Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11063
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jeleniogórski powiat w projekcie transeuropejskim

Piątek, 14 grudnia 2012, 7:27
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Starostwo powiatowe w Jeleniej Górze wraz z regionami z Belgii, Czech, Niemiec, Holandii oraz Francji bierze udział w międzynarodowym projekcie „Europa obywatelek i obywateli” przyjętym przez Unię Europejską. – Na projekt, który potrwa półtora roku, unia przyznała dotację w wysokości 148 tys. euro. Kwota ta zostanie przeznaczona na wymianę doświadczeń w krajach beneficjentów w dziedzinie turystyki i edukacji – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W projekcie, z którego skorzysta 1041 osób, biorą udział takie regiony europejskich krajów jak: powiat jeleniogórski, Wspólnota Niemieckojęzyczna Belgii, Miasto Jablonec nad Nysą w Czechach, Region Miast Aachen wraz z Powiatem Bamberg w Niemczech, Parkstad Limburg w Holandii oraz Eurodistrict SaarMoselle we Francji. Głównym beneficjentem projektu, który rozpocznie się w przyszłym roku jest Region Miast Aachen.

Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze przygotuje dwa tematy dotyczące marketingu turystycznego oraz systemu oświaty we wszystkich krajach partnerskich. – Systemy oświaty w innych krajach różnią się od siebie, a chcielibyśmy poznać ciekawe rozwiązania, by młodzież chciała szkolić się w zawodach potrzebnych w naszym regionie. W konferencjach wezmą udział m.in. nauczyciele ze szkół w powiecie jeleniogórskim oraz przedstawiciele informacji turystycznych z naszego regionu – mówił Wiesław Dzierzba.

Wszystkie kraje zaangażowane w projekt borykają się z tendencją wśród młodzieży, która nie ma predyspozycji do studiów wyższych. – Przez to wszystkie kraje cierpią na zjawisko notorycznego braku specjalistów, a mamy tysiące magistrów. Musimy wypracować metody uświadamiania młodzieży, co do potrzeb rynku pracy, by wybierali odpowiednią edukację, która zapewni im dobrą przyszłość – podkreślił Jarosław Hajndrych, z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

- Chcemy też wypracować sieć partnerską tych regionów, by w przyszłości móc tworzyć wspólne projekty i pozyskiwać na nie fundusze. Ważne jest, by pokazać siłę regionów w tych krajach – dodał.
W sobotę w Jeleniej Górze odbędzie się trzecie już spotkanie, podczas którego będzie ustalany plan konferencji. – Powstanie duży zespół z sześciu krajów, co jest to rzadkością, by pokazać siłę regionów ościennych – zaznaczył Jarosław Hajndrych.

Jednym ze spotkań, w którym wezmą udział przedsiębiorcy z powiatu jeleniogórskiego ma być „Transgraniczna Noc przedsiębiorców” w Holandii, gdzie omawiane będą m.in. sposoby współpracy, czy też różnice systemowe w poszczególnych krajach w dziedzinach prowadzenia firm lokalnych. W ramach projektu odbędą się też spotkania z europosłami poszczególnych krajów, by pokazać, jak rośnie znaczenie regionów w Europie, z czym związane jest też jedno z haseł Unii Europejskiej – „Europa stoi regionami”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
178
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group