Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2810
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonoska Koalicja Masz Głos, Masz wybór o półmetku kadencji jeleniogórskich władz

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 listopada 2012, 9:00
Aktualizacja: 12:04
Autor: KKOP
– Dziś, po dwóch latach trwającej kadencji i w przededniu uchwalenia budżetu Jeleniej Góry na 2013 rok, postanowiliśmy przypomnieć obietnice, składane jeleniogórzan podczas kampanii wyborczej – czytamy w "Podsumowaniu półmetka", podpisanym przez Karkonoską Koalicję Organizacji Pozarządowej Masz Głos, Masz Wybór.

A oto cała treść:

Parafrazując słowa znanej piosenki można zadać pytanie czy to już pół czy dopiero połowa... 21 listopada 2010 roku odbyły się wybory samorządowe. Wybraliśmy 23 radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry na kadencję 2010-2014. Dwa tygodnie później odbyła się druga tura wyborów na prezydenta miasta. Wybory wygrał Marcin Zawiła z PO pokonując urzędującego wówczas prezydenta Marka Obrębalskiego (RAZEM DLA J.G. wcześniej PO) stosunkiem głosów 54,57% do 45,43% przy 25% frekwencji. Dla Marcina Zawiły był to powrót po latach, gdyż funkcje Prezydenta pełnił już na początku lat dziewięćdziesiątych.
Jak każde wybory także te ostatnie poprzedziła kampania wyborcza, podczas której politycy składali rozliczne obietnice wyborcze. Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych uczestniczyła w kampanii wyborczej organizując debaty „Masz Głos, Masz Wybór”. Dziś, po 2 latach trwającej kadencji i w przededniu uchwalenia budżetu miasta na 2013 rok, postanowiliśmy przypomnieć ich obietnice.

Najwięcej obietnic złożonych zostało przez kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta miasta. W artykule skoncentrujemy się na wybranych tematach zgłoszonych wówczas przez zwycięzcę. Jednym ze sztandarowych haseł wyborczych prezydenta Marcina Zawiły było uruchomienie tzw. tramwaju miejskiego, który miał połączyć Zabobrze z Centrum, Cieplicami, Sobieszowem a nawet Piechowicami. Jak na razie Szybka Kolej Miejska jest w fazie mglistych planów, których realizatorem mają być koleje regionalne, podległe marszałkowi województwa. Terminu ich uruchomienia nikt nie zna. Miasto ogranicza się tu jedynie do organizowania spotkań z urzędnikami różnych szczebli władzy i organizowania konferencji prasowych.

Obecny prezydent kontynuuje realizacje inwestycji rozpoczętych przez poprzednika jak np. Termy Cieplickie, obwodnica czy rewitalizacja Parku Zdrojowego. Inwestycjami, które w zasadniczym stopniu dotknęła dłoń tej ekipy są: fontanna przy ul. Wolności, przebudowa stadionu miejskiego, budowa kolejnych przyszkolnych boisk i placów zabaw oraz rozbudowa ulic w rejonie dzielnicy przemysłowej. Wielką szansą dla miasta wg. Marcina Zawiły ma być turystyczne otwarcie Jagniątkowa. Inwestycje te jednak nie są już tak spektakularne i nie spowodują obiecywanego przyspieszenia rozwoju miasta.

Innym ważnym problemem, który obiecał powstrzymać prezydent Zawiła jest problem wyludniania się Jeleniej Góry. Na koniec września br. w Jeleniej Górze zameldowanych było zaledwie 80.163 osoby. Niektórzy analitycy szacują liczbę osób faktycznie zamieszkujących w mieście na ok. 60 tys.

Jelenia Góra staje się miastem emerytów i rencistów. Ta tendencja pozostaje w zgodzie z hasłami wyborczymi prezydenta, który upatrywał wielkiej szansy dla miasta w rozwoju geriatrycznej bazy opiekuńczej dla emerytów z Niemiec, Danii i Norwegii. Inwestycji w tej dziedzinie w Jeleniej Górze jednak nie przybyło.

Młodzi ludzie nie mogąc znaleźć pracy, właściwego poziomu edukacji uciekają do większych aglomeracji lub wyjeżdżają za granice. Niestety wiele jeleniogórskich firm przeprowadziło ostatnio zwolnienia lub są w ich trakcie (Jelfa, Poczta Polska), kolejne inne upadły (Anilux, Kartonaże). Mimo aktywnych działań i zapowiedzi prezydenta, iż niebawem powstanie w Cieplicach firma farmaceutyczna produkująca szczepionki, nic z tego do dnia dzisiejszego nie wyszło. Prezydent deklaruje wsparcie dla inwestycji przemysłowych, które spowodowało rozbudowę Zorki, Draexlmaier’a, Jelenia Plast, pojawiły się w mieście niewielkie firmy produkujące opakowania z drewna, elementy odwodnień, czy galanterię betonową. Te powstałe za prezydentury Marcina Zawiły miejsca pracy uzupełniają oferty wielu dyskontów handlowych.

Trzeba przyznać, że miejsca pracy w tych firmach zapewniają Jeleniej Górze statystycznie czołowe pozycje, szczególnie w porównaniu z okolicą, w rankingach poziomu zatrudnienia.
Te oferty, to jednak zdecydowanie za mało, aby zachęcić młodych jeleniogórzan do pozostania w mieście nie mówiąc już o asymilacji z miastem osób z innych regionów.

W mieście rozwijają się natomiast dyskonty i markety. Brak zapowiadanej Galerii Handlowej z prawdziwego zdarzenia, która miała oprócz multikina posiadać kręgielnie i inne atrakcje. Zapewne ewentualne powstanie tej galerii pozostanie głównym tematem przyszłej kampanii wyborczej, gdyż jej realizacja w ciągu dwóch najbliższych lat jest wysoce problematyczna.

Ważnym problemem szczególnie dla seniorów i niepełnosprawnych jest funkcjonowanie służby zdrowia. Połączenie i oddłużenie w 2011 roku Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze ze Szpitalem w Kowarach nie na wiele pomogło. Nowy – stary szpital czyli dzisiejsze Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej ma już ponad 9 mln. zł długów. Od kilku dni w jeleniogórskim szpitalu wstrzymuje się przyjmowanie pacjentów na zabiegi planowe. Kolejki do specjalistów się wydłużają.

W najbliższym czasie z inicjatywy m. in. KSON-u popartej przez wszystkie kluby radnych ma odbyć się nadzwyczajna sesja poświęcona funkcjonowaniu służby zdrowia w Jeleniej Górze. Z obiecanej szczególnej troski i zainteresowania problemami osób niepełnosprawnych ekipa prezydenta Zawiły zrealizowała jedynie uzupełnienie infrastruktury sportowej Szkoły Specjalnej, po długiej naszej walce zwiększyła ilość miejsc parkingowych i umożliwiła korzystanie z części obsługi klienta UM, a to jak na szumne zapowiedzi stosunkowo mało.

Rozumiemy, że na pewne obietnice wyborcze swój cień położyła sytuacja makroekonomiczna. Jednak mieszkańcy oczekują od władzy większej dostępności, aktywności, kreatywności i dążenia do rozwoju miasta oraz profesjonalnej informacji samorządowej składającej się na definicję dialogu społecznego. Tak jak na początku pisaliśmy zostało jeszcze dwa lata tej kadencji. Liczymy, że władze miasta będą z większą determinacją realizować swoje obietnice. Będziemy uważnie śledzić ile ze zgłoszonych przez organizacje pozarządowe wniosków do budżetu miasta na 2013 rok zostanie uwzględnione.

Przeanalizowaliśmy także głosowania poszczególnych Radnych nad piętnastoma uchwałami Rady Miasta mającymi szczególny wpływ na jakość życia mieszkańców. Choć uchwał w mijającej kadencji było ponad trzysta, to wyraźnie widać, że to częściej względy polityczne niż potrzeby mieszkańców decydują o efektach głosowania. Ten monitoring prowadzimy nadal i opublikujemy go wkrótce. Podobnie jak wyniki ankiety dotyczącej opinii mieszkańców miasta o jakości dialogu społecznego.

W podpisie: Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowej Masz Głos, Masz Wybór

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~łubudubutoja 9-11-2012 9:27
Już jest POzamiatane . Chcąc coś zmienić trzeba wymienić załogę w ratuszu na myślących .Za czym się usadowią to 2 lata minie. Zaraz się POjawią obrońcy tej władzy. Co nas interesuje kryzys światowy o swoje trzeba dbać. Jagniątkowo? A dojazd wąziutka dróżka .
~Marcin 73 9-11-2012 9:37
60 tyś ..... jeszcze 2-3 kadencje takich fachowców i będziemy wybierać burmistrza Jeleniej Góry. Albo szybciej - jesli Cieplice Jagniątków Sobieszów i Goduszyn postanowią iść własną drogą. Ktoś ukradł dno i nie ma się od czego odbić. Z zabłoconych Cieplic - Marcin Kaflik.
~misiek;) 9-11-2012 10:08
co to znowu za "twór" ta Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych? czy reprezentuje ona wszystkie organizacje pozarządowe, czy tylko wybrane, może droga Redakcja nam to przybliży, bo nazwa brzmi dumnie, ale jaka siła się za nią kryje ? tego nie wie nikt
~ 9-11-2012 10:26
Oni wymyślają stale mydło do mydlenia oczu:) A w mieście regres ,że hej jakiego nigdy nie było. Nie wierze ani w jedno zapewnienie tych ludzi! Nic dobrego nie zrobią dla JG. No chyba,że dobrem jest fontanna:)
~sowa 9-11-2012 10:27
Moze dobrze by bylo by mieszkancy mieli dostep do informacji poszczegolnych posiedzen Rady Miasta i sposobu glosowania ,skoro czesciej wzgledy polityczne niz potrzeby mieszkancow decyduja bedzie latwiej na decyzje w nastepnych wyborach . Moim zdaniem biurokracja w Jeleniej Gorze jest za bardzo rozbudowana ,efekty bardzo slabe ,moze warto na odwage i odwolywanie osob ,ktore sie nie sprawdzaja,wiem ze to trudne bo kolesiowskie uklady sa nadal tradycja w tym miescie.Treba to jak najszybciej zmienic.60/80tysaglomeracja nie potrzebuje tak wielu zast.perez.czy doradcow jak p.Korzeniowski.Prezyd.moga reprezentowac prac placowek UM.
~ 9-11-2012 10:35
Najgorsze będzie to że Zawiła będzie chodzić niedługo ( może) z tymi piernikami co to je rozdaje ludziom dla pijaru do żarcia, bo on się podczepia pod patrona czyli świętego. A czy on ma książeczkę sanepidu? Ze rozdaje takie pierniki czyli jedzenie na ulicy, czy to tak można, czy na to nie ma służb? Słowem czy robiono np wymazy i inne badania na gronkowca np...
~CIEPLICZANKA 9-11-2012 10:58
Czemu się stale czepiacie prezydenta,zawsze wszystko jest dla was złe.Twierdzę ze przez lata rzeka z brzegu wylewała i ciągle straszyła biednych mieszkańców zalaniem .Teraz zrobiono remont i pogłębiono rzekę.Na dodatek nikt nie pomyślał aby zbudować ka...lizację oto ten prezydent zadbał i już się buduje.Co można w dzisiejszych trudnych czasach wymagać.
rymcycymcy 9-11-2012 11:05
Drogie dzieci :) ...polityk kandydujący w wyborach musi zaproponować jakąś przynętę, aby ogólna masa wyborcza, porównywana niekiedy do szarego gluta, to kupiła i zagłosowała właśnie na niego ! :) Nie opowie przecież o wyrzeczenieach, o uzdrawianiu budżetu itp, itd, ...bo tego glut wyborczy nie zrozumie ! :) ...sprzedaje więc przynętę w postaci jakiegoś bzdeta ...typu tramwaj do Cieplic, jakieś kino, basen, tunel pod Śnieżką, granie w kulki ...itp ...i to szarą masę dobrze wkręca :) Po Zawile przyjdą następni i tak jak poprzednik muszą wymyśleś coś kompletnie głupiego ...by trafić do tych co wybierają ! :) ...jakie to proste ! :)
~sumienie 9-11-2012 11:12
~CIEPLICZANKA |> Regulacja rzek to jest odgórne rozporządzenie krajowe,a ka...liza to ochrona wod i wymogi unii. P.Zawila tylko wymyslił rozbudowę muzeum.
~polityk 9-11-2012 12:03
Wielkim sukcesem Prezydenta jest transfer Zofii Czernow do Sejmu a tym samym koniec dwuwładzy. W ten sposób nareszcie może działać sam i realizować spokojnie program wyborczy.
~ 9-11-2012 12:39
DOLNOŚLĄZAK. Uważam, że Prezydent - realizując polityczne dyspozycje szefa dialogu społecznego - zrobił dla naszego miasta bardzo wiele. 1. Umożliwił studentce asystować przy swojej pracy. 2. Wspierał utworzenie Młodzieżowej Rady Miasta. 3. Roztoczył opiekę nad organizacjami pozarządowym, dążąc do ich zjednoczenia. 4. Powołał pełnomocnika d/s niepełnosprawnych, który szczególną troskę wykazał o mieszkańca Osiedla Robotniczego. 5. Powołał Pomocniczą Radę Cieplic. 6. Zorganizował debatę n.t. koncepcji ścieżek rowerowych. 7. Z powodu niżu demograficznego zlikwidował kilka szkół, powołując jednocześnie szkołę klerykalną. 8. Uroczyście odebrał defiladę seniorów, którzy z Placu Kościelnego przeszli pod Jelenia przy ratuszu.
~ 9-11-2012 12:52
Cd z 12:39. Wierzę w Prezydenta i jestem przekonany, że w II połowie kadencji wykaże jeszcze większą skuteczność w administrowaniu miastem. Gwaranta tej skuteczności upatruję w NACZELNIKU WYDZIAŁU DIALOGU SPOŁECZNEGO. Jestem przekonany. że KARR będzie wspierał prezydenta, umożliwiając zmaterializowanie wyborczej obietnicy pt.PARK TECHNOLOGICZNY.A ogrom narad, debat, konferencji, organizowanych z inicjatywy szefa od dialogu społecznego da pomyślne rezultaty.
~ 9-11-2012 13:12
Cd. z 12:52. Z nostalgią wspominam PRL. Wadą było to, że Komitet Miejski PZPR był oddzielony od Rady Narodowej oraz Urzędu Miasta. "Komuchy" kamuflowały polityczne oddziaływanie na samorządowców. Cieszę się, że w Jelenia Góra kultywuje stare tradycje i PO-partia w przyziemiach ratusza utworzyła wydział, który swoimi działaniami nawiązuje do przeszłości. Wysoko cenię prezydenta za tą trafną decyzję, która zaakceptowali radni PO-partii. Dzięki temu naczelnik tego wydziału ma blisko na posiedzenia Rady. Z zadowoleniem odebrałem jego obecność na posiedzeniu przy powoływaniu komisji d/s bezrobotnych i instruowanie PO radnych. DOLNOŚLĄZAK
~Marcin 73 9-11-2012 13:27
Ka...lizacja i wodociągi w Cieplicach to projekt sprzed 7-8 lat..... A kasę na to znaleziono za prezydentury dr Marka Obrębalskiego. Z nowych rzeczy (publicznych) w Cieplicach powstaje jedynie skate park - ale to zasługa młodych rowerzystów którzy wychodzilii wystali swoje w gabinetach władz. Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~upss 9-11-2012 14:23
Referendum!
~bzzzzzzzzzzz 9-11-2012 17:01
a gdzie komentaz koziołka matołka mądra głowa z pacanowa czyli CHWDP???????????????????????????????
~credo 9-11-2012 21:48
Odezwał się Dolnoślązak.Brawo.To teraz czekamy na inicjatywę Przewodniczącego Grodzińskiego w sprawie sesji Miasta dotyczącej szpitala.Ciekawie, którzy Posłowie Jeleniogórscy włączą się w tej sprawie .
~ktosiek! 10-11-2012 10:51
a co to znowu za TWÓR ta Koalicja, kogo reprezentuje i kto za nią stoi, bo już w tym Mieście jest tyle różnych dziwacznych pseudo instytucji pozarządowych, jak napiszecie droga redakcji kto jest członkiem tej KOALICJI to od razu będzie też wiadomo jak jesteście bezstronni
~aya 10-11-2012 11:07
ktosiek! A co za roznica kto za tym stoi? Chodzi o tekst i albo sie z tym zgadzasz albo nie. Komentuj to co jest napisane a nie dorabiaj ideologii:)
~JG 24 10-11-2012 22:49
A teraz wybierzcie na Prezydenta Jeleniej Palikota to bedzie mozna legalnie na rynku popalic sobie trawke.Jelenia zawsze miala i ma wyborcow ktorzy sa na bakier z normalnoscia.A wybor tego prezydenta i radnych uwidocznil jacy jestesmy .Tylko 25%wyborcow wybralo takiego slabego Prezydenta.Dlatego ci co go wybrali niech teraz zamkna ryjki i niech * i nie narzekaja ze los ich skrzywdzil, gdyz sami zgotowali sobie i innym ten bajzel i cyrk jaki istnieje w tym sas...ym miescie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group