Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3887
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak trwoga to... do kieszeni mieszkańców

Niedziela, 27 listopada 2022, 9:00
Aktualizacja: 9:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jak trwoga to... do kieszeni mieszkańców
Fot. Pixabay
Nie po raz pierwszy, przy kłopotach budżetowych zarządzających samorządem, sięga się do kieszeni mieszkańców. Władze miasta przedłożyły Radzie Miejskiej projekty uchwał dotyczące wzrostu podatków i innych opłat. Znacznie więcej zapłacimy m.in. za śmieci.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały ws. podatku od nieruchomości, wpływy z ww. podatku stanowią bardzo znaczące źródło dochodów własnych budżetu Miasta Jeleniej Góry. Konieczność waloryzacji stawek podatkowych wynika głównie z potrzeby zapewnienia na odpowiednim poziomie dochodów własnych, niezbędnych do sfinansowania realizowanych przez Miasto Jelenia Góra obligatoryjnych zadań, wynikających z ustawy o samorządzie gminnym i powiatowym oraz z innych ustaw, oraz zapewnienia środków finansowych na wkład własny w projektach wnioskowanych do dofinansowania środkami Unii Europejskiej - tłumaczą władze miasta.

Mając powyższe na uwadze oraz przyjęte zarządzeniem Prezydenta Miasta założenia do budżetu na 2023 r. w zakresie planowanych dochodów z podatków i opłat lokalnych, proponuję podwyższenie od dnia 1 stycznia 2023 r. stawek podatku od nieruchomości. Jednocześnie informuję, że w przypadku waloryzacji stawek podatkowych na 2023 rok w proponowanej wysokości, wzrost dochodów z tytułu podatku od nieruchomości wyniesie ponad 5,5 mln zł, natomiast ubytek dochodów wyliczony według podstaw opodatkowania wynikający z przyjęcia niższych stawek podatkowych niż stawki maksymalne określone w obwieszczeniu Ministra Finansów stanowi kwotę 98,1 tys. zł - podano w uzasadnieniu.

O 11,8 proc. ma też wzrosnąć opłata uzdrowiskowa - do 5,40 zł za dobę, w tym zastosuje się zniżki 2,70 zł dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a dzieci do lat 7 będą zwolnione z opłat. Z kolei opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów ma wzrosnąć do 40,70 zł za osobę.

Od długiego czasu ostrzegaliśmy, że dziwne, kosztowne a do tego jeszcze nieterminowo realizowane pomysły prezydenta Łużniaka bardzo mocno odbiją się na mieszkańcach Jeleniej Góry. Dziś już niestety mamy tego efekty, w kasie miasta brakuje dziesiątków milionów złotych, a mimo to dalej chce się budować takie obiekty jak palmiarnia czy lodowisko. Co gorsze, prezydent Łużniak kolejny raz brutalnie sięga do kieszeni mieszkańców. Kolejny raz w tych ciężkich czasach proponuje podwyżki, kilkunastoprocentowe podwyżki opłat za śmieci, podwyżki podatku od nieruchomości, ciekawe czy też znów nie podrożeje woda? Co ciekawe, prezydent Łużniak proponuje podnieść podatki od nieruchomości dla właścicieli mieszkań, domów, dla firm. Podwyżka nie dotyczy jednej grupy, nie wzrastają podatki od pól golfowych. Chyba nasz prezydent całkowicie stracił kontakt z mieszkańcami i wydaje mu się że jeleniogórzanie zamiast pracy, chleba, pieniędzy na opłaty najbardziej potrzebują gry w golfa - skomentował radny Hubert Papaj.

Decyzja w sprawie podwyżek podatków i innych opłat ma zapaść w środę (30.11) na sesji Rady Miejskiej, na którą mieszkańcy mają wstęp wolny. Początek obrad o godz. 9:00.

Twoja reakcja na artykuł?

6
4%
Cieszy
12
8%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
43
30%
Złości
81
56%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (87)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group