Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5767
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

J.T. Adamus: „Popkultura nas spłaszcza”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 sierpnia 2017, 15:56
Aktualizacja: Piątek, 1 września 2017, 7:38
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
Już w poniedziałek (4.09) w Jeleniej Górze rozpocznie się jubileuszowa, XX edycja festiwalu Silesia Sonans. Zapraszając na szereg znakomitych wydarzeń, które będą się odbywać w dawnym kościele garnizonowym, zachęcamy do przeczytania wywiadu z jedną z gwiazd – Janem Tomaszem Adamusem.

Jelonka.com: Zaczniemy od (na pozór) banalnego pytania. Po co jest nam muzyka?
Jan Tomasz Adamus: Muzyka, literatura, malarstwo to część nas. Jesteśmy ludźmi, gdy reagujemy na sztukę, gdy potrafimy abstrakcyjnie i krytyczne myśleć. Muzyka wzrusza, sprawia przyjemność, cywilizuje, edukuje emocjonalnie.

Dlaczego na koncert w Jeleniej Górze wybrał pan akurat muzykę sprzed trzech wieków, czyli utwory Josepha Haydna?
- Silesia Sonans to festiwal muzyki klasycznej, więc Msza Nelsońska - arcydzieło Haydna, jednego z najsłynniejszych kompozytorów w historii muzyki, jest tu jak najbardziej na miejscu.

Wiele osób nie zna tego rodzaju muzyki. Co daje współczesnym ludziom poznanie jej?
- Znajomość tej muzyki to warunek przynależności do kultury europejskiej. To nasze elementarne dziedzictwo i sieć łączności kulturowej. Znając te same książki, obrazy, utwory, znamy i rozumiemy te same emocje, a wtedy łatwiej nam się porozumiewać ponadnarodowo.

Czym ona różni się ona od tej, którą dzisiaj słyszymy w radio?
- Różni się głębią ekspresji. Wymaga skupienia, ale dzięki temu pozwala słyszeć własne myśli. Nakłania do refleksji, dodaje odwagi, by uwierzyć we własną wrażliwość. Popkultura nas spłaszcza, zrównuje do dołu, zwalnia z myślenia, narzuca wtórność i schematyzm, a przecież nie chcemy tego.

Jaka jest rola festiwali w życiu współczesnych ludzi?
- Festiwal to twórcza sytuacja społeczna. Dzięki festiwalom - robiąc wspólnie coś trudnego, wymagającego myślenia - budujemy innowacyjne, obywatelskie społeczeństwo, ponieważ obywatelstwo polega na uczestniczeniu. Nawyk uczestniczenia w kulturze wysokiej czyni z nas ludzi przyszłości.

Co powinny wnosić te wydarzenia w życie współczesnych ludzi?
- Tego rodzaju wydarzenia podnoszą jakość życia. Kultura to codzienność na wysokim poziomie. Ambitne miasta muszą dawać swoim mieszkańcom możliwość regularnego uczestniczenia w kulturze na wysokim poziomie. Dzięki festiwalom, dzięki sztuce - w salach koncertowych, w muzeach, w teatrach - spotykamy ludzi.

Dziękujemy za rozmowę.

Jan Tomasz Adamus - dyrygent, organista, klawesynista, kreator kultury, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę. Studiował w Krakowie i w Amsterdamie, był wieloletnim wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2008 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym instytucji kultury Capella Cracoviensis – krakowskiego chóru kameralnego oraz grającej na historycznych instrumentach orkiestry. W ostatnich latach Capella Cracoviensis stała się modelowo zarządzaną instytucją – orkiestra należy do najważniejszych w Europie zespołów grających na historycznych instrumentach, natomiast chór – ze względu na niezwykłą barwę i plastyczność brzmienia – zyskuje coraz większą renomę w najlepszych wytwórniach płytowych. Zespół nagrywa dla wytwórni Decca.

Już 8 września 2017 r. o godz. 19:30 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze Jan Tomasz Adamus poprowadzi Capellę Cracoviensis. Zabrzmi Msza Nelsońska i Salve Regina Josepha Haydna. Szczegóły: www.silesiasonans.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 31-08-2017 20:18
Ciekawy i mądry wywiad
Lucyna Januszewska 31-08-2017 22:32
Szkoda, będę na urlopie.Polecam.
Silesia Sonans 31-08-2017 22:36
szkoda. no ale zapraszamy za rok! :D
Lucyna Januszewska 31-08-2017 22:37
BARDZO Dziękuję. Będę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group