Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3599
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kahan, wirtuoz fortepianu, Teatr Nasz i Prońko na dell' Arte

Czwartek, 21 sierpnia 2014, 15:42
Aktualizacja: Piątek, 22 sierpnia 2014, 7:44
Autor: Manu
Region: Kahan, wirtuoz fortepianu, Teatr Nasz i Prońko na  dell' Arte
Fot. Org
W miniony wtorek (19 sierpnia) i środę (20 sierpnia) w kolejnych dwóch odsłonach trzeciej edycji Festiwalu dell' Arte wystąpili: Bente Kahan w programie pieśni i piosenek żydowskich, Friedrich Hoericke z recitalem fortepianowym, Teatr Nasz ze spektaklem “Ogień w nutach” oraz Krystyna Prońko. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Żydowska artystka piosenki aktorskiej z Norwegii Bente Kahan od wielu lat mieszka w Polsce. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie w Tel Awiwie i American Musical and Dramatic Academy w Nowym Jorku. Jako syjonistka wróciła jednak po jakimś czasie do Izraela, gdzie grała na prestiżowych scenach w spektaklach o tematyce politycznej.

Bente Kahan zaprezentowała swój program, w którym z utworami żydowskimi połączyła także poezje Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Mordechaja Gebirtiga, prezentując je w kilku językach. To pieśni o tęsknocie, nadziei i cierpieniu. Wśród zaprezentowanych piosenek znalazły się również refleksyjne, opisujące tragiczne wydarzenia z wyspy Utoya, konflikt w Iranie. Ciekawostką był utwór o segregacji rasowej blues “Billie Holiday”.

Druga część wtorkowego wieczoru w całości należała do niemieckiego pianisty i kompozytora Friedricha Hoericke. Utwory w interpretacji artysty pochodzącego z ojczyzny Ludwiga van Beethovena wzbudziły liczne emocje wśród publiczności. - To była doskonała, niezwykle ekspresyjna gra – mówili po koncercie melomani.

Poetycko-muzyczny spektakl “Ogień w nutach” w reżyserii Tadeusza Kuty to 41. premiera Teatru Naszego w Michałowicach. Jest tu miejsce na refleksję na temat życia i przemijania. Autorzy scenariusza, czyli Jadwiga i Tadeusz Kutowie, wykorzystali różne gatunki muzyczne, nuty znanych utworów, od klasyki począwszy po swing i piosenki okresu międzywojennego. W spektaklu wzięli udział znakomici muzycy: Wiesław Prządka - wirtuoz akordeonu i bandoneonu, Janusz Nykiel – wirtuoz skrzypiec, Zbigniew Lewandowski - perkusja, Kuba Olejnik - kontrabas oraz Jacek Szreniawa - gitara, klarnet, śpiew.

W wypełnionej po brzegi Artystycznej Stodole w Bukowcu miał miejsce recital Krystyny Prońko. Spotkanie z artystką było niezwykłą okazją do wspomnień i odkrycia jej najpiękniejszych piosenek, a wśród nich m.in.: “Jesteś lekiem na całe zło”, “Małe tęsknoty”, “Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, “Papierowe ptaki” czy “Poranne łzy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group