Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2405
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Kara za rozbiórkę zabytkowego budynku

Niedziela, 30 sierpnia 2020, 6:01
Aktualizacja: Czwartek, 3 września 2020, 12:36
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Kara za rozbiórkę zabytkowego budynku
Fot. Miejski Biuletyn Informacyjny pod Szrenicą
Dolnośląski Konserwator Zabytków nałożył karę w wysokości 150 tysięcy złotych na inwestora budującego apartamentowce na działce pomiędzy ulicami Słoneczną i Krótką w Szklarskiej Porębie za zniszczenie znajdującego się w ewidencji zabytków budynku dawnego domu wczasowego Perła II.

Według udzielonego zezwolenia - firma realizująca inwestycje miała wkomponować zabytek w powstający kompleks nowych budynków. Tymczasem inwestor w znaczący sposób zmienił zakres robót i dokonał niemal rozbiórki obiektu. Z zabytkowego budynku pozostał właściwie tylko parter.

Nałożona kara wynika z ustawy o ochronie zabytków. Inwestor otrzymał również nakaz wstrzymania prac oraz przywrócenia obiektu do jak najlepszego stanu. Decyzja o nałożeniu kary nie jest prawomocna i firmie nią ukaraną przysługuje możliwość odwołania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na działce, na której doszło do rozbiórki kiedyś stały dwa budynki. W czasach niemieckich tworzyły jeden kompleks sanatoryjny najpierw "Quisisana", a w latach 30. - Sanatorium Dr. Entzian. Perła I jakiś czas temu spłonęła i została rozebrana.

Twoja reakcja na artykuł?

30
36%
Cieszy
16
19%
Hahaha
2
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
7%
Złości
29
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group