Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7766
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra bez czerwieni - komentarz

Poniedziałek, 22 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 października 2007, 8:58
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Jelenia Góra bez czerwieni - komentarz
Fot. Archiwum
Największy sukces tych wyborów to przegrana lewicy.

Wyniki z komisji wyborczych wciąż spływają do centrali w Warszawie. Miejsca na podium już są znane. Twarze – jeszcze nie do końca. Zanosi się na wielką szansę dla Dolnego Śląska, który może mieć wyjątkowo silną reprezentację w Parlamencie. Czy przełoży się to na dobro Jeleniej Góry? To pobożne życzenie wszystkich mieszkańców stolicy Karkonoszy i na razie wielka niewiadoma.

Gdyby zsumować wszystkie głosy oddane zarówno na Platformę Obywatelską jak i Prawo i Sprawiedliwość, okazuje się, jak wielkie poparcie wśród społeczeństwa mają ugrupowania wywodzące się z antykomunistycznej opozycji i korzeni Sierpnia 1980 roku.

Po raz pierwszy od lat porażkę ponoszą ugrupowania lewicowe pod szyldem Lewicy i Demokratów. I nie ukrywam, że choć nie lubię się cieszyć z czyichś przegranych, to tym razem ręce aż mi się same z radości zacierają. Porażka ta z poziomu jeleniogórskiego jest bowiem bardzo budująca.

Może w końcu z naszej kotliny zniknie epitet „czerwona”, który już wrósł w rzeczywistość językową? Epitet niechlubny, bo choć lubię czerwień jako kolor, w zestawieniu z moją małą ojczyzną jakoś mnie nie radował. Zwłaszcza w zestawieniu z postacią byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którego mieszkańcy jak bożka całowali w krawat. I – z całym szacunkiem – posła Jerzego Szmajdzińskiego, który wykonał krecią robotę w sprawie garnizonu jeleniogórskiego.

Choć do euforii bardzo mi daleko. Pamiętam bowiem wybuch społecznego entuzjazmu niemal dokładnie sprzed 10 lat, kiedy triumfowała Akcja Wyborcza Solidarność. Ówczesna radość przemieniła się bowiem w rozczarowanie, a później gorycz rzeczywistości, kiedy to owo ugrupowanie, również wywodzące się z tradycji Sierpnia (a którego członkowie są także dziś w Platformie Obywatelskiej), doprowadziło do reformy administracyjnej kraju. A w konsekwencji do utraty przez Jelenią Górę statutu miasta wojewódzkiego ze wszystkimi skutkami, które niestety nie okazały się pomyślne dla teraźniejszości naszego miasta.

Historia lubi się powtarzać, a łaska ludu na pstrym koniu jedzie.

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group