Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9351
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Kara dla bestii w ludzkiej skórze

Wtorek, 8 lipca 2008, 7:21
Aktualizacja: 19:13
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Kara dla bestii w ludzkiej skórze
Aby mieć groźnego psa, potrzebny będzie kurs i egzamin.
Fot. Archiwum
Jak zapobiec znęcaniu się nad zwierzętami oraz uchronić ludzi przed niebezpiecznymi psami? Pomysłem na rozwiązanie tych problemów mają być nowe przepisy dożywotnio zakazujące posiadania zwierząt tym, którym udowodniono ich maltretowanie. Agresywne psy trafią do rejestru, a ich właściciele będą musieli zdać egzamin.

Pomysł zrodził się w głowach polityków po ostatnich sygnałach o znęcaniu się nad zwierzętami m.in. pod Lubinem, i niebezpiecznymi atakami przez groźne psy. Przykładów takich zdarzeń nie brakuje również w Jeleniej Górze.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o bestialskim właścicielu małej suczki, który pozostawił zwierzę na pewną śmierć głodową przywiązując czworonoga do drzewa w środku lasu. Szczęściem pies został odnaleziony i uwolniony przez przypadkowych przechodniów.

W jeleniogórskim sądzie przez kilka miesięcy toczyła się również głośna sprawa psa rasy amstaf, Klajznera, który rzucił się na właścicielkę małego pieska na ulicy Różyckiego. Pupila Moniki Szalewicz zagryzł, a kobieta po ataku bestii do dzisiaj ma kłopoty w kręgosłupem.

Receptą w podobnych sytuacjach ma być projekt ustawy, który dożywotnio zakazałby posiadania psów przede wszystkim tym, którzy się nad nimi znęcają. Dla tych nowe przepisy przewidują również 50 tys. zł grzywny.

Ponadto każdy kto chciałby mieć w domu groźnego psa, musiałby zarejestrować zwierzę w specjalnym rejestrze oraz przejść kurs sprawowania nad nim kontroli. Prawne regulacje chce wprowadzić Platforma Obywatelska, a projekt ustawy do Sejmu ma trafić jeszcze w lipcu. I chociaż nowe wytyczne są jeszcze w fazie pomysłu jeleniogórzanie podchodzą do nich z dużym dystansem.

– Moim zdanie jeśli w ogóle uda się to wprowadzić w życie to wytyczne będą one kolejnym martwym przepisem – mówi Marcin Duda z Jeleniej Góry. Urząd miasta ma problem z wyegzekwowaniem opłat za posiadanie psa, a co dopiero mówić o prowadzeniu rejestrów groźnych ras zwierząt. Poza tym tylko nieliczne przypadki bestialstwa na zwierzakach ujrzą światło dzienne, a co z pozostałymi? - pyta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group