Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2052
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze oblężone

Wiadomości: KARKONOSZE
Środa, 14 lipca 2010, 7:55
Aktualizacja: Czwartek, 15 lipca 2010, 7:38
Autor: Angela
Turyści na Śnieżce.
Fot. AP
Jak to latem bywa, Śnieżka i Karkonoski Park Narodowy przeżywają najazd turystów. Tłok na szlaku na najwyższy szczyt sudecki jest tak duży, że władze KPN – u chcąc zapewnić wchodzącym komfortowe warunki, wprowadziły ruch jednostronny. Pracownicy parku przypominają też o zasadach, których łamanie może zakończyć się karami grzywny lub sprawą w sądzie.

Tylko w ciągu tych dwóch wakacyjnych miesięcy, w lipcu i sierpniu, na Śnieżkę wchodzi minimum 200 tys. osób. Przy sprzyjającej aurze ta liczba zwiększa się o kolejne tysiące odwiedzających. Stąd potrzeba wprowadzenia jednokierunkowego ruchu, który ma ułatwić niełatwą wędrówkę pod górę.

– Okres wakacyjny i do tego sprzyjająca pogoda sprawiają, że ruch na terenie parku narodowego jest bardzo duży. Na szlakach turystycznych odnotowujemy znaczne przeciążenie. Dlatego w okresie od 7 lipca do 31 sierpnia br. na odcinku Drogi Przyjaźni Polsko – Czeskiej (szlak czerwony, tzw. zakosy) od Domu Śląskiego na szczyt Śnieżki obowiązuje ruch jednokierunkowy, tylko w górę.

Prosimy turystów by tym szlakiem nie schodzili, ponieważ przy tak dużej ilości turystów powoduje to duże utrudnienia dla tych, którzy wchodzą i są bardziej zmęczeni. Schodzić i wchodzić jednocześnie można natomiast Drogą Jubileuszową czyli szlakiem niebieskim. Obecnie otwarte i udostępnione są wszystkie szlaki turystyczne – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.

Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego przypomina też o najważniejszych zasadach zwiedzania i przemieszczania się po Karkonoskim Parku Narodowym. Jedną z wytycznych jest wędrówka tylko po wyznaczonych szlakach.
– Zdarzają się niesforni turyści, który schodzą ze szlaków, wchodzą na obszary objęte ścisłą ochroną i tam urządzają sobie biwaki. Z takimi przypadkami będziemy surowo walczyć. Nasze służby terenowe, które patrolują park przez siedem dni w tygodniu, będą pouczały, a jeśli to nie pomoże, będziemy karali lub kierowali sprawy do sądu. Jesteśmy wyrozumiali dla tych, którzy odchodzą ze szlaków niezbyt daleko, do strumyka, aby się ochłodzić, w innych przypadkach nie można jednak liczyć na naszą pobłażliwość – mówi szef parku.

Inne zasady, których łamać nie wolno to wchodzenie do parku z psem tylko na smyczy i w kagańcu, niezależnie od rasy i wielkości czworonoga.

–Trzeba pamiętać, że czworonogi w takim intensywnym ruchu turystycznym i nowym środowisku są w ciągłym stresie i mogą różnie reagować. Mamy coraz więcej skarg dotyczących pogryzień przez psy na terenie parku i stąd ten apel do właścicieli zwierząt – mówi Andrzej Raj.

Warto tez pamiętać, że ukaranym przez patrole można zostać za śmiecenie w parku czy niszczenie drzew i krzewów. Dla bezpieczeństwa własnego i innych nie wolno wyrzucać też w lasach niedopałków papierosów czy rozpalać ognisk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~zakbar 14-07-2010 8:14
Jestem przeciwnikiem masowego ruchu turystycznego. "Turyści" to śmieciarze, brudasy, niechluje, ludzie niekulturalni i wszystko co najgorsze dla gór i przyrody. Góry należy zamknąć i wpus...ć osoby posiadające dokument uprawniający do wstępu, wydawany tylko prawdziwym turystom - członkom PTTK itp. Za długo patrzę na to co się dzieje w Karkonoszach, Tatrach, BIeszczadach, żeby mieć inne zdanie. Jak ktoś nie umie się zachować, to niech siedzi w domu.
~OLO 14-07-2010 8:47
Do zakbar ale ty jesteś głupi przea...lizuj tylko swoją wypowiedz oto ona: "Góry należy zamknąć i wpus...ć osoby posiadające dokument uprawniający do wstępu, wydawany tylko prawdziwym turystom","Turyści" to śmieciarze, brudasy, niechluje, ludzie niekulturalni " Ubawiłeś mnie
~tomekkk 14-07-2010 8:49
Masz dużo racji, ale turyści to pieniądze i proponowane przez ciebie rozwiązanie spowodowałoby zbyt duży sprzeciw lokalnej społeczności, władz itd. i nie ma szans na jego wprowadzenie w życie. Pozdrawiam :)
~Ekolog 14-07-2010 8:53
Dzis wszystko to biznes, wycieli hektaru lasy by postawic wyciag to i zgodza sie na to by smiecili w gorach byle była kasa!
~tomekkk 14-07-2010 9:03
OLO - zagbar wyraźnie napisał "Turyści" a nie po prostu Turyści, aby podkreślić ich pseudoturystyczne aspiracje ;) Najpierw czytamy ze zrozumieniem, a potem wrogo atakujemy.
~olo 14-07-2010 9:13
Do tomekkk to może napiszesz czym według Ciebie zajmują się "Turyści" a czym Turyści i napisz po co "Turyści" i Turyści idą w góry. Ja rozumiem intencje takich zakbarów, którzy chcą tworzyś elit cluby tylko dla wybranych pod warunkiem że to Oni i ich znajomi będą tymi wybranymi
~do zakbar 14-07-2010 9:18
Nad morzem i nad jeziorem też smiecą i w mieście też. Zróbmy zakaz wychodzenia z domu, niech smiecą sobie w domu. Wtedy wszystko będzie piękne i nie zniszczone przez człowieka.
~AJ 14-07-2010 9:32
proponuję, żeby pan Raj sam pochodził w kagańcu. W taki upał pies chłodzi się przez język i męczenie go kagańcem, np metalowym, który się nagrzewa na słońcu niemiłosiernie to sadyzm. W taki upał lepiej unikać z psem otwartych nasłonecznionych przestrzeni i głupoty pracowników KPN.
~olo 14-07-2010 9:38
Do zakbar pisząc o PTTK masz na myśli tą organizację, która doprowadziła do degradacji wszystkie schroniska ?Jak tak to naprawdę zostaniesz moim idolem
~Piękny Roman 14-07-2010 10:07
Do AJ: więc najlepiej w taki upał (i nie tylko) nie pchać się z psami na Śnieżkę ! Dla stworzenia to męczarnia i wystarczy mu krótszy spacer. A turyści nie po to idą w góry żeby być narażonym na pogryzienie albo na oglądanie psich kup...Bo wystarczająco można się ich naoglądać w mieście... A zakbar ma rację: turyści to śmieciarze i brudasy.Pracowałem kilka lat w schronisku turystycznym i wiem co piszę,bo różne rzeczy widziałem.
~Nikita 14-07-2010 10:13
A po co Ci pies do KPN? One tylko sraja i szczaja a wlasciciel wiadomo nie posprzata bo przeciez jest w lesie. Idziesz w gory-zostaw psa w schronisku lub "psim hotelu" na kilka godzin.
~olo 14-07-2010 10:15
A co do zielonych (zwlaszcza ten z sobieszowa) to niezly z niego cham.
wrocławski_student 14-07-2010 10:21
oczywiście rowerem dalej nie można wjechać chyba, że nielegalnie bo zaraz każą zawrócić
~wrocławski_student 14-07-2010 10:34
Sam oczywiście mam w nosie te przepisy i jeżdżę tam, gdzie mi się podoba. I nikt mi jeszcze nic nie zrobił, raz mnie gonił jakiś burak to mu zwiałem i jeszcze pokazałem facka na do widzenia, he, he
~Gość 14-07-2010 11:33
Widząc tyle piesków na szlaku , to podejrzewam że szlak będzie wyglądał jak ul. 1-go Maja w Jeleniej Górze - cały pokryty Psimi Prezentami - i jak tu rozglądać się i podziwjać
~Robsi 14-07-2010 12:05
Jak sie nie zmieni ludzka mentalnosc to takie same przypadki chamstwa i glupoty beda mialy miejsce wszedzie. Nie widze tutaj roznicy, czy to gory, miasto, zachowanie w sklepie, czy na drodze. Sami bedziemy dawac dobry przyklad to i innych latwiej bedzie do tego naklonic. Srodki odgorne musza byc podejmowane, czy sie komus to podoba, czy nie-z ich skutecznoscia to juz roznie bywa. Najczesciej do ich wprowadzenia potrzeba kasy, kasy i kasy. Jak juz mentalnosc bedzie inna, edukacja obszerniejsza i
~ 14-07-2010 12:48
ostatnio w górach przez kawał drogi niosłam reklamówkę ze śmieciami, śmietnika dłuuugo nie było,a prawie wszyscy patrzyli się na mnie jak na d...la
~miejscowy 14-07-2010 13:19
Karkonosze oblężone!?- chyba tylko Śnieżka ,Kamieńczyk, Szklarka. Reszta szlaków pusta, ludzi prawie nie ma, w Izerach prawie sami Czesi, polaków jak na lekarstwo no ale tam trzeba mieć trochę kondycji,a z tym u większości problem. Nawet Stóg Izerski prawie pusty, mimo gondoli
~NWC_ 14-07-2010 13:53
Co do ruchu jednostronnego, niech jeszcze postawią znaki drogowe dla PIESZYCH !
~ 14-07-2010 14:18
góry górami a karpacz wita turystów smrodem z oczyszczalni z której wypuszczają szambo ,,,miłego wypoczynku w karpaczu
~monka 14-07-2010 14:20
a jeszcze miasto pobiera klimatyczne za ten smród
~do miejscowy 14-07-2010 14:35
Masz rację z Izerami.Bywam na moim góralu i jest super,tłoku nie ma :).A co do gondoli,cóż popatrz na cennik przejazdu,masakra.
~ 14-07-2010 14:51
~PIĘKNY Roman ..ma tutaj rację ! ..niektórzy traktują schronisko jak KNAJPĘ ! .. i wypijają *tam duzą ilość alkoholu i zdradzają swoje żony z innymi kobietami ! ~WIDZIAŁAM ..
Joter 14-07-2010 15:28
Ach to ja już wiem dlaczego dzisiaj od godz 5:15 rano w okolicach wyciągu na Szrenicę w Szklarskiej Porębie śmigłowiec tak nisko latał...Po prostu po to żeby tych turystów spod Szrenicy trochę przepłoszyć...Dobry pomysł, naprawdę bardzo dobry...
Joter 14-07-2010 16:56
Skoro Karkonosze są tak bardzo oblężone przez turystów, to może pomóc tylko akcja z użyciem śmigłowca, kwadrans po piątej rano (ja bym proponował aby taką samą "akcję" powtórzyć też jutro w godzinach jeszcze wcześniejszych)...inaczej nie wytępisz.
~ekolog11 14-07-2010 19:35
Czysta hipokryzja zielonych. Niech ktoś mi wytłumaczy po co te wszystkie wycinki drzew, poza tym pracownicy parku mknący z zawrotną prędkością terenowymi samochodami, albo czterokołowcami po szlakach stanowią chyba gorsze zagrożenie dla przyrody i otoczenia niż psy bez kagańców... żenada
~ 14-07-2010 19:48
Ja niestety musze przyznac racje tym, ktorzy pisza, ze Karkonosze sa zasmiecone. Widzialam wiele innych gor, wedrowalam niedawno po pieknych gorach na wyspie La Gomera. Ani jednego papierka, zadnych butelek, NIC. Tak jest tez w Alpach. Czemu polskie gory sa zasmiecone? Na to pyt. odpowiada komentarz nr 1.
~ja 14-07-2010 20:21
do postu AJ -a ja Ci życzę takiego dobrego pieska co chłodzi się przez to że gryzie, i zaraża np. wścieklizną. Jak Ci taki piesek pogryzie dup......ko, a wspaniałomyślny właściciel pieska jeszcze obije buzię to wtedy będziesz jęczał gdzie są odpowiednie służby i porządek.
~on 14-07-2010 20:29
do wrocławskiego studenta- właśnie przez takich buraków jak ty inni rowerzyści Ci normalni i kulturalni stracili prawo poruszania się po szlakach bo buractwo stwarza zagrożenie i nikogo nie szanuje, ja prawdziwy rowerzysta pozdrawiam cię twoim gestem czyli fckiem.
~kulka 14-07-2010 20:34
biznes :)) bdb niech ludzie ze szklarskiej,Karpacza i okolicznych "wiosek" zarabiają :))
~do joter 14-07-2010 21:32
Jesteś w błędzie, ten śmigłowiec latał tak wcześnie rano nad parkiem i Szklarską bo budowany jest nowy odcinek nartostrad. Śmigłowiec transportował elementy przeszłego wyciągu na górę dlatego,że inny transport jest niemożliwy. WSZYSTKIM NIESZCZĘSLIWYM z tego powodu bardzo współczuję. Łączę się z nimi w bólu i cierpieniu i życzę dalszego owocnego narzekania na wszystko i na wszystkich. Pamiętajcie - stanowczość - tylko stanowczość jest naszym celem w narzekaniu.
~Gość 14-07-2010 22:00
Pojechałem z rodziną nad wodę z własnym kupionym składanym koszem na odpadki - również inne osoby tam przebywające przyglądały się jak na chorego - to do wypowiedzi /~/
~ 15-07-2010 11:24
Niemki łażą po różnych górach, chwalą się wyjazdami, pieją z zachwytu jak to u nich jest czyściutko, tylko ci okropni Polacy tak śmiecą... Bujaj się niemro do swojego Vaterlandu i przestań tu zawracać dupę!
dolnoślązak 17-07-2010 21:36
Z Pecs rusza wyciag na sam szczyt i z powrotem. Problem nie smiecic, nie chodzic, nie deptac - nie istnieje. Mozna poszczytowac, pokonujac trakt wyciagiem od Czeskiej strony.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group