Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 11146
Zalogowanych: 117
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kiedyś tętniła życiem, teraz czeka na pomysł. Komu Rakownica?

Niedziela, 7 sierpnia 2011, 8:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 7:41
Autor: KC
JELENIA GÓRA: Kiedyś tętniła życiem, teraz czeka na pomysł. Komu Rakownica?
Fot. KC
Były czasy, kiedy wypoczywały tu tłumy jeleniogórzan, a miejskie autobusy kursujące w pobliże latem pękały w szwach. Dziś ten teren to ruina, którą miasto chce oddać za symboliczną opłatą gospodarzowi z pomysłem na zagospodarowanie.

22 lipca 1974 roku uroczyście otwarto Ośrodek Wypoczynku Świątecznego Rakownica zbudowany w czynie społecznym na potrzeby mieszkańców Jeleniej Góry. Dwie niecki, zaplecze techniczne, plaża i dyżurujący ratownicy WOPR – to wszystko sprawiało, że na Rakownicę podczas wakacji przyjeżdżały tłumy letników, którzy w tym uroczysku, na uboczu centrum Jeleniej Góry odpoczywali, kąpali się i opalali.

Tak było jeszcze w latach 90. XX wieku. Ośrodek jednak zamknięto głównie ze względów sanitarnych. Okazało się, że woda w nieckach nie spełniała norm czystości. Był także kłopot z zasilaniem basenów i wymianą wody. Obiekt stopniowo upadał. Trafiał w różne ręce, gospodarowali tu, między innymi, harcerze, którzy już w XXI wieku dokonali rozbiórki chylącego się ku upadkowi pawilonu. Dziś Rakownicą zarządza Międzyszkolny Ośrodek Sportu.

Różne były pomysły na zagospodarowanie tego miejsca, które w kampaniach wyborczych trafiało do programów polityków, choćby jako potencjalna lokalizacja budowy amfiteatru, gdzie mogłyby się odbywać imprezy plenerowe. Tych zamierzeń nie udało się zrealizować, a Rakownica wciąż czeka na gospodarza z pieniędzmi i pomysłem. Miasto chce zachęcić potencjalnych inwestorów korzystnymi warunkami. I zamierza zorganizować przetarg tyczący tego miejsca.

– Ogłoszenie przetargowe będzie kierowane do wszystkich zainteresowanych, ale wiemy, że kilku z nich ma już swoje sprecyzowane pomysły – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Warunki dla przedsiębiorców będą precyzyjnie opisane, ale już teraz mogę powiedzieć, że czynsz dzierżawny będzie symboliczny, okres dzierżawy – relatywnie długi, niemniej czas, w jakim należy uruchomić działalność – krótki. Chcemy, by przedsiębiorca mógł godziwie zarobić, ale przystąpił do pracy bez żadnej zwłoki.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
747
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
14%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
46%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group