Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 2980
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jeleniogórski powiat w projekcie transeuropejskim

Piątek, 14 grudnia 2012, 7:27
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Starostwo powiatowe w Jeleniej Górze wraz z regionami z Belgii, Czech, Niemiec, Holandii oraz Francji bierze udział w międzynarodowym projekcie „Europa obywatelek i obywateli” przyjętym przez Unię Europejską. – Na projekt, który potrwa półtora roku, unia przyznała dotację w wysokości 148 tys. euro. Kwota ta zostanie przeznaczona na wymianę doświadczeń w krajach beneficjentów w dziedzinie turystyki i edukacji – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W projekcie, z którego skorzysta 1041 osób, biorą udział takie regiony europejskich krajów jak: powiat jeleniogórski, Wspólnota Niemieckojęzyczna Belgii, Miasto Jablonec nad Nysą w Czechach, Region Miast Aachen wraz z Powiatem Bamberg w Niemczech, Parkstad Limburg w Holandii oraz Eurodistrict SaarMoselle we Francji. Głównym beneficjentem projektu, który rozpocznie się w przyszłym roku jest Region Miast Aachen.

Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze przygotuje dwa tematy dotyczące marketingu turystycznego oraz systemu oświaty we wszystkich krajach partnerskich. – Systemy oświaty w innych krajach różnią się od siebie, a chcielibyśmy poznać ciekawe rozwiązania, by młodzież chciała szkolić się w zawodach potrzebnych w naszym regionie. W konferencjach wezmą udział m.in. nauczyciele ze szkół w powiecie jeleniogórskim oraz przedstawiciele informacji turystycznych z naszego regionu – mówił Wiesław Dzierzba.

Wszystkie kraje zaangażowane w projekt borykają się z tendencją wśród młodzieży, która nie ma predyspozycji do studiów wyższych. – Przez to wszystkie kraje cierpią na zjawisko notorycznego braku specjalistów, a mamy tysiące magistrów. Musimy wypracować metody uświadamiania młodzieży, co do potrzeb rynku pracy, by wybierali odpowiednią edukację, która zapewni im dobrą przyszłość – podkreślił Jarosław Hajndrych, z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

- Chcemy też wypracować sieć partnerską tych regionów, by w przyszłości móc tworzyć wspólne projekty i pozyskiwać na nie fundusze. Ważne jest, by pokazać siłę regionów w tych krajach – dodał.
W sobotę w Jeleniej Górze odbędzie się trzecie już spotkanie, podczas którego będzie ustalany plan konferencji. – Powstanie duży zespół z sześciu krajów, co jest to rzadkością, by pokazać siłę regionów ościennych – zaznaczył Jarosław Hajndrych.

Jednym ze spotkań, w którym wezmą udział przedsiębiorcy z powiatu jeleniogórskiego ma być „Transgraniczna Noc przedsiębiorców” w Holandii, gdzie omawiane będą m.in. sposoby współpracy, czy też różnice systemowe w poszczególnych krajach w dziedzinach prowadzenia firm lokalnych. W ramach projektu odbędą się też spotkania z europosłami poszczególnych krajów, by pokazać, jak rośnie znaczenie regionów w Europie, z czym związane jest też jedno z haseł Unii Europejskiej – „Europa stoi regionami”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group