Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5552
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jedźcie do wód po uzdrowienia cud

Piątek, 24 lipca 2009, 14:04
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2009, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jedźcie do wód po uzdrowienia cud
Fot. TEJO
W piątym dniu warsztatów „Lato w teatrze” wszystko płynęło: w przenośni i dosłownie. Uczestnicy imprezy ćwiczyli scenę, w której wiosłują „łodzią”. Byli też w basenie uzdrowiskowym, aby przekonać się osobiście o działaniu wód termalnych. Najmłodsi uczyli się też manifestu, w którym wyrażają zaniepokojenie tym, co dzieje się z naszą „Marysieńką”.

„Lato w teatrze” to nie tylko poznawanie sekretów kulis i gry aktorów. To także poszerzanie wiedzy w wielu zakresach. Dziś najmłodsi adepci sztuki dowiedzieli się, co znaczą dość często używane obce maksymy: „Navigare necesse est” oraz „Panta rei” (żeglowanie jest koniecznością oraz wszystko płynie).

Powtarzając te słowa w rytmie wiosłowania dzieci przeistaczają się w galerników łodzi, które „płynie” po wodach wyobraźni młodych aktorów. Okazało się, że wcale nie jest łatwe ustawienie takiej sceny. Diana Jonkisz, wolontariuszka i studentka PWST, zaproponowała najbardziej harmonijny i obrazowy układ.

Młodzi adepci sceny poznali także kolejną piosenkę, która sławi cudowne właściwości wód termalnych, do których przyjeżdża się po cud uzdrowienia z różnych przypadłości, wobec których medycy byli bezsilni.

Sceną, która otworzy „Chlapanie, pluskanie, Cieplic poznawanie” będzie manifest wygłoszony przez najmłodszych uczestników warsztatów „Lato w teatrze”. Dzieci wyrażają w nim swoje zaniepokojenie tym, że w kwestii wód termalnych niewiele się w mieście dzieje, a słyszą o tym, że ma się coś dziać od czasów swojego niemowlęctwa. Postanawiają więc sprawdzić, jak to jest naprawdę z tą wodą... Warto, aby temu manifestowi przysłuchali się samorządowcy, na których obecność podczas premiery młodzi ludzie bardzo liczą.

Punktem dnia, na który wszyscy wyczekiwali z niecierpliwością, było wyjście na basen uzdrowiskowy. Znaczna większość dzieci, choć ten obiekt ma niemal pod nosem, nigdy tam nie była. Pierwszej wizycie, która była możliwa dzięki Zarządowi Uzdrowiska Cieplice (gorące podziękowania od organizatorów), towarzyszyły więc zrozumiałe emocje.

A kiedy pierwsze osoby zanurzyły się w ciepłej wodzie, nie kryły zachwytu temperaturą. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ze względów zdrowotnych i organizacyjnych pluskanie się w basenie, położonym na drugim poziomie pod ziemią, trwało tylko po 10 minut dla każdej z dwóch grup… – Fajnie by było kąpać się w takiej wodzie w aquaparku – rozmarzały się dzieci. Niestety: takiego obiektu w Jeleniej Górze nie ma.

Kolejna odsłona przygód najmłodszych ze sztuką w ramach „Lata w teatrze” już jutro, a nasza relacja z wydarzeń w Zdrojowym Teatrze Animacji – w poniedziałek. Impreza może odbyć się dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie oraz pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci codziennie same relacjonują przebieg „LWT”, a można się o tym przekonać odwiedzając blog http://www.teatr.jgora.pl/lwt/

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group