Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 6960
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: JFTD ruszyło. Sceniczna miłość odwzajemniona

Środa, 6 kwietnia 2011, 15:37
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 7:13
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: JFTD ruszyło. Sceniczna miłość odwzajemniona
Fot. TEJO
– Jak dobrze jest czasem choć przez chwilę udawać kogoś innego! – to zdanie zasłyszane w sztuce teatrzyku „Epidemia” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze jest trafnym mottem dla wszystkich dzisiejszych spektakli w ramach XI Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych, które zaczęło się w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu.

Z siedemnastu widowisk zaplanowanych na trzydniową imprezę dziś obejrzano cztery. Wszystkie na „poziomie”, co z pewnością świetnie wróży kolejnym festiwalowym prezentacjom. Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych otworzyła dziś Daria Pacewicz z ODK. Przedstawiła jurorów: po raz pierwszy (chyba) w historii tej imprezy są to sami panowie: Jacek Paruszyński (aktor Teatru im. Norwida i znany edukator młodych pokoleń), Paweł Sikora (aktor i kompozytor) oraz Krzysztof Rogacewicz (aktor teatralny, filmowy i kabaretowy) – obydwaj związani z Teatrem Maska.

Każde z widowisk w sposób niebanalny zapowiada uzdolniona teatralnie para nastolatków: Marta Kołodziej i Szymon Stęchły. Marta i Szymon mieli dziś okazję wystąpić cztery razy anonsując występy grup z Jeleniej Góry oraz z Lwówka Śląskiego.

Mocnym, choć nie do końca „wybrzmiałym” z powodu awarii światła, „akordem” na rozpoczęcie Forum było metaforyczne widowisko zatytułowane „Nie możemy być sami aniołami” grupy Epidemia, która pod wodzą pani Katarzyny Mackiewicz działa przy jeleniogórskiej „dziesiątce”. Składający się z kilku etiud spektakl nawiązuje do ważnych w życiu człowieka pojęć oraz symboli. Środkiem wyrazu jest choreografia w połączeniu z ciekawą ścieżką dźwiękową. Podstawą jest także rekwizyt: w etiudzie z ramami wykonawcy podkreślają dwuznaczność tychże. Rama pozwala z jednej strony uwypuklić piękno, ale także bywa źródłem ograniczenia swobody.

Teatr Metafora przy Młodzieżowym Domu Kultury działający pod opieką Krzysztofa Zwolińskiego pokazał miniaturę „Pamiętnik”. To multimedialne widowisko, bardzo pomysłowe zresztą, gdzie podstawą są zwierzenia, jakie najczęściej trafiają do… pamiętnika. Sprawy często bardzo osobiste, które opisywane są „do szuflady”, tu są bazą narracji. Etiudy czworga adeptów sceny połączone są ze znakomitą animowaną scenografią. Teksty nieco surrealistyczne, nieco oniryczne, nieco prześmiewcze i satyryczne sprawiają, że całość robi dobre wrażenie.

Próbkę „czarnego teatru” dała grupa „Razem” z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, która pod kierunkiem Edyty Chwalibóg i Doroty Bany przygotowała widowisko „Rady nie do parady”. Ograniczone do minimum przez technikę środki wyrazu w przypadku „Razem” - paradoksalnie – wyzwoliły ekspresję młodych wykonawców, na co dzień przecież żyjącymi z różnymi typami zaburzeń. Ich etiudy: „Kopciuszek” i „Zrzęda” na długo pozostaną przez to w pamięci widzów.

I na koniec dzisiejszych prezentacji – lwówczanie z teatru „Pod szczęśliwą trójką” oraz ich „Oswoić odludka, czyli ballada o przyjaźni”. To przykład teatru obyczajowego: wyobcowany chłopiec mający niekonwencjonalne gusta muzyczne (słucha Chopina), szuka przyjaciół. Cała akcja – ubrana w ciekawą choreografię i z piękną Balladą f-moll op. 52 Chopina w tle – pobudza do refleksji o przyjaźni, tolerancji oraz odrzuceniu. Szczęśliwe zakończenie: obowiązkowo! Sztukę w ramach obchodów Roku Chopinowskiego przygotowały w ubiegłym roku panie Maria Józefowicz i Lidia Ryugwelska.

Po prezentacjach opiekunów poszczególnych grup jurorzy zaprosili na omówienie spektakli. Z pewnością rady profesjonalnych aktorów wyzwolą jeszcze większy potencjał twórczy. Choć – na podstawie dzisiejszych przedstawień – można powiedzieć, że miłość do sztuk scenicznych jest w przypadku wszystkich wykonawców odwzajemniona. A to nie zawsze jest regułą w teatrze najmłodszych.

Jutro – najbogatszy w widowiska dzień. Gospodarzy będą reprezentowały grupy: Demotywatory.comic z Gimnazjum nr 3 (o godz. 9. 10 oraz o godz. 11. 50), oraz Teatr CP?Z! z Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych (godz. 11. 05). Przypomnijmy, że areną JFTD jest Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu, a stawką – wyjazd na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” do Łodzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group