Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4113
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Kask uchroni przed tragedią

Czwartek, 26 czerwca 2008, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Kask uchroni przed tragedią
Fot. TEJO
Jak bezpieczniej jeździć jednośladem i ustrzec się następstw poważnych wypadków? Zbigniew Leszek, prezes Izersko–Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego podpowiada, że jednym ze sposobów jest założenie kasku.

Tylko w roku 2006 wydarzyło się ponad 5,8 tys. wypadków z udziałem cyklistów. Ponad 500 z nich zginęło, a prawie 2 tys. zostało ciężko rannych, bo nie mieli na głowach kasku, który uchroniłby ich przed urazami głowy. Podobnie wyglądała sytuacja w roku ubiegłym. Wobec takich danych nie można przejść obojętnie.

– W tym sezonie kaski w modzie – takim hasłem Zbigniew Leszek chce zachęcić jeleniogórzan do włączenia do akcji bezpiecznej jazdy rowerem. Jeśli ktoś ma już rower, to teraz powinien sprawić sobie kask. Zakup takiego sprzętu to niewielki koszt, a może on uratować życie cykliście.

W Jeleniej Górze, jak na razie, do kasku przekonało się niewielu. Najtrudniej jest zmienić gusta młodzieży, według której noszenie kasku jest „obciachowe”. Niewielu z nich bierze jednak pod uwagę bezpieczeństwo.

– Ilu rowerzystów musi jeszcze ulec wypadkowi, aby przekonać się, że w kasku jest bezpieczniej i kto w zamian za „nieobciachowość” poświęci swoje życie lub narazi się na kalectwo, dla głupoty i błędnych przyzwyczajeń – pyta Zbigniew Leszek. Zapewne nikt. Dlatego zmieńmy swoją modę i dla własnego dobra wprowadźmy nową zasadę – „wstyd jeździć na rowerze bez kasku”.

Trzeba bowiem pamiętać, że kierowcę samochodu przed uderzeniem chronią blachy pojazdu, rowerzystę chroni tylko to, co ma on na sobie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group