Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6328
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Jubileusz hutniczej orkiestry pod Śnieżką

Sobota, 21 maja 2011, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: Agrafka
W weekend z okazji 65–lecia istnienia Zakładowej Orkiestry Dętej Arcelor Mittal Poland S.A. z oddziału w Zdzieszowicach w Karpaczu odbędą się dwa koncerty. Impreza rozpocznie się przemarszem orkiestry przez Karpacz od DW „Mieszko” do Parku przy lipie sądowej, gdzie muzycy będą prezentować swoje zdolności.
W sobotę 21 maja koncert rozpocznie się o godzinie 17.00, natomiast w niedzielę 22 maja o 12.45. Wymarsz spod DW „Mieszko”.

Jak informują organizatorzy Zakładowa Orkiestra Dęta ArcelorMittal Poland S.A. odział w Zdzieszowicach powstała w 1946 roku, kiedy to z okazji Dnia Kobiet wystąpiła po raz pierwszy pod batutą Antoniego Hantulika. Od tego czasu ZOD aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i gminy Zdzieszowice. Po odejściu Antoniego Hantulika orkiestrą dyrygowali Józef Kubienia i Rudolf Marosz.

Od 1960 roku do 1978 orkiestrę prowadził Marian Sojka , a następnie do 1983 roku Maksymilian Szumilas. W tym czasie ZOD zjednała sobie wielu nowych sympatyków i przyjaciół nie tylko wśród załogi , ale także pośród słuchaczy koncertów w Niemczech , Kudowie-Zdrój , Polanicy oraz wielu miast naszego województwa. Wieloletnim gospodarzem ZOD był Kazimierz Komandera , który od 1983 roku został również zastępcą Kapelmistrza.

W roku 1984 orkiestra osiągnęła najwyższe trofeum, czyli I miejsce na XXIII Eliminacjach Wojewódzkich Orkiestr Dętych, będących godnym uwieńczeniem wieloletniej tradycji zespołu. Przez kolejne lata orkiestra dęta corocznie zdobywała czołowe miejsca w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Dętych , a w 1988 roku zdobyła II miejsce w przemarszu , a III w koncertach w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Hutniczych.

Niemały wpływ na popularność orkiestry miał wieloletni, od 1983 roku, dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej – Jan Jura , którego fachowość i autorytet utrzymują od wielu lat wyrównany i wysoki poziom artystyczny orkiestry. W roku 2006 ZOD otrzymała Platynowy Laur Umiejętności oraz zdobyła I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Gogolinie. Od 2007 roku kapelmistrzem jest dotychczasowy zastępca Władysław Głażewski: jego poprzednik przeszedł na emeryturę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group