Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5515
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Sobieszów: Japoński teatr ekspresji o władzy, przemocy, sprawiedliwości

Poniedziałek, 29 października 2012, 6:30
Aktualizacja: 7:38
Autor: mestra
Jelenia Góra/Sobieszów: Japoński teatr ekspresji o władzy, przemocy, sprawiedliwości
Fot. mestra
W niedzielę (28.10) o godz. 19.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” wystąpiła japońska grupa teatralna Gekidan Kaitaisha ze sztuką „Finalityliving”. Artyści z Tokio w spektaklu pełnym ekspresji, ukazali relacje między jednostką a społeczeństwem oraz ograniczenia, jakim jednostka podlega.

Kaitaisha to teatr ekspresji fizycznej, jego nazwa oznacza Teatr Dekonstrukcji. Swoje przedstawienia tka z tańca, ruchu, światła, wizualizacji i muzyki. Tworzy teatr zaangażowany społecznie, artyści zabierają głos w sprawie rasizmu, wykluczenia, uprzedzeń. Punktem wyjścia w ich pracy są ograniczenia w ciele i umyśle ludzkim, będące efektem ucisku polityki światowej. Gekidan Kaitaisha zdobył międzynarodową reputację występując w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Reżyser Shinjin Shimizu mówi o nim tak: „Mierzymy się tu ze współczesnymi tematami odnoszącymi się do prawa i sprawiedliwości, takimi jak płeć, japoński system władzy, przemoc, niemożność komunikacji, czy wypadek nuklearny. Ukryta historia wydobywana jest na światło dzienne poprzez ciała chorych, którzy żyją, odkrywając uwarunkowania własnego bytu w samym środku”.

Spektakl był częścią projektu „Post Human Theatre”, który powstał w roku 2011 we współpracy z Teatrem Cinema podczas ich pobytu w Tokio w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Projektowi patronuje The Japan Director Association, organizator sympozjum i warsztatów w Ai Hall w Itami, jednym z najważniejszych w Japonii miejsc dla współczesnego tańca i teatru. Występ japońskiego teatru w Jeleniej Górze był częścią tourne po Polsce. Cały projekt polsko-japoński pokazywany już był m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Rozdroże".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
576
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group