Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10197
Zalogowanych: 56
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz strażników miejskich

Piątek, 20 września 2019, 7:55
Aktualizacja: Niedziela, 22 września 2019, 11:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jubileusz strażników miejskich
Fot. kawonz
W czwartek (19 września 2019 r.) obchodzono 28. rocznicę powołania Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Główna uroczystość odbyła się w Hotelu Mercure – były awanse i wyróżnienia dla strażników, a także wiele ciepłych słów od zaproszonych gości.

Straż Miejska w Jeleniej Górze powstała na mocy zarządzenia prezydenta miasta (Marcina Zawiły) 22 stycznia 1991 roku. Na początku było to 2,5 etatu, a obecnie to 47 osób, w tym 36 strażników.

Przy ogólnym niedostatku policji, bez straży miejskiej zachowanie porządku w mieście byłoby niemożliwe. To fantastyczni ludzie, uśmiechnięci, mają sprzęt i budują przeświadczenie porządku. Ludzie chyba ich lubią i oczekują, żeby było ich wszędzie pełno - powiedział Marcin Zawiła, założyciel Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.
Byłem policjantem, teraz jestem komendantem Straży Miejskiej i wiem, że ta służba jest bardzo potrzebna. Zajmujemy się sprawami, którymi nie zajmują się policjanci, wspieramy też policję w różnych działaniach - podkreślił Piotr Wałczyk, komendant SM.

W trakcie uroczystości strażnicy odbierali awanse na wyższe stanowiska, pochwały, a także nagrody i wyróżnienia od Prezydenta Jeleniej Góry, Starosty Powiatu Jeleniogórskiego, Burmistrza Piechowic, Burmistrz Kowar.

W Straży Miejskiej pracuję od 1 października 1991 roku. Początki były trudne, było nas 5 osób na obszar całego miasta, ale w najlepszych czasach było 40 osób pracujących w terenie - wspomina Waldemar Piekarski, insp. Straży Miejskiej z najdłuższym stażem. - W naszym kraju takie formacje nie są zbyt lubiane, więc można nam życzyć większego szacunku od mieszkańców, osób wobec których podejmujemy interwencję - dodał strażnik.
Jako funkcjonariusz policji mogę powiedzieć, że oceniam tę formację bardzo pozytywnie. Braliśmy czynnie udział przy powstawaniu tej formacji. Jako kierownik jednostki nadzorujący policjantów współpracujących ze strażnikami, nadal uważam, że jest to formacja bardzo potrzebna - powiedział podinsp. Jarosław Baran, komendant Komisariatu II w Cieplicach. - Nie byłoby szans, aby policjanci zajęli się w takim zakresie problemami mieszkańców Jeleniej Góry. Zakres zadań policji jest tak szeroki, że oczywiście byśmy realizowali te zadania, co straż miejska, ale nie aż w takim zakresie. Chylę czoła i jestem wdzięczny, że wykonują tę pracę, często niedocenianą - dodał policjant.

Zaproszeni goście, przedstawiciele polityki i innych służb oraz firm współpracujących ze strażnikami - chwalili działania Straży Miejskiej. W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Perfectum w niecodziennym składzie, z przedstawicielką policji (Beata Sosulską-Baran) i Straży Miejskiej (Grzegorzem Rybarczykiem). Następnie był czas na tort okolicznościowy i rozmowy kuluarowe.

Twoja reakcja na artykuł?

21
49%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
12%
Złości
16
37%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
579
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Do szkoły dopiero w wieku 12 lat
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Kultura
Klaun Pinezka i Teatr A na jeleniogórskiej ulicy
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
 
Aktualności
Szpital daje nowym pielęgniarkom 6700 zł
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group