Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7109
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kapsuła na Wieży Zamkowej. Przesłanie potomnym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 sierpnia 2011, 16:19
Aktualizacja: Wtorek, 2 sierpnia 2011, 7:34
Autor: Angela
Fot. Angela
Dzisiaj w samo południe w jabłku wieńczącym Wieżę Zamkową zamontowano tubę z pamiątkami i listem od władz miasta do przyszłych pokoleń jeleniogórzan. Tym samym symbolicznie zakończono remont i konserwację średniowiecznego zabytku. Wieża zostanie udostępniona dla mieszkańców i turystów za około 2 – 3 tygodnie.

Kapsułę z dokumentami sprzed wieku znaleziono w jabłku na maszcie wieży podczas rozpoczęcia prac konserwatorskich obiektu. Okazało się, że podczas kolejnych remontów i konserwacji była ona otwierana i uzupełniana o nowsze dokumenty. Oryginalna zawartość kapsuły pamięci trafiła do Archiwum Państwowego. – W tubie umieściliśmy ich kopie dokładając do nich różne współczesne dokumenty i wydawnictwa – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Wśród nich znalazły się lokalne gazety, zapisy programów telewizyjnych i radiowych umieszczone na cyfrowych nośnikach, spis członków rady miasta aktualnej kadencji, budżet na rok 2011, nalepki okolicznościowe i reklamowe, pocztówki, kalendarze, książki, przewodniki oraz list prezydenta miasta i jego zastępców, skierowany do mieszkańców miasta w roku, w którym tuba przy kolejnym remoncie będzie zdemontowana i otworzona.

Kapsułę odporną na warunki atmosferyczne i wysokie temperatury ufundował Zbigniew Ładziński, radny miasta i starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze. – Poprzednia kapsuła wystarczyła na 200 lat. Obecna została wykonana ze stali najwyższej jakości i mam nadzieję, że wystarczy na 1000 lat. Dla mnie jako rzemieślnika jest to uroczysty moment i podtrzymanie tradycji, historycznej wartości. 200 lat temu poprzednią kapsułę ufundował również rzemieślnik, budowlaniec. Teraz mogłem to zrobić ja ze swoimi synami i swoją firmą Zakłady Metalowe Ładziński. Jest to dla nas wielki moment i niezwykły zaszczyt – powiedział fundator. Nie chciał jednak zdradzić wartości ufundowanej kapsuły.

W ostatnich miesiącach Baszta Zamkowa została poddana gruntownemu remontowi, bo jej stan techniczny był fatalny. Wzmocniono konstrukcję zabytku, odsłonięto kamienną fakturę muru. – Po „odkrywkach” tynku doszliśmy do wniosku, że pierwotnie wieża była kamienna i taka powinna być. Jeśli pozostawilibyśmy tynk, z pewnością straciłaby na wartości estetycznej. Wykonawcom wielokrotnie musieliśmy przypominać, jak się spoinuje kamień, ale końcowy efekt jest niezły – zauważa konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński.

– Drugą sprawą były współczesne lampy, które zupełnie nie pasowały do wieży, stąd nasza decyzja o ich zdemontowaniu i montażu stylizowanych latarni. Przy takich inwestycjach dobry nadzór konserwatorski jest po prostu niezbędny, bo wiedza współczesnych wykonawców znacznie odbiega od tego, co robiono kilkaset lat temu – dodał W. Kapałczyński.

Istotnym uzupełnieniem są ażurowe schody, którymi będzie można bezpiecznie wejść na platformę widokową. - Po odbiorze technicznym wieża będzie udostępniona dla mieszkańców do zwiedzania, dzięki czemu jeleniogórzanie i turyści będą mogli z niej oglądać przepiękną panoramę – zapewnia prezydent M. Zawiła.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli – prócz wykonawców i wymienionych samorządowców – szefowie miast, i gmin partnerskich, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, i naczelniczka Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Mirosława Dzika.
- Ten projekt jest doskonałym przykładem na wzorową współpracę miasta Jeleniej Góry z powiatem. Wspólnie z gminami z powiatu udało się bowiem pozyskać pieniądze i zrealizować zadanie – chwalił starosta Jacek Włodyga.

Zaprojektowaniem renowacji wieży zajęła się Pracownia Architektoniczna „Wroński” z Jeleniej Góry, a wykonawcą była firma „Altaplan” z Wrocławia.
Renowacja Baszty Zamkowej została wykonana w ramach większego projektu „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość (…)”, którego liderem była gmina Świeradów Zdrój, a partnerami Miasto Jelenia Góra, Gminy Mirsk, Kowary i Janowice Wielkie. Wartość całego projektu to ponad 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie. Wartość jeleniogórskiego zadania natomiast to niemal 816 tys. zł, z czego ponad 559 tys. zł stanowiło dofinansowanie z UE.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Brawo !Brawo 1-08-2011 16:50
Brawo! Panie Marku Wroński , że w końcu Pana projekt adaptacji wieży został zrealizowany . Musiał Pan na to czekać prawie 20 lat bo projekt powstał z inicjatywy Muzeum Karkonoskiego (wówczas Okręgowego ) które prowadziło tam badania archeologiczne (vide "Rocznik Jeleniogórski",t.29 z 1997 roku) ,w 1995 roku. Cierpliwość popłaca , choć nikt nie wspomina kto to zainicjował i kto i kiedy przygotował projekt architektoniczny ,nie mówiąc już kto to wszystko kiedyś wymyślił.
~zewsii 1-08-2011 16:57
Brawo! Ilustracja fotograficzna artykułu na piątkę. Poznałem dachy i parkingi w polu widzenia obiektywu. Rozpoznałem kilku "oficjeli" i robotników. Doczytałem, że chodzi o wieżę zamkową. TYLKO JAK WYGLĄDA TA WIEŻA?
~galla 1-08-2011 17:07
dzis 1-szy sierpnia godz,17 godzina rozpoczecia walki na smierc i zycie wo wolnosc i wlasnie teraz szlysze syreny , jednak pamietaja , i lza sie w oku kreci , Czesc iich pamieci
~............ 1-08-2011 17:33
do zewsii - robotnicy trzymali kapsułę, a wieża jest na jednym ze zdjęć, ale nie cała. Szkoda, że nie sfotografowano tego, co zawierała poprzednia, ta sprzed dwustu lat. Może ktoś z Sz.P. Redaktorów przejdzie się do archiwum zrobi jakieś fotki dla narodu? Naród się domaga!
~............ 1-08-2011 17:49
Chwalebny czyn pana Ładzińskiego. Tylko niech nie wyskakuje, że to firma i z synami, bo to chyba jego pomysł, a nie synów. ;-) Niech to będzie chwalebne samo w sobie, a nie reklama firmy.;-) Ładziński to i bez tego znane nazwisko i marka.
~ 1-08-2011 18:37
http://portalwiedzy.onet.pl/94068,1,,,fragment_rynku_i_wieza_zamkowa_w_jeleniej_gorze,haslo.html
~? 1-08-2011 19:26
Pan Prezydent zmienił sweterek....
Piipi Jelonkowa 1-08-2011 19:38
.. bo jest nadal zimno !
~za kocurem 1-08-2011 19:59
A co z flaszką? Czy wtedy już nie będzie mężczyzn?
Piipi Jelonkowa 1-08-2011 20:12
..do - [~Za Kocurem ].. bo zaprojektowali kopsułę .. odporną na warunki atmosferyczne, na ..grzmoty i burze i dalej nie ryzykowali,bo wspóczesnego mężczyznę .. to Diabeł wszędzie ponieśie ! /..patrz.zdj.nr.18 /
~Zenia 1-08-2011 20:24
ależ to miasto jest z widoku tej wieży zaniedbane aż żal bież ,jak skansen wygląda Bllllllllllle
~jelgór 1-08-2011 20:41
widok super ale nigdzie nie widać tej restauracji, co ją miler na dachu zbudował
~dm 1-08-2011 21:38
no i tak oto mamy kolejny obiekt do zdemolowania dla zapyziałych małolatów proponuje już tam powiesić kamery
karmazyn 1-08-2011 21:40
Za 200 lat te nośniki cyfrowe będą jedynie utrapieniem przyszłych włodarzy miasta. Będą się zastanawiać, jak odtworzyć materiał na nich zapisany. Na czym i gdzie?
~za kocurem 1-08-2011 21:49
Miaaaaauuuuu!
rymcycymcy 1-08-2011 21:56
Wszystkich nas zeżrą robale ...a ta kapsuła będzie tam nadal dyndać na czubku :) ...jakie to wzruszające ! :)
~mały autobus 1-08-2011 22:19
Zdjęcie nr 20 nie wsiadajcie ludzie do tego grata to jedna rdza tylko oklejony papierem aby się nie rozwalił.A przegląd toto jak przechodzi ano jak całe peło w Wałbrzychu???
~krisu 1-08-2011 23:09
i przy okazji zapewne posypaly sie wielotysieczne premie za cudowne osiagniecia...
~............ 1-08-2011 23:24
Kto to jest ten pan na 7. zdjęciu?
~ 2-08-2011 1:20
A w liście od prezydenta miasta dla przyszłych pokoleń, które czytać ów list będą. Przesłanie winno być takie...LUDZIE KTÓRZY PO NAS NASTALIŚCIE SZCZĘŚLIWIE....CI KTÓRZY PRZESŁANIE NINIEJSZE W DNIACH WSPÓŁCZESNYCH SOBIE CZYTACIE!!! BŁAGAMY I ZAKLINAMY WAS!!! WAS!!! NIE POPEŁNIAJCIE BŁĘDÓW NASZYCH! (na litość boską) podpisano. Miłościwie Panujący a.d 2011 Prezydent Jeleniej Góry
~jarząbek_jan 2-08-2011 2:23
Łubudubu....Łubudubu...Niech nam żyje radny naszego klubu....i kapsuła .... To pisałem ja Trener Jarząbek
~eMKa 2-08-2011 7:21
Nie wiem czy sprawdzający i odbierający roboty zauważyli jak zamontowane drewniane elementy konstrukcji "zakolorowały" na brązowo kamień wieży. Usterka wykonawcza i niestaranność wykonania.
~Krakowiak 2-08-2011 9:08
A wszystko dzięki inwestycją byłego prezydenta Obrębalskiego. Panie Marku Pozdrawiamy i dziękujemy oraz pamiętamy kto dla naszego miasta zrobił aż tak wiele. teraz niestety władze lokalne jak widzę nie zaproszą Pana na otwarcie inwestycji która Pan rozpoczął. Znając życie pewnie będą się chwalić że sami to zrobili..... Ale my mieszkańcy pamiętamy !!!
~desa 2-08-2011 9:11
i cały czas ta sama stara nomenklatura za zdjęciach, zmieniła sie tylko nazwa , z PRL na RP.
~Randka 2-08-2011 17:03
Oj - Łazdziski z rurką za 45 pln z nierdzewki - on zawsze potrafi wykorzystać takie różne okoliczności i wcisnąć się na podest dla swojej własnej reklamy i rodzinnej firmy. Dla pozyskania dużego rozgłosu za darmo , chyba nie będzie startował do senatu - może na posła , a moze na ... emigracje jak inni mieszkńcy miasta.
~ehhh 2-08-2011 18:04
a nie powinno byc odwrotnie? oryginaly w kapsole a kopie do muzeum!?? Powinno sie je nadal zostawic w kapsule a nie wrzucac kopie...
~i BDB 2-08-2011 18:08
no i pojawil sie Wojt Janowic Wlk... jako baczny obserwator... juz niebawem otwarcie wiezy na wlasnym gruncie ;)
~ 2-08-2011 18:57
to żadna kapsuła tylko stary termos
~............ 2-08-2011 21:44
"Oryginalna zawartość kapsuły pamięci trafiła do Archiwum Państwowego". Pokażcie ludziom, co było w starej kapsule. Jeleniogórzanie mają prawo do obejrzenia tego. Prezydent powinien osobiście koło tego się zakręcić, aby inni nie robili na tym interesu. Należy to udostępnić mieszkańcom i turystom, nawet umieszczając to w Muzeum Karkonoskim, a nie pozostawiając w Archiwum, aby tam gniło na wieki, bo dostęp do niego mają tylko nieliczni.
~diabelek 3-08-2011 15:44
a ten taki mały łysawy w sweterku i marynarce, zacierający rączki, to kto to ??
~Ja 7-01-2012 20:03
veni vidi vici pozdrawiam kilku chłopaków z jeleniej którzy tam pracowali

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group