Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5883
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Japonki górą w Jeleniej Górze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 listopada 2008, 9:39
Aktualizacja: 22:40
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Rozstrzygnięto czwartą edycję Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, który zakończy się dziś koncertem finałowym w Filharmonii Dolnośląskiej. Wygrały młodziutkie pianistki z kraju kwitnącej wiśni. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej imprezę organizatorzy pokreślili, że nie zamierzają zmieniać drastycznie formuły wydarzenia, choć frekwencja uczestników na tegorocznym konkursie nie dopisała.

Jury, któremu przewodniczył prof. Kazimierz Gierżod, nie miało kłopotu ze wskazaniem laureatek w młodszej grupie wykonawców. Wygrała jedenastoletnia Aika Kondo z Japonii. Laureatka jest uczennicą Talent Education Research Institute w Nagano. W trzecim etapie zagrała z orkiestrą Koncert fortepianowy D-dur Mozarta. Drugie miejsce przypadło jej rodaczce i rówieśniczce Endo Nana z Yashio. Trzecią lokatę wywalczyła Marta Czech z Wodzisławia Śląskiego.

W starszej kategorii wiekowej pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce zdobył Szymon Nehring (13 lat) z Krakowa. W trzecim etapie zagrał Koncertfortepianowy e-moll Chopina. Na trzecim miejscu uplasował się 14-letni Łukasz Byrdy z Katowic.

Przyznano także wyróżnienia i nagrody specjalne. O wszystkim poinformujemy wieczorem, po koncercie finałowym i uroczystości wręczenia nagród, która rozpoczyna się dziś o godz. 19 w Filharmonii Dolnośląskiej. Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy. Wyrazy uznania należą się też organizatorom za świetną promocję Jeleniej Góry na świecie.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej IV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci organizatorzy pokreślili, że nie zamierzają zmieniać drastycznie formuły wydarzenia. – Faktem jest, że z roku na rok coraz mniej uczestników, zwłaszcza w starszej grupie wiekowej. Wynika to jednak z tego, że poprzeczka konkursu jest zawieszona bardzo wysoko – podkreślił prof. Kazimierz Gierżod, przewodniczący jury.

– Talenty nie rodzą się na zawołanie – skomentował profesor brak polskich uczniów w czołówce najmłodszej grupy, gdzie pierwsze i drugie miejsce przypadło Japonkom. Organizatorzy nie zamierzają zaniżać poziomu. – Konkurs z założenia jest elitarny i tylko dla najbardziej uzdolnionych dzieci – tłumaczyli. Będą jednak zmiany w programie: do repertuaru dopuści się także utwory Paderewskiego oraz dowolnie wybrany utwór polskiego kompozytora a także inne, dotychczas nieuwzględniane dzieła Chopina.

Organizatorzy zamierzają, przed następnym konkursem, wzmocnić jego promocję. – Co prawda nie mamy sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o reklamę, ale być może nie była ona doskonała – podkreślili. Informacja o wydarzeniu jest rozsyłana do ośrodków kształcenia muzycznego dwa lata wcześniej.

– Ubolewamy, że nie skorzystali z niej nasi najbliżsi sąsiedzi: Czesi i Niemcy – powiedział prof. Kazimierz Gierżod. Może właśnie w tych krajach trzeba konkurs bardziej promować. Swoistymi ambasadorami wydarzenia mogą być właśnie jurorzy. Prof. Veronika Vitaite z Litwy podkreśliła, że jej rodacy są bardzo zainteresowani udziałem w jeleniogórskich zmaganiach, a prof. Nan-Hee Kim z Korei Północnej na pewno rozsławi konkurs w krajach dalekiego wschodu.

Prof. Grzegorz Kurzyński podkreślił, że często bywa na dziecięcych konkursach i poziom każdego z nich jest bardzo wysoki. Jednak nawet świetnie zapowiadający się bardzo młodzi pianiści mają kłopot z Chopinem. – Być może wynika to z faktu, że my inaczej słyszymy naszego kompozytora. Nie wykluczam, że normy mogą się zmienić i już za kilka lat standardy będą inne. My jednak, jako bezpośredni spadkobiercy Chopina nie powinniśmy tego zmieniać – dodał prof. Kurzyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Maślana 20-11-2008 10:57
japonki mają w sobie to coś...czyż nie ???
piipi 20-11-2008 13:22
..do ..(Maslanki..)..tutaj trzeba kimono "otworzyc" i "degustowac...
~Stive 20-11-2008 16:09
Nie zgadzam sie z werdyktem jury,słyszałem koncert i uważam ,że najlepsze były Kondo i M.Czech,obie pierwsze miejsce,trzecie druga Japonka,jak zwykle ulegliśmy gścinnością a nasza Polka została pokrzywdzona.
~sisi 20-11-2008 16:41
Popieram Stive w stu procentach. Jednak magia słowa "Japonia" wystarczyła wystarczyła do wygrania konkursu. Może przyjadą kolejne "supertalenty" i zechcą się konsultować w Warszawie. Takich Japoneczek jest wiele, a mała z zapyziałego miasteczka na Śląsku ma w sobie to " coś " i pewnie jeszcze o niej usłyszymy. Każdy kto ma sprawną parę uszu i obserwował cały konkurs nie będzie miał co do tego żadnych wątpliwości.pozdrowionka
~Hala 20-11-2008 17:36
Mamy demokrację i otwarte życie prywatne,szczególnie dzieci i ludzi udzielających się publicznie,dlatego obrady jury powinne być jawne.Już najmłodszych uczymy zakulisowych gierek i rozgrywek z tym wreszcie czas skończyć,gdzie władze samorządowe,dlaczego przewodniczący jury na takie posunięcia zezwala,dlaczego nie ujawnia tego co wie a wie na pewno bardzo dużo.Prawie wszystkie tego typu konkursy są rozgrywane pod profesorów zasiadających w jury,bo oni prowadzą swoich uczniów.Jedyny sposób aby wyniki były uczciwe,to jury tajne nie powiązane z uczniami i jawność obrad wyników końcowych.Najbardziej w tym konkursie pokrzywdzono naszą rodaczkę-z maleńkiego Wodzisławia przykre ale prawdziwe. Pzdrawiam zwolenników tego konkursu bo warto go śledzić.Organizacyjnie Jelenia Góra spisała się na medal,brawo.
~Sabath 20-11-2008 21:43
Japonki to bardzo mądre i utalentowane osóbki
~Tee 23-11-2008 14:42
Może Marcie przytrafiło się to co kiedyś Ivo Pogorelicowi na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, który zachwycił publiczność talentem, oryginalnością, indywidualnością artystyczną i zaskakującą interpretacją dzieł Chopina. Tak podany Chopin nie zyskał jednak aprobaty ówczesnego jury i Pogorelic nie przeszedł do finału. Mimo tego od 26 lat występuje w największych salach koncertowych świata.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group