Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 3373
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamyk z Jeleniej Góry w Rynku. W klimatach „Misia”

Piątek, 9 września 2011, 19:33
Aktualizacja: Sobota, 10 września 2011, 8:00
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Kamyk z Jeleniej Góry w Rynku. W klimatach „Misia”
Fot. Agrafka
Kolejki jak za czasów PRL–u ustawiały się dziś na placu Ratuszowym po dania serwowane jak w barze z kadrów kultowej komedii Stanisława Barei. Do tego transparenty z czasów, kiedy narodem przewodziła jedynie słuszna siła. Taka była otoczka kolejnego dnia Festiwalu Zdarzeń Komediowych BAREJAda ‘2011 zorganizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Miś – Ahaa, największa rzecz bym zapomniał ... kamyk ..., o który Pan prosił z ... Jeleniej Góry przywiozłem!
Janek: – Z Jeleniej?!
Miś: – Z Jasnej Góry oczywiście ! Pamiątka. Pan wie, kto po nim stąpał?!!

Pamiętacie ten dialog z „kultowej” komedii „Miś” zrealizowanej przez Stanisława Bareję pod koniec 1980 roku? Dziś w namacalny sposób można było się przekonać o istnieniu owego kamienia…

„Dzień pieszego pasażera”, „Rolniku miej jaja”, „Młodzież wierna partii”, czy też „Cukier krzepi” to hasła, jakie można było zauważyć w strategicznych punktach „Barejady”, która przeniosła się na jeleniogórski Rynek. Całości dopełniały plenery niemal jak z kadrów wspomnianego „Misia”. Milicjant, kelnerki w tradycyjnych fartuszkach, manekiny bez odzienia i słomiane misie „na miarę naszych potrzeb i możliwości.

Wyśmienicie smakowały polskie i czeskie potrawy: pierogi, leczo, placki ziemniaczane, czy też kasza z sosem robiły furorę wśród mieszkańców, którym przypomniały się czasy, kiedy po każdy produkt trzeba było odczekać swoje w kolejce. Kucharzyli uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych wraz z gośćmi z Czech.

Popołudnie z Misiem i Krecikiem, które prowadził Andrzej Marchowski, uświetnił występ czeskiego zespołu Evergreen Dixieland Band oraz animatorów z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, którzy wcielili się w różne role z komedii Barei. Po występach nastąpiło uroczyste otwarcie „Barejady” oraz odsłonięcie wspomnianego na wstępie kamyka z Jeleniej Góry. Dodajmy, że kamyki – jako pamiątki – rozdawano także podczas pierwszej edycji Barejady.

Wieczorem impreza przeniosła się do sali JCK, gdzie do późnych godzin trwał Polsko-Czeski Maraton Filmów Komediowych.
Jutro (sobota) – ostatni dzień festiwalu. Warsztaty filmów amatorskich rozpoczną się o godz. 11.00 i potrwają do 20.00. O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy, a tuż po nim spotkanie z żoną Stanisława Barei – Hanną Kotkowską-Bareją. Przed wręczeniem nagród „Barejady” zaprezentowany zostanie film w reż. Agnieszki Arnold z 1997 r. „Bareizm”. Około godz. 21.00 widzowie będą mieli okazje zobaczyć recital „Nawet gdy wichura” w wykonaniu Ewy Błaszczyk, a tuż po nim będzie spotkanie z artystką w klubie „Kwadrat”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group