Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8242
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra miastem królewskim. Po prelekcji Eugeniusza Gronostaja

Środa, 10 sierpnia 2011, 9:46
Aktualizacja: Czwartek, 11 sierpnia 2011, 7:49
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Jelenia Góra miastem królewskim. Po prelekcji Eugeniusza Gronostaja
Fot. Petr
Wczoraj, 9 sierpnia w Sali Konferencyjnej Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska odbyła się prelekcja Eugeniusza Gronostaja połączona z prezentacją multimedialną, pt. „Jelenia Góra jako miasto królewskie”.

Wczorajsza prelekcja Eugeniusza Gronostaja w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze była przede wszystkim nie lada gratką dla miłośników historii regionu i legend dotyczących stolicy Karkonoszy. Autor bardzo obszernej pracy na temat Jeleniej Góry jako miasta królewskiego mówił przybyłym m.in. o początkach miejscowości, zamku jeleniogórskim stojącym kiedyś w miejscu, gdzie teraz jest Wieża Krzywoustego, zmianach granicznych miasta dokonujących się na przestrzeni wieków, lokalnych surowcach, zabytkach, a w końcu o przekształceniu Jeleniej Góry z miasta królewskiego w powiatowe.

– Praca autorstwa Eugeniusza Gronostaja, której dotyczyła prelekcja to dokumentacja ważna i bardzo ciekawa. Należy podkreślić, że jest ona podparta materiałem faktograficznym, który został zebrany z benedyktyńskim trudem. Eugeniusz stworzył kopalnię wiedzy o mieście, jak również regionie; coś, czego do tej pory nie było, co jest niezbędne i czego może pozazdrościć miejskie archiwum – podsumowuje Leszek Gański, uczestnik wczorajszej prelekcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group