Piątek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 6404
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kapliczki w bazylice odzyskują blask

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 lipca 2018, 6:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 lipca 2018, 10:24
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Przy Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze trwają kolejne prace konserwatorskie. Po odświeżeniu kościelnej wieży w ubiegłym roku, teraz przyszedł czas na dwie kapliczki.

Odnowione zostaną dwie kaplice na tyłach Bazyliki Mniejszej. Mowa o Kaplicy Krzyża i Kaplicy proboszcza Panka, które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców Jeleniej Góry i turystów. Wiedząc o tym, władze kościoła zdecydowały się na kosztowną renowację. Prace pochłoną 350 tys. zł.

- W ubiegłym roku złożyliśmy wnioski do: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z tych wszystkich miejsc otrzymaliśmy środki, ale nie wszystkie. Resztę uzupełniły datki od wiernych – mówi ks. Bogdan Żygadło, proboszcz Parafii pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Kaplica proboszcza Panka jest bardziej zdobna. I to na jej odnowienie restauratorzy będą musieli poświęcić więcej czasu. Roboty potrwają co najmniej 2 miesiące.

- To ciężka i mozolna praca. Musimy wszystko dobrze oczyścić z wielowiekowych nawarstwień. Prace poprzedziły odkrywki, które zbadały przemalowania, ich ilość i rodzaj. My odnawiamy kaplice do stanu pierwotnego. Jedynie do lekkich podmalowań, różowych, takich jakie były modne w rokoko i oczyszczonego kamienia – mówi Dorota Mirek, z firmy konserwatorskiej Jerzego Kowalskiego z Krakowa.

Oprócz prac konserwatorskich przy kaplicach, w kościele św. Anny trwa drugi etap renowacji zabytkowych organów. W zeszłym roku odnawiany był prospekt organowy, teraz przyszedł czas na instrument.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Tosia 11 8-07-2018 13:22
Dobrze, że mamy szacunek dla piękna, historii i Sakrum.
~YetiZdalekiejKamczatki 9-07-2018 8:53
~Tosia 11 Z tego nie będzie żadnego pożytku a tzw. "Znani Policji" po kilku dniach zdewastują te krypty. Jest masę innych potrzeb w Jeleniej niż turyści zarobkowi z Ukrainy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
817
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2020 Highlander's Group