzmi: przetarg będzie kierowany do wszystkich, ale wiemy że kilku ma sprecyzowane pomysły. Wygląda ze p. prezydent jeszcze przed przetargiem orientuje się kto chce rakownicę, a pewnie już decyzja zapadła. Przetarg to formalność.
~Kubicusss 7-08-2011 8:42
takie czasy :) wygrywają znajomi :)
~Hi hi hi 7-08-2011 8:51
Koooooommmmu? Społeczeństwu, bo to ono ją zbudowało.
~lulu 7-08-2011 8:57
Sprzedają to co już jest zgniłe sami doprowadzając do ruiny. Podobnie jest w przetargach na wynajmowanie pustych lokali na działalność gospodarczą. Po latach wystąpi się z nowym przetargiem i za grosze odda się ruinę. Mamy tego dowody choćby FLORA która tętniła życiem wiele lat do tyłu dzisiaj spółka nie jest w stanie udżwignąć tego ciężaru. Mieliśmy tego dowód w wypowiedzi jednego z handlujących. Można by wiele przytaczać dowodów ale co to pomoże szkoda słów, chylimy sie ku upadkowi.
___x 7-08-2011 9:32
kiedyś państwo samo organizowało takie rzeczy i nie szukało tych co za nich to zrobią czyli społeczeństwo pracowało dla dobra społeczeństwa a dziś wszyscy pracują dla napełnienia koryta dla kapitalistycznych świń w garniturach
Tomy M. 7-08-2011 9:37
BREDNIE. Miasto tego typu obiekty dzierżawi na zasadzie: TERAZ DAMY TO PANU NA 3 lata DZIERŻAWY ... później przedłużymy. Jaki normalny inwestor cokolwiek będzie robił na tym terenie gdy czas dzierżawy jest tak krótki?! Jest mnóstwo interesujących projektów jednak taka działalność jest NIEOPŁACALNA przy założeniu że trzeba kupić grunt na własność np. tor motocross, amfiteatr, kompleks sportowy, pole kempingowe itd. To wszystko są NISKO DOCHODOWE PRZEDSIĘWZIĘCIA. Spójrzcie np. na SOPOT, GDAŃSK itp. miejscowości, KTO TAM UTRZYMUJE PLAŻE?! Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Komu to się opłaca? NIKOMU! To zadanie które musi być robione z pieniędzy publicznych a miasto może liczyć na podatki i to wszystko.
~Cicero 7-08-2011 9:45
ci którzy mogliby coś zrobić mają luksusowe baseny przy domu, to po co topić pieniądze dla plebsu
Tomy M. 7-08-2011 9:48
Jelenia Góra całymi latami trzymana w łapach pseudo-socjalistów teraz jest dla odmiany zarządzana przez ekonomistów-idiotów wierzących w "niewidzialną rękę rynku" Panie Zawiła, wierzy Pan że np. PARK może być PRYWATNY, PLACE ZABAW DLA DZIECI też? I z czego się będą utrzymywać? Z BILETÓW?! Panie Zawiła nie dość ze brakuje Panu zwyczajnego podstawowego wykształcenia ekonomicznego to jest Pan na tyle niemądry że nie potrafi tego zauważyć i zatrudnić fachowców. Niech Pan skończy z tym PO'wski PR i zabierze się za robotę, zarządzanie miastem to nie prowadzenie budki z hot-dogami. INWESTOROM ODRADZAM jakiekolwiek kontakty z tą EKIPKĄ CWANIAKÓW... chyba że ma dużo krwi do spuszczenia z palca. Przypominam WŁADZE MIEJSKIE że nie są od WYMYŚLANIA! Od wymyślania są PROJEKTANCI i ARCHITEKCI!
Tomy M. 7-08-2011 9:57
TO MYDLENIE OCZU. Potencjalny PRYWATNY INWESTOR oczekuje przygotowania przez miasto PROFESJONALNEJ OFERTY: - odpowiednich fragmentów z projektu zagospodarowania przestrzennego miasta, informacji o możliwościach energetycznych dostawcy prądu, profesjonalnych zdjęć i inwentaryzacji np. drzew, informacji o dostawie mediów (woda, ścieki, internet itp.), rzetelnych informacji o obecnym stanie działki i robotach które go czekają (melioracje, ka...lizacja burzowa itp.) skoro powinien być tam basen to informacje o jakości i ilości wody do jego zaopatrzenia itp. WYOBRAŹCIE SOBIE ŻE JESTEŚCIE INWESTORAMI ... zebranie i wykonanie takiej dok. będzie kosztować ok 200-500 tys. zł i może okazać się że ten teren się dla Was nie nadaje! Wyłożycie na to kasę?! PRYWATNY INWESTOR nie wyłoży! ...bo się WYŁOŻY
Piipi Jelonkowa 7-08-2011 10:15
~OKRUTNICY ! .. oby żmija sprawiedliwa ukąsiła tego sprawcę ..w *d...ę ! /..patrz.zdj.nr.15 /
~785 7-08-2011 10:19
miasto powinno sie tym zajac i masowki zamiast na placu ratuszowym to powinny byc tam z dala od gestej zabudowy a jednoczesnie z dogodnym dojazdem to raptem 5-8 przystankow autobusowych od centrum miasta ...a tak bydlo bo inaczej nie mozna nazwac rozwala butelu na glowne ulice smietniki sa powywracane do gory nogami wszechogolny syf na ulicy spac sie nie da bo geby wydzieraja tak ze budza normalnych ludzi a policja i straz miejska nawet sie nie zatrzyma zeby spisac bo widocznie nie maja na tyle jaj wiec po co oni sa zeby blokady wsadzac na kolka albo dziadkow "z pod budki z piwem" spisac bo sa nie agresywni i maja to szeroko i gleboko czy ich spisza za picie w miejscu publicznym czy nie bo co im z mandadu jak nie maja stalego dochodu a socjala im nie zabiora ... bo musza zyc
~konio 7-08-2011 10:33
Tylko tor F1 - zakasujemy całą Polskę a może i cały świat, kółko rolnicze z Śedlęcina zrobi to szybko i tanio !!!!
~ja 7-08-2011 10:36
przywrocic dawna RAKOWNICE tam jest piekny teren.Pamietam i mam zdjecia z mlodych lat jak tam sie opalalismy i Kapalismy.Bylo cudownie a teraz kupe zmji tam pelza .
~slick 7-08-2011 10:41
czyli powstanie jakiś nowy market... bo na basen chyba nie liczycie?
~bezrobotny 7-08-2011 10:57
Lokal po Rossmanie przy Placu Niepodległości stoi już ponad rok pusty a Czernow oferujem bezrobotnym stare zagrzybiałe lokale,których już nikt nie chce.To jest właśnie polityka obecnej ekipy,której brakuje elementarnej wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania miastem.W mieście rośnie bezrobocie i coraz większa nędza a spółka komunalna taka jak Wodnik ,kupuje nowy budyne za 1mln.pln.i my odbiorcy zapłacimy za to kolejną podwyżką za wodę.ZGKIM przenosi się do elektronika a wspólnotą mieszkaniowym są dłuźni grube miliony.Tak daslej trzymać panie Zawiła!
~Tutejszy 7-08-2011 11:30
Harcerze rozebrali? To jakaś kpina! Zdemolowali, rozpieprzyli w drobny mak!
~trew 7-08-2011 11:33
W Jeleniej Górze też tak się to odbywa? Cytat: Był sposób. Najpierw do lokalu wyborczego wchodził nasz człowiek. Wrzucał do urny pustą kartkę, a wynosił na zewnątrz kartę do głosowania. Dogadanej osobie dawaliśmy kartę z zaznaczonymi już krzyżykami przy odpowiednich nazwiskach: radnych PO i Kruczkowskiego. Wchodziła z nią do lokalu, brała nową kartę, ale wrzucała do urny tę, którą dostała od nas. A pustą nam oddawała. Wtedy zakreślałem nazwiska i dawałem kolejnej osobie. I tak wkoło. Mieliśmy pewność, że głosują na naszych. Dowieziono nam gotówkę. Dochodziło do płacenia nawet po 100 zł za głos. Kruczkowski wygrał niewielką przewagą. W sumie na akcję w całym mieście poszło kilkadziesiąt tysięcy złotych. Więcej na: wpolityce.pl
~proszący 7-08-2011 11:37
Gdybym łyknął 20mln w totka, to bym wybudował na wzór libereckiego Babyloon Park . . . ale nie w tej zatęchłej dziurze, tylko gdzieś obok :-)
~Mis 7-08-2011 11:53
Najwazniejsze ze bedzie aquapark, ktore beda spiete mury wielkimi kramlami dookola by sie na kapiacych ten bydynek nie rozpadl. Porazka na calego.........
~ 7-08-2011 13:15
Co jest na zdjęciu piętnastym?????????? Wygląda jak zzieleniałe zwłoki.
~ 7-08-2011 13:17
chcieliśćie Zawiłę - to macie !!! trzeba było przemyśleć swój wybór na głosowaniu
~sqandal 7-08-2011 13:20
nalezałoby by jeszcze dodac coś do tej Rakownicy , bo z biletów ( sezon tyrwa jakieś 3 miesiące ) to nikt nie utrzyma sie. Prywatni inwestorzy raczej nie będą się pchali i ide o zakład ze zas za rok będzie novy przetarg i tak wkoło Macieju
~XYZ 7-08-2011 13:46
Obiekt doprowadzono do ruiny i teraz szukają f...ra... za parę lat zrobią tam osiedle domków ewentualnie biedronkę. Sytuacja jak w Sobieszowie - władze podobno szukały inwestora... ale prawda jest taka, że z takich zapuszczonych obiektów ponownie basenu się nie zrobi-to kupa kasy - trzeba było dbać jak było to wszystko sprawne. Ps: Takie obiekty i trwające w około tych obiektów spory są jedynie pożywką i nakręcaniem dla wszelkiej maści awanturników-społeczników.
Piipi Jelonkowa 7-08-2011 13:47
..do - [~Sqandal] .. jesteś *wędkarzem ?
~plażowicz 7-08-2011 14:41
Jak się marnuje publiczne pieniądze widać nie tylko na przykładzie Rakownicy, ale też na przykładzie Sobieszowa i Kowar. W tym ostatnim porzypadku został przez głupotę i krótkowzroczność burmistrza Kowar doprowadzony do ruiny nawet nieźle działający Camping.
~her Flik 7-08-2011 15:09
Pipi co jest na zdjęciu nr 15 ??? bo nie ja nie wiem
~glutek 7-08-2011 15:21
na 15 fotce są worki ze śmieciami.
~jajko 7-08-2011 15:37
Szkoda ze nie ma obrebala ten to by postawil 1116 market i przytulił by jeszcze pare patoliiii !!
~Tutejszy 7-08-2011 16:25
Pozwolę jeszcze sobie dopisać. Ponieważ, przed chwilą napełniałem czajnik bezprzewodowy wodą, zakupiony w styczniu bieżącego roku, a wygląda już, jakbym parzył w nim kawę, przez rok. Dlaczego wodnika nie zamkną za brudną i śmierdzącą wodę? Którą trzeba spuścić dość sporo, by można było ja użyć. Z tego co wiem, to syf wypływający z mojego kranu, pochodzi z nieużywanych od lat przyłączy gdzie zalegająca woda gnije. Na dodatek piszą o napaści obcych, a tym czasem sami się wykończymy nawzajem.
~Jancio wodni 7-08-2011 18:19
Tutejszy. Z którego ujęcia dostajesz wodę to ci wyjasnię
~do tutejszy 7-08-2011 18:22
nie pisz bredni bo mamy najlepszą wodę w kraju kup porządny czajnik a nie chińskie badziewie za 20 zł a zasyfione rury to twój problem a nie wodnika po prostu je wymień
~Tutejszy 7-08-2011 19:16
Tak qrwa! w cudzych fabrykach i magazynach mam wymieniać stare rury?! A jak qrwa nie macie pojęcia co mam w kuchni, to się nie udzielajcie gnojki.
Piipi Jelonkowa 7-08-2011 20:27
..do - [~Her Flik ] .. nie tłumacz się ! *Hi,.. na pewno jestes *małolatem i .. nawet nie masz pojęcia,gdzie znajduje się Rakownica !
~mały wiadomo 7-08-2011 22:21
Dajcie to wszystko mojej ,,KRYśCE " ona da rade POdzieli równo PO 3,70 y to g..
rymcycymcy 8-08-2011 1:34
Społeczeństwo sobie wybudowało w czynie społecznym, a potem postanowiło zrobić tam sralnię bez zaprzestania kąpieli :) ...dlaczego sanepind ingeruje w takie rozrywkowe, społeczne inicjatywy !!?? ;) ...sie pytam.
~ 8-08-2011 3:49
Nie będę czytał jelonki jeśli będzie tak przesadnie dużo reklam.
~P.M. 8-08-2011 23:27
czemu tyle złości, podejrzliwości, obelg ? czy wszystkim nie będzie miło popluskać się w odnowionej rakownicy ? ktoś wygra przetarg, ktoś przegra. społeczeństwo J.G. nie wybudowało rakownicy. dajmy szansę pomysłodawcą.
~P.M. 8-08-2011 23:43
czemu tyle złości, podejrzliwości, obelg ? czy wszystkim nie będzie miło popluskać się w odnowionej rakownicy ? ktoś wygra przetarg, ktoś przegra. społeczeństwo J.G. nie wybudowało rakownicy. dajmy szansę pomysłodawcą.
~korek 15-08-2011 17:48
popieram , dajmy szansę pomysłodawcom , myślmy pozytywnie i działajmy konstruktywnie
~rakownica 13-10-2013 12:39
znając życie będzie tak że kupi ten teren jakiś pajac który zrobi tam jakieś działki , albo po prostu zrówna z ziemią wszystko i w takim stanie pozostanie ten teren przez następne kilka , kilkanaście lub kilkadziesiąt lat . Nie rozumiem dlaczego nie mogą tego terenu odbudować skoro tyle osób tam chodziło i właściciel zarabiał na pewno więcej niż teraz właściciel na Sudeckiej .
~eros 28-11-2013 9:13
Ośrodek jednak zamknięto głównie ze względów sanitarnych. Okazało się, że woda w nieckach nie spełniała norm czystości. Był także kłopot z zasilaniem basenów i wymianą wody. Ob bzdura woda była z rzeczki górskiej i z wodociongów a wieczorami sypali chlor co co oni wiedzą barany a na dziko to wode morzna puscić w momentxxxx
~z osiedla 20-12-2015 19:34
A ja to bym chcial zeby na rako byly piekne latarnie,na wieczorne spacery..Chcialbym zeby byla ciepla woda w basenach i rowery wodne i kajaki obok w stawie! i nawet te druty nad stawem mi nie przeszkadzaja!Chcialbym zeby wieczorami organizowane tam byly ogniska i dancingi.. zeby w barze kupowac tani jeleniogórski browarek zeby wzdluz drogi przy latarniach staly dziewczyny ze zgorzeleckiej:-) i nasi lokalni dilerzy z zachodniej i pwb ..ech
~aborygen 14-02-2020 20:53
do: ~z osiedla (19:34)
Tak było za tej obrzydliwej komuny, wiem bo ratowałem tam w tym czasie i wspominam to z łezką w oku ,było cudownie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group