Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 6967
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jedni remontują, drudzy niszczą

Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 8:19
Aktualizacja: 8:19
Autor: KC
JELENIA GÓRA: Jedni remontują, drudzy niszczą
Fot. KC
Trwa rekonstrukcja połączona z konserwacją zabytkowych grobowców i epitafiów przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych obejmuje zarówno kompleksową renowacja kaplic, jak również wykonanie zupełnie nowych alejek parkowych, nasadzenie krzewów ozdobnych czy zamontowanie parkowych ławeczek i koszy na śmieci, a także objęcie całości monitoringiem miejskim. Prace, które mają zakończyć się w październiku przyszłego roku, postępują szybko i część pochodzących głównie z epoki baroku zabytków już odzyskała blask.

Tymczasem niepokojące jest zachowanie nieodpowiedzialnych mieszkańców, którzy – ledwo niektóre fragmenty zespołu zostały odremontowane – już zdążyli je zniszczyć. Zauważyliśmy bohomazy wykonane na świeżym, jeszcze nie stężałym tynku. Nie brakuje też osób, które załatwiają tam swoje potrzeby fizjologiczne. Wandale nic sobie nie robią z tablic informacyjnych o placu budowy i zakazie wstępu. Teren zresztą – wbrew pierwotnym założeniom – nie został szczelnie ogrodzony.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group