Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7166
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jak to się robi? „Grabarów”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 grudnia 2017, 7:29
Autor: ZR
Fot. Użyczone/ZR
W „Grabarowie” eksploatacja wód podziemnych, infiltracyjnych i powierzchniowych odbywa się w oparciu od dwa różne i niezależne od siebie systemy. Pierwszym jest powstały w pierwszej połowie lat 70. minionego wieku „stary” jednostopniowy system pierwotny, bazujący na zespole studni szybowych, zlokalizowanych wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Studniami tymi pobiera się wody podziemne, pochodzące z infiltracji brzegowej (naturalnej) oraz z dopływu podziemnego. Drugim systemem jest dwustopniowy „nowy” system, zrealizowany w latach 80. XX wieku. Jego pierwszy stopień polega na poborze wody powierzchniowej Bobru (ujęcie brzegowe „Wojanów”), wprowadzeniu jej rurociągiem do trzech osadników wstępnych (zlokalizowanych w Wojanowie), a następnie na przesłaniu jej grawitacyjnie do stawów infiltracyjnych ujęcia „Grabarów”. Drugi stopień „nowego” systemu stanowi drenaż poziomo - pionowy oparty na studniach wierconych i drenażowych, które wspomagają sztuczną infiltrację na zespole dziewięciu stawów infiltracyjnych ujęcia. Studnie wiercone i drenażowe „nowego” systemu rozmieszczone są w dwóch równoległych do siebie szeregach w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów stawów infiltracyjnych.

Pod względem stosowanych procesów uzdatniania ujęcie „Grabarów” nie należy do najbardziej wymagających. Pomimo tego, że ujmowane wody w aż 92 proc. są wodami powierzchniowymi pochodzącymi z Bobru, jakość wód podawanych do sieci jest bardzo dobra. Zawdzięczamy to w głównej mierze wieloetapowemu, aczkolwiek prostemu, procesowi uzdatniania systemu dwustopniowego, w którym wody kolejno poddawane są oczyszczeniu na sitach (kraty), sedymentacji (osadniki wstępne) oraz wymuszonej filtracji(sztuczna infiltracja na stawach infiltracyjnych). Nie mniej efektywnym pod tym względem jest system pierwotny, w którym eksploatuje się przede wszystkim wody tak zwanej infiltracji brzegowej. Naturalnie wykształcone złoże filtracyjne, reprezentowane przez plejstoceńskie żwiry i piaski, jest bardzo wydajnym kolektorem - filtratorem.

Tak oczyszczone wody trafiają następnie do wspólnej studni zbiorczej, położonej pod budynkiem Zakładu Produkcji Wody „Grabarów”, w której dochodzi do ich wymieszania. Aby woda odpowiadała wymogom stawianym wodom przeznaczonym do spożycia przez ludzi, to już pod względem bakteriologicznym wymaga ona uzdatniania. Standardowo wykonuje się je najprostszą i najbardziej skuteczną metodą dezynfekcji, poprzez aplikacje do studni zbiorczej odpowiednich ilości chloru pod postacią podchlorynu sodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Ehh 12-12-2017 16:35
Bardziej mi to pasuje lokalizacyjnie do Dabrowicy ew. Osiedla Łomnickiego niż d9 Granatowa: ) ale niech tak będzie. Zdjęcia ładne ale obok nich powinny sie pojawić zdjęcia dokumentujące niegospodarnosc wodnik i doprowadzenia wielu budynków do bardzo złego stanu technicznego... znajdują sie w sąsiedztwie tego pięknego niebieskiego budynku... wstyd! Trzeba było to oddać komuś w najem na jakieś warsztaty lub magazyny za grosze a ktoś by ot o zadbał.. . A tak kolejna ruina...
~Tomasz Miroszkin 13-12-2017 1:15
Natomiast woda dla mieszkańców Sobieszowa i Jagniątkowa jest wpuszczana z ujęcia powierzchniowego, bez filtracji, "uzdatniana" dowalonym na oko do rury podchlorynem sodu który musi być sypany w sporo większych ilościach bo jest mało skuteczny w działaniu przy kwaśnym odczynie uzdatnianej wody. Woda taka w świetle prawa nie jest wodą pitną więc faktury są wystawiane "fałszywie/błędnie". Dodam że ujęcia powierzchniowe bez systemu uzdatniania są zabronione w Unii Europejskiej, ale nikt o tym nie wie bo Wodnik, ani SANEPID tego nie zgłosił do Komisji Europejskiej mimo takiego obowiązku ...
~Tomasz Miroszkin 13-12-2017 1:17
Ale zgodzę się z artykułem że woda z Grabarowa jest bardzo przyzwoitej jakości, może nie tak idealna jak z Sosnówki, ale też całkiem niezła i lepsza niż większość tego co kupujecie w sklepie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group