Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7697
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już dziś ostatnie czytanie dramatu

Poniedziałek, 30 listopada 2015, 8:38
Aktualizacja: 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Już dziś ostatnie czytanie dramatu
Fot. Organizator
Dzisiaj (30.11) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się ostatnie czytanie III–etapowego konkursu „Czytajmy dramaty!”. Organizatorzy zapraszają do placówki przy ul. Bankowej 28/30 na godz. 18:00. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie biletowej JCK.

Aktorskie Jury III etapu konkursu „Czytajmy dramaty!” – Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk (przewodniczący), Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska – tym razem wybierało spośród 24 zgłoszonych utworów dramatopisarzy polskich i obcych. Jurorzy po raz trzeci zdecydowali się przeznaczyć do scenicznego czytania tekst zagranicznego autora. Tym razem jest to dramat Iwana Wyrypajewa Tlen w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, wybrany „ze względu na jego duże możliwości interpretacji oraz świetną rytmizację tekstu”.

Iwan Wyrypajew (ur. 1974) to rosyjski aktor, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i dramatopisarz rodem z Irkucka. Autor kilkunastu sztuk (m.in. Sny, Lipiec, Iluzje) granych w teatrach ponad dwudziestu krajów świata, współtwórca moskiewskiego Teatru.doc, inscenizator od lat bardzo aktywny m.in. na scenach polskich. Laureat wielu nagród za twórczość teatralną i filmową, okrzyknięty „współczesnym Czechowem”. Jego debiut filmowy, Euforia (2006), wzbudził entuzjazm krytyki i publiczności, zdobywając m.in. Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a kolejne filmy podtrzymały tę renomę.
Tlen (2002) jest uznawany za jeden z najważniejszych rosyjskich dramatów współczesnych, głos pokolenia. To poruszająca opowieść o miłości, niespełnieniu i zbrodni, mająca specyficzną strukturę dekalogu w formie piosenek. W siedem lat po prapremierze Wyrypajew sfilmował Tlen, zdobywając za niego m.in. nagrodę publiczności wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.

Czytanie sceniczne dramatu będzie dziełem reżyserki i scenografki Agaty Dudy-Gracz (ur. 1974), autorki ponad trzydziestu wysmakowanych plastycznie, wieloznacznych inscenizacji dramatów takich autorów, jak Jean Genet, Michel de Ghelderode, William Shakespeare, a także spektakli operowych i widowisk według własnych scenariuszy (Apokalipsa, Ja, Piotr Rivière… i in.). Agata Duda-Gracz pracuje na scenach Krakowa, Warszawy, Łodzi i innych miast, za swoją twórczość otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Wrocławską Nagrodę Teatralną oraz łódzką Złotą Maskę.

Czytanie sceniczne dramatu, w którym wezmą udział legniccy aktorzy Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska odbędzie się tym razem w Scenie na Jordana (ul. Jordana 2, obecnie warsztaty teatralne)), przestrzeni znanej przed laty z prezentacji „Szawła” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Czytanie „Tlenu” powtórzone będzie 29 listopada w Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora) oraz 30 listopada w Jeleniej Górze (Jeleniogórskie Centrum Kultury).

Źródło: Jeleniogórskie Centrum Kultury

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group