Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6610
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” w fazie dorastania

Wtorek, 2 września 2014, 7:43
Aktualizacja: 19:30
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” w fazie dorastania
Fot. BM
W poniedziałkowe popołudnie (1 września) w Galerii “Promocje” Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom. Wystawa prezentuje najlepsze prace XVIII konkursu fotograficznego “Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2014”, zorganizowanego przez Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne. Ekspozycję można oglądać do 13 września.

- Biorąc pod uwagę fakt, że obecny konkurs odbył się już po raz osiemnasty, można powiedzieć, że tym samym wszedł on w fazę dorastania – czytamy w pierwszym zdaniu eseju otwierającym katalog wystawy. Organizatorzy zaproponowali miłośnikom fotografii zilustrowanie miasta oraz jego mieszkańców. Na konkurs wpłynęły 132. prace, które oceniała komisja artystyczna, w której skład weszli fotograficy. Laureaci i goście wernisażu wysoko ocenili poziom konkursu.

Dyrektorka ODK Sylwia Motyl-Cinkowska powitała wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: posłanka na Sejm RP Zofia Czernow, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, naczelniczka Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Irena Kempisty, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Jeleniej Górze Hubert Papaj, sekretarz gminy Janowice Wielkie Miłosz Kamiński oraz naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego Miasta Jelenia Góra Zygmunt Korzeniewski.

Wystawę otworzyła Janina Peikert, która od kilkudziesięciu lat jest zapaloną podróżniczką. Była już w ponad pięćdziesięciu państwach, na sześciu kontynentach. Jej długoletnie zamiłowanie do fotografii przerodziło się w pasję prezentacji cudowności elementów przyrody i świata. Od roku 2007 jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

Jury pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii Dariusza Goetze postanowiło zakwalifikować na wystawę pokonkursową 73 prace 28. autorów.

- Tradycją konkursu jest przede wszystkim prezentacja dokonań, osiągnięć i postaw twórców fotografujących. Cele konkursu to m.in. propagowanie ziemi jeleniogórskiej w całym kraju ze szczególnym uwzględnieniem walorów Jeleniej Góry – powiedział jeden z członków komisji konkursowej Janusz Jaremen, absolwent warszawskiej Wyższej Szkoły Fotografii, który zawodowo zajmuje się fotografią oraz projektowaniem wydawnictw reklamowych. Janusza Jaremena w fotografii fascynuje zarówno techniczna możliwość zatrzymania skadrowanej rzeczywistości i jej późniejszego wizualnego oddziaływania, jak i sam moment dokonywania zapisu obrazu.

Pierwsze miejsce przyznano Tadeuszowi Biłozorowi za zestaw trzech zdjęć - “Dach”, “Damka” i “Okno”, drugie – Krzysztofowi Knitterowi za zdjęcia - “Drużyna Pierścienia”, “Selfie” i “Wall”, trzecie - Wojtkowi Bykowskiemu za zestaw prac pt. “Doskonały Świat I, II, III, IV”.

Przyznano również trzy wyróżnienia dla Roberta Kwiatkowskiego za zestaw trzech zdjęć - “Marsz”, “Niskie tony” i “Uroczystość”, Ryszarda Literackiego za zestaw zdjęć - “Pewna dziewczyna I, III, IV” oraz Jacka Szczerbaniewicza za zestaw zdjęć - “Spotkania na Rynku I, II, III, IV”.

Nagrodę młodzieżową otrzymała Sylwia Popek za zdjęcie pt. “Faktura”. W kategorii portret Jeleniogórzanina nagrody ufundowane przez Posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polski Zofię Czernow zdobyli: Jerzy Zając w kategorii “Portret” za zdjęcie pt. “Kolega” oraz dwa równorzędne wyróżnienia w kategorii “Portret”: Jolanta Wilkońska za zdjęcie “Rozmowa bez słów” oraz Janusz Mielczarek za zdjęcie “Tadziu 4”. Ponadto upominki rzeczowe otrzymali: Dominika Aleksandrowicz, Elżbieta Bojczuk, Daniel Gustowski, Janusz Karcz, Janina Peikert (nagroda prezesa JTF Tadeusza Biłozora) oraz Łukasz Płocki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group