Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6596
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jodełki, choinki w wielkim wyborze

Środa, 17 grudnia 2008, 14:37
Aktualizacja: 14:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jodełki, choinki w wielkim wyborze
Fot. TEJO
Ruszyła sprzedaż świątecznych drzewek. Są dostępne w tradycyjnych miejscach, stanowią także ofertę hipermarketów. Wbrew modzie na ekologię, prawdziwe choinki są na topie.

Ponad 60 złotych trzeba wydać na zgrabną jodełkę. Tańsze są świerczki. Do wyboru rozmaite wysokości. Niebawem w wielu mieszkaniach stanie taka właśnie, świeża i pachnąca choinka. – Nie narzekamy na brak klientów – usłyszeliśmy od jednego ze sprzedawców. – Ten biznes trwa tylko kilka dni, ale można przyzwoicie zarobić – dodaje handlarz.

Potwierdza to tendencję do kupowania prawdziwych drzewek aniżeli sztucznych odpowiedników. Te – co prawda – kupowane są raz na kilka lat, ale w porównania ze świerczkiem lub jodełką wyciętą ze szkółki nie wytrzymują. A i znawcy choinek mają argument przeciwko ekologom, którzy zachwalają drzewka sztuczne. Te, co prawda cieszą oko przez kilka sezonów, kiedy zostaną wyrzucone, będą się rozkładały w środowisku przez kilkadziesiąt i więcej lat.

Choinki pochodzą najczęściej ze specjalnych plantacji, na których sadzi się drzewka z takim właśnie przeznaczeniem. Nie ma więc mowy o niszczeniu lasu, jak się powszechnie sądzi. Coraz częściej mieszkańcy kupują też świerczki w doniczkach, aby po świętach przesadzić je do ogródka Tu jednak można się naciąć: bywa że rośliny są źle ukorzenione, albo po prostu nie przyjmują się i usychają.

Sprzedawcy choinek wręczają każdemu klientowi paragon. – To dowód, że drzewko zostało kupione legalnie – usłyszeliśmy. Wciąż zdarzają się bowiem kradzieże drzewek z lasu. Jednak zjawisko nie jest już tak częste jak kiedyś. Przyczyniły się do tego częstsze kontrole policji i dokładne sprawdzanie przez strażników miejskich legalności roślin oferowanych na straganach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group