Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 5396
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleniogórska Kolej Aglomeracyjna przyszłością komunikacji szynowej

Wtorek, 31 maja 2011, 9:02
Aktualizacja: Środa, 1 czerwca 2011, 7:49
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jeleniogórska Kolej Aglomeracyjna przyszłością komunikacji szynowej
Fot. Angela
Nowy układ przystanków na linii kolejowej Jelenia Góra – Piechowice – Szklarska Poręba, kompleksowa modernizacja linii kolejowych oraz pierwszy kurs dla VIP – ów i dzieci na trasie Jelenia Góra – Zgorzelec zaplanowany na 9 czerwca – takie „nowości” na szynach czekają nas w najbliższym czasie.

O wszystkim mówiono wczoraj podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak członek zarządu WD oraz Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Aktualnie urząd marszałkowski przygotowuje kompleksowy projekt modernizacji linii kolejowych na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba i Jelenia Góra – Zgorzelec. Do końca roku czas przejazdu ma ulec skróceniu. W planach jest również stworzenie kilku nowych przystanków, dzięki którym mieszkańcy i turyści łatwo dostaną się do centrum miasta, czy poszczególne jego zakątki. W ten sposób pomysłodawcy zmian chcą przekonać jak największą grupę pasażerów do przejazdów pociągami, w tym młodzież szkolną i studentów.

- Propozycję lokalizacji przystanków przekazaliśmy już służbom marszałka i mają być one uwzględnione. To sprawiłoby, że pociągi stałyby się również komunikacją wewnątrzmiejską. Proponowane przystanki miałyby się mieścić m.in. za Kościołem Łaski, pod estakadą koło Tesco, przy Kolegium Karkonoskim, na Dworcu Zachodnim, przy dawnym przystanku Celwiskozy z przesunięciem go w stronę miasta, przy dworcu cieplickim przesuniętym w stronę ul. Lubańskiej, przy Osiedlu Orle, w Piechowicach i Szklarskiej Porębie.

W przypadku przystanków za Kościołem Łaski i przy Tesco służyłyby one nie tylko liniom Jelenia Góra – Piechowice – Szklarska Poręba, ale również pociągom z kierunku Zgorzelca, Lubania, Gryfowa do Jeleniej Góry, jak i liniom do Lwówka Śląskiego i Wlenia, które są obsługiwane przez szynobusy. Mówimy już więc o Jeleniogórskiej Kolei Aglomeracyjnej, która będzie ona odgrywać coraz większą rolę wewnątrz miasta – wyjaśnił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jerzy Łużniak z zarządu województwa dolnośląskiego zapewniał, że na temat dobrego skomunikowania Jeleniej Góry od kilku tygodni toczą się rozmowy prowadzone m.in. przez Marcina Zawiłę, Jerzego Pokoja, przewodniczącego Sejmiku, Grzegorza Schetynę, marszałka Sejmu oraz przez niego samego. Odbyło się też spotkanie z ministrem Andrzejem Maselem na temat modernizacji linii Jelenia Góra – Wrocław, a później Zgorzelec.

- Ogólny koszt modernizacji całej linii to około 70 mln zł. Na W ostatni czwartek odbyłem z panem ministrem telefoniczną rozmowę odnośnie przekazania dodatkowych pieniędzy na modernizację tej linii. Jest szansa, że około 60 mln zł zostanie przekazane na ten cel z funduszu kolejowego – powiedział J. Łużniak.

Dodatkowe pieniądze mogłyby być wykorzystane na ten cel z rezerwy celowej, około 10 mln zł na modernizacji linii energetycznej z Wrocławia do Kątów Wrocławskich. Ponadto w ministerstwie infrastruktury i PLK został powołany zespół do przyjrzenia się możliwości przyspieszenia przejazdu z Jeleniej Góry do Wrocławia, by jeszcze w tym roku ten przejazd zajmował około 2,5 godziny, a przyszłym roku do 2 godz.

Kolejnym krokiem miałoby być uruchomienie od grudnia linii Jelenia Góra – Zgorzelec. Obecnie pasażerowie mogą bowiem dojechać z Jeleniej Góry do Lubania, a odcinek Lubań – Zgorzelec jest nieczynny. – Od 12 grudnia chcemy ponownie uruchomić to połączenie i weszłoby ono do rozkładu jazdy, jako połączenie opłacane przez samorząd Województwa Dolnośląskiego. Na tę trasę zostaną skierowane szynobusy, które obecnie kupujemy. Wczoraj został odebrany szósty z nich, a trzy pozostałe odbierzemy do końca – dodał wicemarszałek Łużniak.

Na 9 czerwca planowany jest promocyjny przejazd dwoma szynobusami na linii Jelenia Góra – Zgorzelec. Jednym z szynobusów będą podróżować wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego. Drugim szynobusem bezpłatnie pojadą dzieci z różnych szkół. Czas przejazdu na tej trasie ma wynieść półtorej godziny.

Rolą samorządów w tych przedsięwzięciach będzie natomiast dostosowanie dworców kolejowych i peronów do nowych potrzeb komunikacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group