Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4934
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz 35–lecia w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych

Sobota, 6 października 2012, 7:31
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2012, 10:25
Autor: Mea
Jelenia Góra: Jubileusz 35–lecia w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych
Fot. Mea
Wernisaż wystawy „Znaki czasu – zapisy przestrzeni” zorganizowany z okazji 35–lecia jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych przyciągnął wczoraj (5 października) tłumy miłośników sztuki. – Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy wystawę, która pokazuje środowisko artystyczne Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to przegląd twórczości 36–artystów sztuk wizualnych, z którymi współpracujemy na co dzień – powiedziała Janina Hobgarska, dyrektor BWA. Wystawę można oglądać do 1 grudnia.

Galeria BWA w Jeleniej Górze rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1977 r. Od 1999 r. jest samorządową instytucją kultury, finansowaną głównie z dotacji ustalonej przez Radę Miejską Jeleniej Góry. Pierwszą siedzibą był niewielki lokal po sklepie radiowo-telewizyjnym przy obecnej ul. Bankowej. Pierwszym dyrektorem był Zbigniew Martin, a inauguracyjną wystawą, która została otwarta w maju 1977 r. były „I Prezentacje Jeleniogórskie”. Wzięło w nich udział 24 artystów związanych z regionem jeleniogórskim m.in. Lidia Sokalska-Trybalska, Regina Włodarczyk-Puchała, czy też Bronisław Wolanin. W 1994 r. BWA przeniesiono do nowej siedziby u zbiegu ul. Długiej i Placu Ratuszowego. Galeria zyskała lepszą lokalizację, większą powierzchnię wystawienniczą oraz spore zaplecze magazynowe.

- Biuro zrealizowało 521 wystaw, w których uczestniczyło ponad 3 tysiące artystów, a obejmowały takie dyscypliny sztuki jak: malarstwo, fotografię, grafikę, rysunek, tkaninę artystyczną, ceramikę oraz performensy i akcje artystyczne – podkreśliła Janina Hobgarska.

Na urodziny BWA każdy z artystów przyniósł od trzech do pięciu prac, które powstały w ostatnich dwóch latach. – Po raz pierwszy prezentuję dziś w BWA moje trzy prace graficzne, w technice mieszanej. Przedstawiłam cerkiew i portrety. Grafika jest moją ogromną pasją, lubię rysunek, uprawiam także malarstwo - powiedziała Natalia Kryszpin, członkini Związku Polskich Artystów z Jeleniej Góry.

Licznie przybyli goście byli zachwyceni różnorodnością przedstawionych prac. – Każdy z twórców pokazał nam swoje wspaniałe techniki, pomysły i przeniósł nas do innego świata, natomiast całość wystawy była niczym ocean, w którym każdy mógł znaleźć swoją własną perełkę artyzmu – mówiła Małgorzata z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group