Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 14487
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Jubileusz Dni Lajtowych

Niedziela, 1 grudnia 2019, 6:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 15:00
Autor: WAC
Karpacz: Jubileusz Dni Lajtowych
Fot. WAC
W Karpaczu w ten weekend trwa święto gór i podróżników. To już XX. edycja festiwalu górskiego „Karkonoskie Dni Lajtowe”.

Organizatorem imprezy, której bazą jest Hotel Gołębiewski w Karpaczu jest Miasto Karpacz i Polski Klub Alpejski. Spotkanie ludzi gór stanowi - podobnie jak Festiwal Górski w Lądku Zdroju - jedną z największych imprez kulturalno-turystycznych na Dolnym Śląsku. Co wyróżnia go od innych tego typu spotkań ludzi związanych z górami to niemal familijna atmosfera. Każdy z gości festiwalu może podejść do znanych polskich i nie tylko wspinaczy i alpinistów, porozmawiać, poprosić o autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W czasie trwania festiwalu wielbiciele gór mogą obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, posłuchać relacji z niezwykle interesujących wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej. W tym roku na festiwalu goszczą: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Denis Urubko, Maria Cardell, Adam Bielecki, Agnieszka Bielecka, Aleksandr Lwow, Aleksandra Taistra, Przemysław Piasecki, Andrzej Marcisz oraz Magda Lassota- fotograf, podróżniczk i Lutz Maurer - reżyser filmowy.

Szczególnym akcentem, kończącym wczorajszy (30.11) dzień Dni Latowych była gala, podczas której wręczono nagrodę Primus Inter Pares, dedykowaną alpiniście, którego dokonania górskie zasługują na szczególne uznanie. W tym roku trafiła ona do rąk Przemysława Piaseckiego. Honorowym członkostwem Polskiego Klubu Alpejskiego uhonorowano Aleksandra Lwowa.

Dodatkową atrakcją festiwalu, skierowaną dla wszystkich zainteresowanych był poranny, sobotni, treningowy bieg na Śnieżkę, który poprowadził ultramaratonista górski Robert Janiec. W tym samym czasie miłośnicy nordic walking zostali zaproszeni przez Paulinę Rutę - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, do wspólnego spaceru w góry.

Pierwsze Dni Lajtowe odbyły się w 2000 roku w Tychach – mówi Ewelina Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego. - Potem impreza gościła w różnych ośrodkach, by od dziewięciu lat gościć w Karpaczu. Wydaje mi się, że zakotwiczymy tu na dłużej ze względu na atmosferę Karpacza oraz dobrą współpracę z władzami tego miasta. Nie jest proste w tym samym czasie zgromadzić w jednym miejscu tyle osób związanych z górami. W tym roku z racji jubileuszu mamy około 30 procent zaproszonych gości. Jest to głównie zasługa naszego prezesa Bogusław Magrel. Cieszy nas towarzystwo wszystkich, że możemy się spotkać, pogadać i wymienić swoje spojrzenia na góry.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
735
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group