Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 7315
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Karkonoscy goprowcy są gotowi do zimy

Sobota, 8 października 2016, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 9 października 2016, 8:46
Autor: Robert Czepielewski
Region: Karkonoscy goprowcy są gotowi do zimy
Fot. Ar4chiwum Jelonki.com/Przemek Kaczałko
W Karkonoszach pojawił się pierwszy śnieg i to sprawia, że wybierając się w góry powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się w tym okresie w góry i jak przygotowani są karkonoscy goprowcy? O to zapytaliśmy prezesa Karkonoskiej Grupy GOPR Mirosława Góreckiego.

Jelonka.com: W górach pojawił się pierwszy śnieg co sprawia, że do wycieczek po górskich szlakach musimy się odpowiednio przygotować. Jakie rady dla turystów, szczególnie dla tych mniej doświadczonych?
M. Górecki: Może dziwnie to zabrzmi , ale w obecnym czasie nie radzimy wybierać się w góry, ale jeżeli jest to konieczne to musimy się dobrze wyposażyć. Mamy już dwadzieścia centymetrów śniegu, jest ślisko, więc wymagane jest dobre obuwie i odzież typowo zimowa. Trzeba zabrać ze sobą czapkę, rękawiczki na zmianę i drugą parę skarpet czy też drugą odzież, którą można założyć np. w przypadku przemoczenia. Wystarczy też zadzwonić do stacji centralnej na numer alarmowy 985 i dowiedzieć się o warunkach panujących w górach.

Jelonka.com: Jest jeszcze aplikacja na smartfony „ Ratunek”
M. Górecki: To już jest wręcz podstawa. Bardzo proszę posiadaczy smartfonów, żeby ściągnęli aplikację „Ratunek”. Jest to narzędzie niezbędne do udzielenia przez ratowników szybkiej pomocy bez ich udziału w terenie, bo aplikacja namierzy taką osobę do trzech metrów. Wystarczy wówczas odpowiednio pokierować osobę, która zeszła ze szlaku lub zbłądziła. Oczywiście wybierając się w góry musimy zadbać, żeby bateria w telefonie była naładowana.

Jelonka.com: Trzy dni temu ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przeprowadzili akcję ratowniczą.
M. Górecki – Tak, przeprowadziliśmy akcję na prośbę naszych przyjaciół z Horskiej Służby ponieważ Czesi nie mogli dotrzeć do kobiety, która doznała złamania kończyny dolnej, a my byliśmy już przygotowani do warunków jakie zapanowały w górach. Dotarliśmy do niej samochodem z nałożonymi łańcuchami i udzieliliśmy jej pomocy.

Jelonka.com: Wspomniał pan, że karkonoscy goprowcy są przygotowani sprzętowo jeżeli chodzi o pojazdy.
M. Górecki: Oczywiście mamy już przygotowane pojazdy do warunków zimowych. W związku z tym, że w ostatnich latach pokrywa śnieżna była nieco mniejsza, w jakimś stopniu odstępujemy od skuterów śnieżnych na rzecz quadów z napędem alternatywnym. To znaczy, że w miejsce kół zakładamy gąsienice. To rozwiązanie od dwóch lat bardzo dobrze spisuje się w terenie.

Jelonka.com: Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group