Środa, 9 października
Imieniny: Arnolda, Ludwika
Czytających: 12573
Zalogowanych: 63
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski Ratusz wkrótce do remontu

Niedziela, 29 października 2017, 9:31
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Jeleniogórski Ratusz wkrótce do remontu
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Guszała
Planowany remont głównego budynku jeleniogórskiego Ratusza, w tym konieczna wymiana okien, przypadnie w okresie nieokrągłego, ale jednak jubileuszu. Budowa nowego Ratusza, na miejsce zniszczonego niegdyś przez wichurę, zakończyła się bowiem 270 lat temu, w 1747 r., po trzech latach intensywnych prac, rozpoczętych wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 11 czerwca 1744 r.

Tzw. przybudówka, czyli Dom Siedmiu Mieszczan (siedem domów połączonych ścianami bocznymi, gdzie dziś mieszczą się m.in. wydziały Kultury i Turystyki, Rozwoju Miasta, Edukacji i Sportu, a w przyziemiu - budząca wciąż spore zaciekawienie turystów – studnia zaczęła pełnić funkcje instytucji miejskiej dopiero na przełomie XIX/XX w.

Łącznik między tymi dwoma obiektami, który z kolei przez wielu odwiedzających Jelenią Górę kojarzony jest wręcz z Mostem Westchnień i widokami, jakie pamiętają ze zwiedzania… Wenecji (!) powstał jeszcze później. Zbudowano go ok. 1910 r., kiedy między obiektami magistratu jeździł już tramwaj i trzeba było jakoś zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę pracowników oraz interesantów.

Ratusz, z czego stali mieszkańcy Jeleniej Góry nie zawsze zdają sobie sprawę, jest też miejscem, w którym dyskretnie eksponowane są prace uczniów i nauczycieli Szkoły Snycerskiej, z lat 30-tych ub. wieku.

Balustradę schodów między I oraz II piętrem zdobią sceny ilustrujące ważne momenty z życia Ducha Góry – Rzepióra, a w Sali posiedzeń Rady Miejskiej wiszą – także od tamtych lat – płyciny, na których nauczyciel tej Szkoły (protoplasty dzisiejszego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) wyrzeźbił sceny z historii Jeleniej Góry. Kilka z tych płaskorzeźb jest późniejszych, powstały bowiem po II wojnie światowej i zostały wkomponowane w miejsce tych, na których widoczne były elementy nazistowskie.

Nie ma już drewnianego pomnika księcia Bolesława Krzywoustego, stojącego – jak zapisano w kronikach – tuż przy Ratuszu. Zniknął zapewne ok. 1686 r., choć wcześniej przetrwał dwa duże pożary miasta. Dzisiejsza płyta z wizerunkiem Krzywoustego, którą można oglądać w holu I piętra, powstała już po wojnie, w połowie lat 50-tych i została odlana po zbiórce złomu, przeprowadzonej przez mieszkańców z okazji 850-lecia Jeleniej Góry.

Dzisiejszy Ratusz traktowany jest przez jeleniogórzan niemal wyłącznie, jako miejsce załatwiania różnych „papierów”, ale w rzeczywistości jest też godnym uwagi zabytkiem, o czym przekonują się liczni zwiedzający.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
623
Jeszcze w październiku
37%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
3%
Wcale
22%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Dlaczego chińskie samochody są takie tanie?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Jelonka wczoraj
Ulica 1 Maja zaczynała od Wojanowskiej
 
Aktualności
Akcja dla strażaków – "Ochotnicy ochotnikom"
 
Aktualności
Wystartował remont nawierzchni na Cieplickiej
 
Karkonosze
Chmury owinęły Śnieżkę i całą grań
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group