Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9320
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: Jacek Potocki nowym prezesem Zarządu Głównego PTTK

Poniedziałek, 18 września 2017, 7:32
Aktualizacja: Wtorek, 19 września 2017, 7:35
Autor: Oprac. Andrzej Mateusiak
Jelenia Góra/Kraj: Jacek Potocki nowym prezesem Zarządu Głównego PTTK
Fot. Użyczone
Podczas XIX Walnego Zjazdu PTTK w Warszawie, obradującego w dniach 15–16 września, prezesem Zarządu Głównego PTTK został Jacek Potocki, który reprezentował Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze.

Jacek Potocki do PTTK należy od 1976 r., przewodnik sudecki i instruktor przewodnictwa, krajoznawstwa i ochrony przyrody, przodownik turystyki górskiej. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, członek Zarządu Głównego PTTK ostatniej kadencji. Społecznik, członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Towarzystwa Izerskiego i Klubu Przyrodników. Jest także członkiem Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego.

Z zawodu Jacek Potocki jest nauczycielem akademickim, profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze). W swoich pracach badawczych zajmuje się głównie gospodarką przestrzenną, geografią turystyki i rozwojem regionalnym. Jest autorem wielu publikacji – naukowych i popularnonaukowych, publicystycznych, krajoznawczych, współpracował też z kilkoma wydawnictwami przy opracowywaniu map turystycznych.

Wykłada także na kursach przewodnickich. Jest miłośnikiem i wybitnym znawcą Gór Izerskich. Jego szerokie zainteresowania obejmują także turystyczne obszary przygranicze Czech z ich historią, kulturą i językiem, który to język swobodnie opanował, co ułatwia mu liczne kontakty transgraniczne. Z urodzenia wrocławianin, a od 1999 r. mieszkaniec Mysłakowic.

Jacek Potocki przez kolejne cztery lata będzie kierował najstarszą i jedną z największych organizacji turystycznych w Polsce.

PTTK dziś
PTTK zrzesza 75.100 członków (w tym prawie 20 tys. młodzieży) skupionych w 300 oddziałach. W czasie kadencji w latach 2013-2016 zorganizowano 84 tys. imprez turystyki kwalifikowanej z udziałem prawie 2,5 mln osób. Szeroko pojętą edukacją zajmuje się 25 Regionalnych Pracowni Krajoznawczych PTTK, zaś 7 muzeów PTTK ukazuje tradycje i historię „małych ojczyzn”.

Działalność programowa PTTK obejmuje: turystykę górską, pieszą, kajakowa, rowerową, żeglarską, jeździecką (górska i nizinna), narciarską, motorową, imprezy na orientację, nurkowanie, krajoznawstwo i pracownie krajoznawcze, przewodnictwo, opiekę nad zabytkami i muzealnictwo, ochronę przyrody, fotografię turystyczną, turystykę dla niepełnosprawnych, współpracę z wojskiem i innymi organizacjami turystycznymi zarówno krajowymi jak i zagranicznymi.

Majątek PTTK to, m.in. 91 obiektów noclegowych (hotele, domy wycieczkowe, schroniska, campingi, domy turysty, stanice wodne, ośrodki turystyczne) i 4 obiekty gastronomiczne. Obiektami tym zarządzają spółki ze 100% udziałem PTTK. Poza wymienionymi wyżej – kilkanaście obiektów należy do Oddziałów PTTK, w tym zamki (Chojnik – Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Golub Dobrzyń – Oddział w Gołubiu-Dobrzyniu czy Wieża Mazurska – Oddział PTTK w Brodnicy).

Na remonty i inwestycje wszystkich obiektów PTTK w latach 2013-2016 wydano ponad 26 mln zł., z czego 22,2 mln zł to własne środki PTTK.

PTTK ma pod swoją opieką 79 tys. km różnych szlaków turystycznych, w tym 40 tys. km pieszych szlaków nizinnych. Szlaki te są sukcesywnie przez PTTK odnawiane i uzupełniane.

W Sudetach 19 obiektami noclegowymi PTTK zarządza spółka z o.o. „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK” z siedzibą w Jeleniej Górze: Na Stogu Izerskim, Na Hali Szrenickiej, Pod Łabskim Szczytem, Kochanówka, Odrodzenie, Samotnia, Strzecha Akademicka, Na Przełęczy Okraj, Szwajcarka, Perła Zachodu, Szczawno Zdrój (nieczynne), Harcówka, Andrzejówka, Na Szczelińcu, Pasterka, Zygmuntówka, Pod Muflonem, Jagodna, Na Śnieżniku.

Na obszarze powiatu jeleniogórskiego działa Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” liczący ponad 500 członków, w tym prawie 250 przewodników sudeckich, stąd nazywany jest „wylęgarnią przewodników”. Oddział posiada zamek Chojnik i opiekuje się prawie 660 km szlaków górskich. W ubiegłym roku Oddział obchodził swoją 70 rocznicę założenia (jako Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego utworzony w 28.08.1946 r.), choć historię Oddziału można śmiało cofnąć o jeszcze jeden rok, gdyż jego korzenie, w postaci kadry osobowej sięgają września 1945, kiedy to w Przesiece powołano do życia Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Była to pierwsza po wojnie organizacja turystyczna na Ziemiach Odzyskanych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
420
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group