Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4604
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoska Koalicja Masz Głos, Masz wybór o półmetku kadencji jeleniogórskich władz

Piątek, 9 listopada 2012, 9:00
Aktualizacja: 12:04
Autor: KKOP
– Dziś, po dwóch latach trwającej kadencji i w przededniu uchwalenia budżetu Jeleniej Góry na 2013 rok, postanowiliśmy przypomnieć obietnice, składane jeleniogórzan podczas kampanii wyborczej – czytamy w "Podsumowaniu półmetka", podpisanym przez Karkonoską Koalicję Organizacji Pozarządowej Masz Głos, Masz Wybór.

A oto cała treść:

Parafrazując słowa znanej piosenki można zadać pytanie czy to już pół czy dopiero połowa... 21 listopada 2010 roku odbyły się wybory samorządowe. Wybraliśmy 23 radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry na kadencję 2010-2014. Dwa tygodnie później odbyła się druga tura wyborów na prezydenta miasta. Wybory wygrał Marcin Zawiła z PO pokonując urzędującego wówczas prezydenta Marka Obrębalskiego (RAZEM DLA J.G. wcześniej PO) stosunkiem głosów 54,57% do 45,43% przy 25% frekwencji. Dla Marcina Zawiły był to powrót po latach, gdyż funkcje Prezydenta pełnił już na początku lat dziewięćdziesiątych.
Jak każde wybory także te ostatnie poprzedziła kampania wyborcza, podczas której politycy składali rozliczne obietnice wyborcze. Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych uczestniczyła w kampanii wyborczej organizując debaty „Masz Głos, Masz Wybór”. Dziś, po 2 latach trwającej kadencji i w przededniu uchwalenia budżetu miasta na 2013 rok, postanowiliśmy przypomnieć ich obietnice.

Najwięcej obietnic złożonych zostało przez kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta. W artykule skoncentrujemy się na wybranych tematach zgłoszonych wówczas przez zwycięzcę. Jednym ze sztandarowych haseł wyborczych prezydenta Marcina Zawiły było uruchomienie tzw. tramwaju miejskiego, który miał połączyć Zabobrze z Centrum, Cieplicami, Sobieszowem a nawet Piechowicami. Jak na razie Szybka Kolej Miejska jest w fazie mglistych planów, których realizatorem mają być koleje regionalne, podległe marszałkowi województwa. Terminu ich uruchomienia nikt nie zna. Miasto ogranicza się tu jedynie do organizowania spotkań z urzędnikami różnych szczebli władzy i organizowania konferencji prasowych.

Obecny prezydent kontynuuje realizacje inwestycji rozpoczętych przez poprzednika jak np. Termy Cieplickie, obwodnica czy rewitalizacja Parku Zdrojowego. Inwestycjami, które w zasadniczym stopniu dotknęła dłoń tej ekipy są: fontanna przy ul. Wolności, przebudowa stadionu miejskiego, budowa kolejnych przyszkolnych boisk i placów zabaw oraz rozbudowa ulic w rejonie dzielnicy przemysłowej. Wielką szansą dla miasta wg. Marcina Zawiły ma być turystyczne otwarcie Jagniątkowa. Inwestycje te jednak nie są już tak spektakularne i nie spowodują obiecywanego przyspieszenia rozwoju miasta.

Innym ważnym problemem, który obiecał powstrzymać prezydent Zawiła jest problem wyludniania się Jeleniej Góry. Na koniec września br. w Jeleniej Górze zameldowanych było zaledwie 80.163 osoby. Niektórzy analitycy szacują liczbę osób faktycznie zamieszkujących w mieście na ok. 60 tys.

Jelenia Góra staje się miastem emerytów i rencistów. Ta tendencja pozostaje w zgodzie z hasłami wyborczymi prezydenta, który upatrywał wielkiej szansy dla miasta w rozwoju geriatrycznej bazy opiekuńczej dla emerytów z Niemiec, Danii i Norwegii. Inwestycji w tej dziedzinie w Jeleniej Górze jednak nie przybyło.

Młodzi ludzie nie mogąc znaleźć pracy, właściwego poziomu edukacji uciekają do większych aglomeracji lub wyjeżdżają za granice. Niestety wiele jeleniogórskich firm przeprowadziło ostatnio zwolnienia lub są w ich trakcie (Jelfa, Poczta Polska), kolejne inne upadły (Anilux, Kartonaże). Mimo aktywnych działań i zapowiedzi prezydenta, iż niebawem powstanie w Cieplicach firma farmaceutyczna produkująca szczepionki, nic z tego do dnia dzisiejszego nie wyszło. Prezydent deklaruje wsparcie dla inwestycji przemysłowych, które spowodowało rozbudowę Zorki, Draexlmaier’a, Jelenia Plast, pojawiły się w mieście niewielkie firmy produkujące opakowania z drewna, elementy odwodnień, czy galanterię betonową. Te powstałe za prezydentury Marcina Zawiły miejsca pracy uzupełniają oferty wielu dyskontów handlowych.

Trzeba przyznać, że miejsca pracy w tych firmach zapewniają Jeleniej Górze statystycznie czołowe pozycje, szczególnie w porównaniu z okolicą, w rankingach poziomu zatrudnienia.
Te oferty, to jednak zdecydowanie za mało, aby zachęcić młodych jeleniogórzan do pozostania w mieście nie mówiąc już o asymilacji z miastem osób z innych regionów.

W mieście rozwijają się natomiast dyskonty i markety. Brak zapowiadanej Galerii Handlowej z prawdziwego zdarzenia, która miała oprócz multikina posiadać kręgielnie i inne atrakcje. Zapewne ewentualne powstanie tej galerii pozostanie głównym tematem przyszłej kampanii wyborczej, gdyż jej realizacja w ciągu dwóch najbliższych lat jest wysoce problematyczna.

Ważnym problemem szczególnie dla seniorów i niepełnosprawnych jest funkcjonowanie służby zdrowia. Połączenie i oddłużenie w 2011 roku Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze ze Szpitalem w Kowarach nie na wiele pomogło. Nowy – stary szpital czyli dzisiejsze Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej ma już ponad 9 mln. zł długów. Od kilku dni w jeleniogórskim szpitalu wstrzymuje się przyjmowanie pacjentów na zabiegi planowe. Kolejki do specjalistów się wydłużają.

W najbliższym czasie z inicjatywy m. in. KSON-u popartej przez wszystkie kluby radnych ma odbyć się nadzwyczajna sesja poświęcona funkcjonowaniu służby zdrowia w Jeleniej Górze. Z obiecanej szczególnej troski i zainteresowania problemami osób niepełnosprawnych ekipa prezydenta Zawiły zrealizowała jedynie uzupełnienie infrastruktury sportowej Szkoły Specjalnej, po długiej naszej walce zwiększyła ilość miejsc parkingowych i umożliwiła korzystanie z części obsługi klienta UM, a to jak na szumne zapowiedzi stosunkowo mało.

Rozumiemy, że na pewne obietnice wyborcze swój cień położyła sytuacja makroekonomiczna. Jednak mieszkańcy oczekują od władzy większej dostępności, aktywności, kreatywności i dążenia do rozwoju miasta oraz profesjonalnej informacji samorządowej składającej się na definicję dialogu społecznego. Tak jak na początku pisaliśmy zostało jeszcze dwa lata tej kadencji. Liczymy, że władze miasta będą z większą determinacją realizować swoje obietnice. Będziemy uważnie śledzić ile ze zgłoszonych przez organizacje pozarządowe wniosków do budżetu miasta na 2013 rok zostanie uwzględnione.

Przeanalizowaliśmy także głosowania poszczególnych Radnych nad piętnastoma uchwałami Rady Miasta mającymi szczególny wpływ na jakość życia mieszkańców. Choć uchwał w mijającej kadencji było ponad trzysta, to wyraźnie widać, że to częściej względy polityczne niż potrzeby mieszkańców decydują o efektach głosowania. Ten monitoring prowadzimy nadal i opublikujemy go wkrótce. Podobnie jak wyniki ankiety dotyczącej opinii mieszkańców miasta o jakości dialogu społecznego.

W podpisie: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowej Masz Głos, Masz Wybór

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2148
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group