Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7461
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Katyń: okrutna prawda

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 marca 2010, 18:10
Aktualizacja: Piątek, 12 marca 2010, 7:52
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– Nie tylko dzieła sztuki, lecz także historia „trafia” do muzealnych gablot. Bywa, że ta najtragiczniejsza. Taka jest właśnie otwarta dziś w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej wystawa poświęcona, między innymi, zagładzie polskich elit przez sowieckich oprawców w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Przejmująca piosenka Pawła Kukiza „17 września, Polsza nie zagranica” zakończyła prezentację multimedialną przygotowaną przez, między innymi, Stanisława Wilka, szefa skansenu przy ul. Sudeckiej. „Więc polej wódki Grisza, bo zaraz oddasz strzał, w tył głowy, potem do dołu ciało na ciało się zrzuci” – te słowa na długo brzmiały w uszach gości dzisiejszego wernisażu wystawy "Zagłada polskich elit Akcja AB - Katyń".

Wcześniej przybyłych na wydarzenie przywitała Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Wśród obecnych pojawili się wojskowi, zarówno służby czynnej, jak i w stanie spoczynku. Przybyli kombatanci oraz szefowie szkół i nauczyciele. Ich współudział przy organizacji wystawy był szczególnie cenny. Gabriela Zawiła podziękowała za pomoc historykowi z ZSO nr 1 Mariuszowi Kokotowskiemu, a także dyrektorowi tej placówki Pawłowi Domagale. Wymieniła też Jadwigę Dąbrowską, dyrektor ZSO nr 2 z Cieplic.

Adresatami tej wystawy są bowiem uczniowie, którzy do skansenu będą przybywać, aby poznać prawdę o jednym z najtragiczniejszych epizodów II Wojny Światowej: męczeńskiej śmierci polskich inteligentów zamordowanych w ramach przez katów ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w kwietniu 1940 roku, a także ludobójstwu z rąk nazistowskich oprawców z III Rzeszy Niemieckiej.

Zebrani obejrzeli fragment zrealizowanego na początku lat 90. XX wieku filmu o wydarzeniach w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku. Wydarzeniach, o których zakazano wspominać podczas lekcji historii w czasach PRL. O których prawda była niewygodna dla ówczesnych rządzących. Filmu o zbrodniach, o których napisano wiele kłamstw. A jak mawiał szef propagandy III Rzeszy Josef Goebbels, kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Do dziś w Rosji, która jest spadkobierczynią ZSRR, autora potwornej zbrodni, nie brakuje głosów, że Katyń to sprawka nazistów.

W klimat wystawy wprowadził przybyłych Mariusz Kokotowski. Zalecił szczególnie oglądanie dolnej części, gdzie przedstawiane są sylwetki ofiar ludobójstwa. Nie były to osoby przypadkowe. – Ostrze represji skierowane było w elity. Unicestwiając profesorów, oficerów, inżynierów i innych inteligentów okupanci chcieli zabić ducha narodu – mówił historyk. Dodał także, że – o ile Niemcy przyznają się otwarcie do zbrodni wojennych, o tyle Rosja wciąż nie potrafi jednoznacznie potępić okrucieństw Stalina i jego pallatynów.

Ekspozycja przygotowana w formie planszowej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, podzielona została na kilka bloków tematycznych. – Długo na nią czekaliśmy. Wędruje po Polsce już od kilku lat. W końcu dotarła do Jeleniej Góry. Będzie tu krótko, bo zaledwie do końca kwietnia – mówił Stanisław Wilk.

Do wystawy przygotowano ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w ramach której w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego odbędą się multimedialne lekcje muzealne na temat zbrodni katyńskiej.
Rezerwację terminów lekcji muzealnych można wykonać elektroniczne pod adresem biuro@militaria-muzeum.pl lub telefoniczne pod numerem 75 – 64 29 222 – informuje Muzeum Karkonoskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~s. 11-03-2010 18:48
"Myśmy wszystko zapomnieli....... " - Bo oni nam kazali, ale czy oni to nie my ?
~mim 11-03-2010 19:00
Tak, prawda bywa niestety okrutna, jak los tych niewinnych ludzi. W 1976 roku mój kolega ze studiów, Karol przywiózł z Anglii książkę "Katyń"- niestety nie pamiętam autoara/autorów.Z zapartym tchem poznawałem prawdę, skrzętnie skrywaną przez ówczesne PRL-owskie władze. Książka w tajemnicy krążyła wśród zaufanych kolegów naszej uczelni. Każdy czytał szybko ,bo czekali następni. Dzięki takim odważnym,którzy przemycali książki zakazane -poznawaliśmy prawdę. To nas umacniało w przekonaiu ,że dość obłudy i zakłamywania historii. Większośc z nas, po takiej pożywce duchowej, czynnie włączyło sie w sierpniu 1980 do rozwalania chorego sowieckiego systemu. Dzisiaj odżyły wspomnienia o moich bliskich,którzy cudem wrócili z wywózki na Sybir. Tym, o których jest wystawa - niestety nie udało się. Ale dzięki organizatorom tej wystawy młodzi ludzie mają szansę poznać kawałek tragicznej naszej historii. Cześć i chwała poległym ! Brawa dla Pawła Kukiza ,po którego piosence stałem chwilę i myślami byłem tam......
~Alf 11-03-2010 19:26
Chętnie tą wystawę bym obejrzał ale brakuje tam dojazdu komunikacją publiczną i to duży minus. O naszej historii nie można zapomnieć...
~uczen 123 11-03-2010 20:52
kiedyś na lekcji historii jak powiedziałam,ze ruscy weszli 17 września, to mi nauczycielka wychowania obywatelskiego powiedziała, że mnie w domu bzdur uczą, a babcia była tego świadkiem , jak ktoś na murach szkoły napisał pomścimy Katyń to nam zrobiono wykład na temat złych oprawców Niemców , którzy tego mordu rzekomo dokonali. Sakrament pokuty mówi :rachunek sumienia.......Dobrze,że dzisiaj uczy się już prawdziwej historii w szkołach
~Brunner 11-03-2010 22:39
Dobrze, że pamietamy o zbrodniach na naszych żołnierzach tylko źle, że nie widzimy zbrodni naszych żołnierzy na cywilach w zawieruchach Iraku czy Afganistanie...
~tentaris 11-03-2010 23:06
Oddajmy cześć i hołd poległym. W końcu to była dość duża część polskiej inteligencji tamtych czasów... Tylko wstyd,że żyjemy teraz w państwie, za które miliony ludzi oddało życie, a w którym rządzą barany...
~do Alfa 11-03-2010 23:16
Tuż przy Skansenie jest przystanek "dwunastki". To chyba "publiczna komunikacja?? A piechotką - 10 minut od UM licząc...
takisobiejeden 12-03-2010 1:57
Oddajecie cześc i hołd poległym wybierając od lat na władze Jeleniej Góry byłych komunistów !!! tacy z Was patrioci,zero honoru !!! - Czerwona dolina - ta nazwa nie wzieła sie z nikąd !!!
takisobiejeden 12-03-2010 2:06
| ~Alf A co,spodziewałes sie ze komuchy Ciebie tam dowiozą??
teessi 12-03-2010 6:27
Do 11-03-2010 23:16 | ~do Alfa | - To JEST odległe miejsce od centrum Jeleniej Góry jak na taką wystawę. Tam się idzie od UM nie 10 minut, ale przeszło dwa razy dłużej. Poza samymi mieszkańcami nikt do tego miejsca się nie zapuszcza, bo i nie ma po po co. A "12" jeździ bardzo rzadko. Taka wystawa powinna być albo w Muzeum Karkonoskim lub w DODN - jeśli była przewidziana dla młodzieży. Widać decydentom bardzo zależało na tym, aby ją wstydliwie schować, a nie pokazywać. Gdyby nie ten portal, to nikt by o niej nawet nie wiedział. Jakoś nie widać na mieście informacji o tej wystawie.
~Alf 12-03-2010 18:22
Do: takisobiejeden. Ja patrzę na te sprawy inaczej gdyż tam zostały 2osoby z mojej rodziny i 10osób było z tego powodu w Kazachstanie.Miejsca te są dla mnie martylologią i cierpieniem naznaczone taką jak dla innych np Oświęcim.Jeśli to jest przy dawnej JW to ok.Ja myślałem że to przy zjezdzie na Karpacz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group