Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 10102
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski Ratusz wkrótce do remontu

Niedziela, 29 października 2017, 9:31
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Jeleniogórski Ratusz wkrótce do remontu
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Guszała
Planowany remont głównego budynku jeleniogórskiego Ratusza, w tym konieczna wymiana okien, przypadnie w okresie nieokrągłego, ale jednak jubileuszu. Budowa nowego Ratusza, na miejsce zniszczonego niegdyś przez wichurę, zakończyła się bowiem 270 lat temu, w 1747 r., po trzech latach intensywnych prac, rozpoczętych wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 11 czerwca 1744 r.

Tzw. przybudówka, czyli Dom Siedmiu Mieszczan (siedem domów połączonych ścianami bocznymi, gdzie dziś mieszczą się m.in. wydziały Kultury i Turystyki, Rozwoju Miasta, Edukacji i Sportu, a w przyziemiu - budząca wciąż spore zaciekawienie turystów – studnia zaczęła pełnić funkcje instytucji miejskiej dopiero na przełomie XIX/XX w.

Łącznik między tymi dwoma obiektami, który z kolei przez wielu odwiedzających Jelenią Górę kojarzony jest wręcz z Mostem Westchnień i widokami, jakie pamiętają ze zwiedzania… Wenecji (!) powstał jeszcze później. Zbudowano go ok. 1910 r., kiedy między obiektami magistratu jeździł już tramwaj i trzeba było jakoś zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę pracowników oraz interesantów.

Ratusz, z czego stali mieszkańcy Jeleniej Góry nie zawsze zdają sobie sprawę, jest też miejscem, w którym dyskretnie eksponowane są prace uczniów i nauczycieli Szkoły Snycerskiej, z lat 30-tych ub. wieku.

Balustradę schodów między I oraz II piętrem zdobią sceny ilustrujące ważne momenty z życia Ducha Góry – Rzepióra, a w Sali posiedzeń Rady Miejskiej wiszą – także od tamtych lat – płyciny, na których nauczyciel tej Szkoły (protoplasty dzisiejszego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) wyrzeźbił sceny z historii Jeleniej Góry. Kilka z tych płaskorzeźb jest późniejszych, powstały bowiem po II wojnie światowej i zostały wkomponowane w miejsce tych, na których widoczne były elementy nazistowskie.

Nie ma już drewnianego pomnika księcia Bolesława Krzywoustego, stojącego – jak zapisano w kronikach – tuż przy Ratuszu. Zniknął zapewne ok. 1686 r., choć wcześniej przetrwał dwa duże pożary miasta. Dzisiejsza płyta z wizerunkiem Krzywoustego, którą można oglądać w holu I piętra, powstała już po wojnie, w połowie lat 50-tych i została odlana po zbiórce złomu, przeprowadzonej przez mieszkańców z okazji 850-lecia Jeleniej Góry.

Dzisiejszy Ratusz traktowany jest przez jeleniogórzan niemal wyłącznie, jako miejsce załatwiania różnych „papierów”, ale w rzeczywistości jest też godnym uwagi zabytkiem, o czym przekonują się liczni zwiedzający.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
260
Tak
18%
Nie
70%
Nie interesuję się polityką wcale
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group