Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7699
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórscy uczniowie popłyną STS Pogoria

Sobota, 29 października 2016, 9:29
Aktualizacja: 23:19
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Jeleniogórscy uczniowie popłyną STS Pogoria
Fot. Robert Czepielewski
Niebywałą przygodę przeżyją jeleniogórscy uczniowie, którzy już w grudniu popłyną w rejs po Morzu Śródziemnym Szkolnym Żaglowcem STS Pogoria. W ZSO nr 1, czyli popularnym „Żeromie”, odbyło się spotkanie organizacyjne rodziców i uczniów, którzy wezmą udział w rejsie.

W morskiej przygodzie udział weźmie 39 licealistów i gimnazjalistów jeleniogórskich szkół - i tu, uwaga, są jeszcze wolne miejsca, jest ich niewiele więc trzeba się spieszyć z dołączeniem do załogi.

Spotkanie poprowadził organizator i jeden z oficerów tego rejsu Sylwester Izydorczyk, który przybliżył, na co załoganci powinni zwrócić uwagę przygotowując się do tej wyprawy, a także, z jakimi uciążliwościami mogą spotkać się na żaglowcu i podczas samego rejsu. Sylwester Izydorczyk przedstawił też jak będą wyglądały pierwsze godziny załogantów na żaglowcu. Po zaokrętowaniu w tym samym dniu załoga przejdzie wstępne szkolenie, a już następnego dnia w systemie wachtowym odbędzie się szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na jachcie oraz jego obsługi. Kapitanem statku będzie Zygmunt Biernacik.

Jednym z opiekunów podczas rejsu będzie nauczyciel geografii w ZSO nr 1 Grzegorz Lustyk. - Rejs statkiem Pogoria, jest dla nas dużym zaskoczeniem. Zgłosiła się do mnie absolwentka naszej szkoły z informacją, że jest możliwość zorganizowania rejsu żaglowcem STS Pogoria. Pomysł bardzo mi się spodobał stąd dzisiejsze spotkanie – powiedział Grzegorz Lustyk.

Uczestnictwo w rejsie jest spełnieniem marzeń już załoganta Pogorii Jakuba Zięcika, który pasjonuje się żeglarstwem. - Aktywnie uczestniczę w tym sporcie od paru lat, posiadam patent żeglarski. Wcześniej pływałem na mniejszych jednostkach typu Omega, teraz nadarzyła się okazja, żeby spróbować swoich sił w rejsie na większym żaglowcu – powiedział.

- Gdy mnie państwo zapytacie dokąd popłyniemy – dokładnie nie powiem. Gdy mnie państwo zapytacie, o której wypłyniemy, też nie powiem. Żeglarz żyje tak, jak mu pogoda pozwoli. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie ładna, od tego bardzo mocno będzie zależał nasz rejs – mówił Sylwester Izydorczyk

Przygoda rozpocznie się 2 grudnia. Wtedy spod szkoły uczestnicy wyruszą autokarem do Włoch.
3 grudnia nastąpi przekazanie jednostki nowej załodze. Następnego dnia Pogoria z jeleniogórzanami wyruszy w swój rejs, który potrwa do 11 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group