Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7286
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórskie atrakcje dla małych i dużych

Niedziela, 12 lipca 2015, 8:03
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2020, 7:43
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Jeleniogórskie atrakcje dla małych i dużych
Fot. Archiwum
Rozpoczęte wakacje nie dla wszystkich oznaczają dalekie wyjazdy czy egzotyczne podróże. Ci, którzy zostali w domu, wcale nie musza się nudzić. Jelenia Góra przygotowała dla wszystkich odpoczywających moc atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla lubiących aktywny wypoczynek i sportowe rywalizacje świetne propozycje ma Międzyszkolny Ośrodek Sportu. Dzieci w wieku szkolnym mogą wziąć udział w ośmiu turnusach półkolonii. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, bo na obecną chwile wszystkie miejsca są już zajęte. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jeszcze zapisać się na listę rezerwową. Według zapewnień organizatorów są duże szanse na dostanie się na listę uczestników. A co czeka tych, którzy udział mają zapewniony? Przez cały turnus dzieci uczestniczą w zorganizowanych zajęciach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W tym czasie przewidziane są dla nich wycieczki krajoznawcze po najbliższych okolicach, zajęcia i gry sportowe. Wyjątkowe atrakcje czekają na dzieci w każdy wtorek podczas zaplanowanych zajęć z instruktorem tenisa ziemnego oraz w każdy czwartek – w tym dniu dzieci wyjeżdżają na całodniową wycieczkę m.in. do Huty Julia czy Muzeum Zabawek w Karpaczu. Koszt jednego turnusu to 100 zł, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny opłata maleje o 50 proc. W cenie zawierają się wszystkie bilety wstępu oraz całotygodniowe wyżywienie składające się z drugiego śniadania i obiadu.

Półkolonie to nie jedyna atrakcja przygotowana przez MOS. Przez całe wakacje na terenie ośrodka można skorzystać z basenu i znajdujących się na jego terenie boisk. Tam także w ramach cyklu „Wakacje z siatkówką” organizowane są turnieje piłki siatkowej. Pierwszy z nich rozegrany został 27 czerwca. Kolejne już 15 i 22 sierpnia. Każdy może w nich spróbować swoich sił i poczuć smak siatkarskiej rywalizacji. Turniej mają bowiem formę otwartą a zapisy prowadzone są w dniu zawodów.

Przez całe wakacje można też skorzystać z kortów tenisowych. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przewidziane są atrakcyjne zniżki. Dzieci i młodzież ucząca się oraz studenci w dni powszednie do godziny 15.00 mają zagwarantowany wstęp wolny. Na korty trzeba przyjść z własnym sprzętem, można go także wypożyczyć na miejscu za dodatkową opłatą.

Ci, którzy nie przepadają za aktywnym wypoczynkiem też znajdą coś dla siebie. Do nich z propozycją wychodzi Książnica Karkonoska oferując wiele bezpłatnych zajęć. We wszystkie wakacyjne środy dzieci w wieku 7-13 lat mogą wziąć udział w letnich zajęciach terenowych. Wtorki to wakacyjne zajęcia w Filii nr 3, w ramach których dla dzieci przewidziane są zajęcia plastyczne i manualne, rozwiązywanie zagadek i rebusów, układnie puzzli oraz czytanie bajek. Piątki to okazja do uczestniczenia w cotygodniowym cyklu „Wakacje 2015 w Bibliotece” w Filii nr 6. Dzieci będą mogły wspólnie rozwiązywać zagadki i rebusy, układać puzzle czy czytać bajki. Nie zabraknie też integracyjnych gier, zabaw i warsztatów plastycznych. Koniec wakacji nie oznacza końca emocji! W Książnicy Karkonoskiej do 19 września w Filii nr 4 w Cieplicach potrwa konkurs dla dzieci i młodzieży ”Cieplicki zielnik”. Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu zielnika w dowolnej formie, liczy się pomysł, kreatywność i wykonanie.

Oprócz sportowych półkolonii MOS-u zorganizowany wypoczynek czeka także w wielu placówkach kulturalnych. W Jeleniogórskim Centrum Kultury podczas całych wakacji odbędzie się dziewięć turnusów artystycznych wakacji „9 opowieści”. Dzieci w wieku 6-10 lat będą uczestniczyły w zajęciach z cotygodniowym innym tematem przewodnim. Turnusy obejmują zajęcia tematyczne, opracowane i realizowane przez fachową kadrę instruktorską i pedagogiczną. Dzięki warsztatom dzieci poznają kulturę Japonii, Australii, Majów i Aborygenów. Dowiedzą się także, jak tworzy się mapy i co to jest kodeks rycerski. Nauczą się także udzielania pierwszej pomocy. W ramach zajęć dzieci odwiedzą wiele ciekawych miejsc m.in. ogród japoński w Przesiece czy Chojnik. Będą miały też możliwość spotkania z interesującymi osobami np. ze znaną paraolimpijką i instruktorami aikido. Cena za taką dawkę atrakcji to 120 zł za jeden tydzień (40 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Koszt pokrywa materiały plastyczne, bilety oraz obiady.

Miejski Dom Kultury, w ramach programu „Podróże małe i duże” skierowanego do dzieci w wieku 6-12 lat, organizuje tygodniowe warsztaty odbywające się od godziny 9 do 15. Półkolonie to różne zajęcia teatralne, plastyczne i ruchowe. W połączeniu ze świetną zabawą dzieci poznają odległe kultury i tradycje wszystkich kontynentów. Każdy z pięciu turnusów ma inny temat przewodni. Obecnie jest jeszcze pięć wolnych miejsc na trzecim turnusie, który rozpocznie się 13 lipca pod hasłem „ Jedwabnym szlakiem Azji”. Cena turnusu to 140 zł, w której zawierają się obiady, przekąski, koszty przejazdów i materiały plastyczne. W każdym turnusie przygotowane są dwa miejsca dla dzieci niepełnosprawnych, które będą miały zapewnioną opiekę wykwalifikowanych opiekunów.

Pozostałe półkolonie, na które niestety nie ma już wolnych miejsc, organizuje także Przystań Twórcza w Cieplickim Centrum Kultury oraz Osiedlowy Dom Kultury. Wszystkie wymienione półkolonie są współfinansowane są przez Miasto Jelnia Góra

Dla odpoczywających otwarte jest także Muzeum Karkonoskie. Otwarte, i to nie tylko do zwiedzania! Przez całe wakacje proponuje zorganizowanie warsztatów z okazji zakupu kolekcji szkieł z hut europejskich do swoich zbiorów. Aby uczestniczyć w zajęciach wystarczy zgłosić się wraz z organizowaną grupą i chęciami uczestnictwa.

Wakacje w mieście to nie tylko półkolonie, dlatego też cieplicka Przystań Twórcza przewidziała także coś dla rodzin z dziećmi. W ostatnią sobotę lipca oraz każdą sierpniową organizowane są „Bajkowe Soboty w Parku Norweskim”. Od godziny 14.00 do 17.00 Przystań zaprasza na tematyczne animacje dla całych rodzin. Nie zabraknie też gier i zabaw oraz ciekawych warsztatów. Aby mile zapamiętać wakacje, najwięcej atrakcji zaplanowano na 29 sierpnia. Wtedy, oprócz gier i zabaw, przewidziane są animacje, warsztaty plastyczne, zajęcia ruchowe oraz malowanie buziek. W każdą sobotę wstęp jest bezpłatny.

Pomysły na wakacje z kulturą ma także Zdrojowy Teatr Animacji. Specjalnie przygotowane dla dzieci spektakle zabiorą je w podróż do świata bajek m.in.: „Brzydkiego kaczątka” czy „Czerwonego Kapturka”. Wakacje to także spektakle z cyklu edukacyjnego „Teatr od Kuchni, czyli 4 lekcje o teatrze”, dzięki którym dzieci mogą poznać pracę teatru od kulis. Biletu wstępu na poszczególne atrakcje to koszt 15 złotych.

Niedaleka Muszla Koncertowa przygotowała nie lada gratkę dla melomanów. We wszystkie wakacyjne niedziele oferuje wycieczkę we różne muzyczne zakątki świata. Za darmo zaprasza na cykl Letnich Koncertów Promenadowych, w ramach których można posłuchać wiedeńskich melodii Straussa, muzyki country czy utworów Vivaldiego.

Także z muzyką, choć trochę bardziej aktywnie, można spędzić wakacyjne poniedziałki i soboty. W te dni, o godzinie 16.00, przed muszlą koncertową w Parku Zdrojowym można dołączyć do wspólnych ćwiczeń przy muzyce. Zarówno koncerty, jak i ćwiczenia są bezpłatne.

Ciekawie także zapowiadają się nietypowe zajęcia organizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych, które 25 i 26 lipca zaprasza na warsztaty artystyczno-rowerowe. W ramach projektu „Miasto nam odpowiada”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra, zorganizowane są zajęcia z Magdą Kościańską – artystką, rowerzystką i blogerką oraz z Piotrem Węcławskim z Centrum Rowerowego Lidberg. Dzieci, w dwóch grupach wiekowych: 13-16 lat (25 lipca) i 7-12 lat (26 lipca), będą mogły wziąć udział w spotkaniu podczas którego ozdobią swoje rowery. Udział oraz profesjonalne szablony i materiały, a także fachowe porady są bezpłatne. Oprócz projektowania, uczestnicy poznają też podstawy bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem oraz nauczą się łatać dętki. Ilość miejsc jest ograniczona, a zapisy rozpoczęły się 5 lipca.

Miasto Jelenia Góra zadbało, aby dzieci wspominały wakacje jak najmilej i ani chwilę przez chwilę nie narzekały na nudę. Oprócz dofinansowywania półkolonii i licznych warsztatów, ufundowało także korzystanie z Term Cieplickich. W czerwcu, dzieci z szkół podstawowych, mogły zapisać się na organizowane zajęcia w tym nowym obiekcie rekreacyjnym. Teraz, w trakcie wakacji, zapisane dzieci ze szkół oraz półkolonii, mogą pływać bezpłatnie. Zorganizowane grupy, pod opieką nauczyciela, codzienne, według ustalonego wcześniej harmonogramu korzystają z tej niemałej atrakcji. W lipcu i sierpniu z tego przywileju skorzysta po 1500 dzieci.

O dzieci i ich wypoczynek zadbały także organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które koordynuje Wydział Dialogu i Spraw Społecznych UM Jeleniej Góry. Takie instytucje jak Polski Czerwony Krzyż, Rada Przyjaciół Harcerstwa, Aeroklub Jeleniogórski, Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela, Stowarzyszenie Jeleniogórski Okręg Ju-Jitsu, Fundacja Prosanus oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska zadbały o organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych patologią uzależnień. W warsztatach i półkoloniach dotyczących zakresu ochrony zdrowia i przeciwdziałania alkoholizmowi weźmie udział ponad 860 dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group