Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6013
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kara UOKiK dla Generali Życie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 lutego 2015, 15:47
Aktualizacja: 15:49
Autor: UOKiK
Fot. UOKiK
Generali Życie odmawiało wypłaty odszkodowania jeżeli śmierć ubezpieczonego miała związek z jego uczestnictwem w zajęciach sportowych o ryzykownym charakterze. Jednak ubezpieczyciel nie określił dokładnie, jakie sporty uznaje za niebezpieczne. Za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę karę w wysokości blisko 190 tys. zł.

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Generali m.in. oferuje konsumentom umowy o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) powiązane z ubezpieczeniem na życie. Postępowanie UOKiK wykazało, że w stosowanych przez spółkę wzorcach umownych znalazły się postanowienia niezgodne z prawem.

- Zastrzeżenia Urzędu wzbudziło m.in. odmawianie wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego miała związek z jego uczestnictwem w zajęciach sportowych lub rekreacyjnych (…) o ryzykownym charakterze bez dokładnego określenia katalogu tych zajęć. W rezultacie ubezpieczyciel zastrzegał sobie całkowitą dowolność w ustaleniu sytuacji, jakie zwalniają go z odpowiedzialności. Jednocześnie konsument nie miał możliwości ustalenia, w jakich okolicznościach przysługuje wypłata środków z polisy – twierdzą przedstawiciele UOKiK.

Urząd zakwestionował też postanowienie, zgodnie z którym kwota wypłacanych świadczeń mogła zostać zmniejszona, jeżeli klient w ciągu 60 dni nie powiadomił ubezpieczyciela o tym, że osiągnął już wiek emerytalny. Tymczasem, zgodnie z prawem, ubezpieczyciel ma prawo zastrzec zmniejszenie wysokości świadczeń tylko wtedy, gdy spóźnione powiadomienie wynika z umyślnej winy lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, a ponadto jeżeli przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia ubezpieczeniowego. Praktyka Generali sprawiała, że emeryci mogli być pozbawieni części świadczeń, gdy opóźnienie w powiadomieniu nie wynikało z ich winy, a było spowodowane np. długotrwałym pobytem w szpitalu.

Przedsiębiorca zaniechał już stosowania kwestionowanych praktyk dzięki czemu Urząd obniżył sankcję. Decyzja jest prawomocna.

Pomoc dla konsumentów: dyżury telefoniczne ekspertów w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych nr. tel. (22) 333 73 28 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~. 17-02-2015 20:16
Sporty niebezpieczne to takie przy których doznaje się uszczerbku na zdrowiu:) od jutra szachy w kasku ochraniaczach i rękawkach
~jakitaki 18-02-2015 12:37
a bo to jedna firma ubezpieczeniowa tak robi? większość obecnych na rynku, posiada mnóstwo wyłączeń bardzo ogólnikowo opisanych , zwalniających ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania. A kara od UOKiK jest śmiesznie niska , w odniesieniu przychodów, jakie generuje GŻ ...
~ 18-02-2015 12:37
190 tyś ???? przecież oni takich drobnych nie noszą przy sobie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group