Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 12152
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Kandydaci do GOPR trenowali w skałach

Wtorek, 10 czerwca 2025, 8:00
Autor: WAC
Karkonosze: Kandydaci do GOPR trenowali w skałach
Fot. FB GOPR
Kolejny ważny etap przygotowania kandydatów do służby w Grupie Karkonoskiej GOPR został zakończony. Dziewięciu kursantów wzięło udział w intensywnym szkoleniu z zakresu ratownictwa ścianowego – jednego z najbardziej wymagających obszarów działań ratowników górskich.

Dwudniowe zajęcia odbyły się w terenie, w rejonie Rudaw Janowickich (okolice Malinowej) oraz na Kruczych Skałach w Karpaczu. To właśnie te lokalizacje, dzięki swojemu charakterowi i warunkom terenowym, stanowią doskonałe miejsce do ćwiczeń w ratownictwie w terenie skalnym.

Podczas szkolenia kandydaci doskonalili kluczowe umiejętności niezbędne w pracy ratownika górskiego. Przećwiczono różne sposoby dotarcia do poszkodowanego w trudno dostępnych i eksponowanych miejscach. Uczestnicy trenowali również techniki ewakuacji z wypadków ścianowych, w tym transport i opuszczanie osób poszkodowanych przy użyciu specjalistycznych układów linowych.

Szkolenie obejmowało również operacje sprzętowe z wykorzystaniem zarówno wyposażenia osobistego ratownika, jak i specjalistycznych zestawów do ratownictwa ścianowego. Wszystkie ćwiczenia miały na celu przygotowanie kandydatów do realnych działań w skałach, stromych żlebach i ścianach, gdzie standardowe metody transportu są niemożliwe, a ratownicy muszą polegać na linach, doświadczeniu i pracy zespołowej.

Był to kolejny ważny krok w kierunku dołączenia uczestników do grona ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy szukasz swoich szans na wygraną w grach Lotto?

Oddanych
głosów
97
Tak, regularnie
20%
Tak, ale tylko przy dużych kumulacjach
30%
Nie, nigdy
50%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Jak będzie wyglądać rozbudowa autostrady A4?
Rozmowy Jelonki
Zwierzęta boją się huku petard 100 razy bardziej niż człowiek
 
Aktualności
Festyn w Mysłakowicach
 
Aktualności
Działka po Juventurze na sprzedaż
 
Aktualności
Violetta ze Szklarskiej Poręby znów zachwyciła w "The Voice Senior"
 
Sudeckie hotele i schroniska PTTK
Szczeliniec Wielki z Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group