Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5826
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórski MFTU inspiracją dla ViaThea

Wiadomości: Görlitz
Niedziela, 9 lipca 2017, 9:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 lipca 2017, 5:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Proć–Rzeczycki
Za nami 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ViaThea. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 1995 roku, festiwal zdążył stać się integralną częścią życia kulturalnego, początkowo Görlitz, a z czasem również Zgorzelca. Miłośnicy sztuki ulicy mogli więc rozgrzać się przed widowiskami, jakie zaplanowano w dniach 21–23.07 w stolicy Karkonoszy.

Festiwal, dla którego powstania inspiracją był najstarszy polski festiwal teatrów ulicznych w Jeleniej Górze, rozpoczął się w czwartek (6.07) tradycyjnym, gwarnym piknikiem na Stokrotkowej Łące malowniczego Parku Miejskiego w Görlitz. Przez trzy dni mieszkańcy i turyści pogranicza polsko-niemieckiego byli świadkami teatralnych, muzycznych i tanecznych widowisk. Nie obyło się także bez performance, występów offowych, z którymi zaprezentowali się artyści niezależni z Görlitz i okolic, lalki, szczudlarze i akrobacje oraz teatr wizualny, opera i tajemniczy Turisedejczycy.

W sumie zaprezentowały się 22 grupy z 11 krajów (z Niemiec, Francji, Izraela, Belgii, Holandii, Polski, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Kanady i USA), w 14 różnych lokalizacjach. Artyści występowali w Parku Miejskim w Görlitz, w City Center, na Fishmarkt, przy Kaisertrutz, przy Klinice, na Konsulstrasse, Marienplatz, łące przed Teatrem, na rynkach oraz przy moście Staromiejskim po zgorzeleckiej stronie Europa-miasta.

Dzięki uprzejmości naszego Czytelnika, prezentujemy Państwu fotorelację z ostatniego dnia (8.07) 23. edycji festiwalu ViaThea.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~żal dawnych festiwali 9-07-2017 9:53
22 grupy, w JG 11 ;/ Smutne
~x 9-07-2017 12:03
Idźcie na szczaw z tymi kuglarzami,zamiast cudaczyć dajcie ludziom coś bardziej strawnego jak jak inne miasta podobnej wielkości.
~MKamiński 9-07-2017 13:35
Wręcz przeciwnie, trzeba czekać, aż Via Thea stanie się inspiracją dla MFTU. Tegoroczny festiwal Via Thea w Goerlitz (bo jednak nie Zgorzelcu) był na wysokim poziomie. Miasto żyło, a liczni widzowie dokoła każdego przedstawienia, pochody w ślad za artystami, kolejka do gabinetu dziwów, krótko mówiąc frekwencja były najlepszą nagrodą dla wystawiających się grup. Bardzo byłoby pięknie, gdyby u nas symultanicznie grało 10 spektakli jednocześnie w historycznej przestrzeni miasta, przemieszczających się, zachęcających do interakcji, nawiązujących do miejsca i czasu. Do tego gdyby pojawili się buskerzy, scena off, parateatralne pomysły jak strefa chillout czy etniczne zespoły ubarwiające klimat. Takiego festiwalu pewnie wszyscy byśmy chcieli, o takim od lat marzymy! Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~do M.Kamińskiego 9-07-2017 16:36
Panie Radny, niech Pan wpłynie na władze miasta, żeby sypnęły kasą, a nie pisze banialuki! Via Thea przez wiele lat był organizowany we współpracy z MFTU! Czy jakimkolwiek gestem przyczynił się Pan do tego, żeby było więcej pieniędzy na nasz festiwal? Nawet w gębie nie jest pan mocny! Wstyd, doprawdy, Nie głosowałem na pan i te pańskie wywody potwierdzają trafność mojej decyzji. Krytyk teatralny się znalazł!
~MKamiński 9-07-2017 17:38
Do anonimowego głosu wyżej: Nie byłem i nie jestem radnym, a czy w ogóle będę - to się okaże... Nie pracowałem też w teatrze ani w ratuszu, więc też nic ode mnie nie zależało, jeśli idzie o MFTU. Czuję się prostym widzem, który ogląda sztuki i ma swoje przemyślenia, oczekiwania, odczucia, doświadczenia - jak każdy z nas. Jeśli to zgodne z opinią krytyków, to przy okazji - ja nie mam i nie chcę mieć papierów na krytyka. Interesuje mnie moje miasto i jego oferta. Nie podoba mi się najprostsza metoda: dajcie więcej pieniędzy, a samo wyjdzie. No, nie wyjdzie. Bo trzeba mieć pomysły. I może się okazać, że niektóre wcale nie kosztują. Dlatego warto jeździć np. na pobliskie Via Thea... i czekać, aż u nas będzie podobnie. Sama tradycja i pieniądze to nie wszystko! Pozdrawiam, MKamiński
~do M.Kamińskiego 9-07-2017 20:06
Przepraszam za pomyłkę (radny). niestety piękne pomysły nie wystarczą, kiedy kasa pusta. Proszę przejrzeć programy innych festiwali, to się Pan przekona. Niestety - wszystko kosztuje. Pozdrawiam !
~c.d. 9-07-2017 20:09
A o pomysły proszę pytać nowego dyrektora - chyba po to został wybrany, żeby tchnąć "nowego ducha" w tę instytucję, tylko jakoś na razie coś słabo mu wychodzi...
~ 10-07-2017 14:06
co to za narzekanie na brak kasy ,przeciesz teatr dostał wsparcie od Glinskiego to co znow nie ma pieniędzy, co roku to samo.
~c.d. 10-07-2017 22:28
Ile, ile kasy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group