Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 7460
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Izery w Sejmie rzucają na kolana

Wiadomości: Warszawa
Sobota, 8 lutego 2014, 8:35
Aktualizacja: Niedziela, 9 lutego 2014, 7:55
Autor: Mea
Fot. UM Szklarska Poręba
„Góry Izerskie – Polana Jakuszycka” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Karkonosko Izerski Zespół Parlamentarny pod kierownictwem posłanki Zofii Czernow przy współudziale Nadleśnictwa Świeradów Zdrój. – To świetna promocja naszego regionu – zapewniała posłanka. Ekspozycję można oglądać do 10 lutego.

Autorami zdjęć są m.in. Zygmunt Trylański, Radosław Pelisiak, Andrzej Woźniak, Marcin Oliwa Soto i Leszek Kosiorowski. Fotografie przedstawiają Góry Izerskie i Polanę Jakuszycką o różnych porach roku: unikatowe bagna i torfowiska, meandry Izery, odrodzone po klęsce ekologicznej lasy, schroniska, biegnące pośród lasów ścieżki i ludzi korzystających z zacisznych miejsc oraz przyciągających swą magią i urokiem. Nie brak ujęć eksponujących sportowe i rekreacyjne walory tego zakątka kraju, m.in. Bieg Piastów, sportowe zmagania narciarzy podczas Pucharu Świata, rodzinne eskapady rowerzystów, miłośników brnięcia w śniegu na rakietach śnieżnych, czy też wyścigi psich zaprzęgów.

– W ciągu jednego dnia 50 oryginalnych fotografii zobaczyło kilkaset osób m.in. parlamentarzystów, uczestników wycieczek i dziennikarzy – mówił Feliks Rosik, sekretarz Urzędu Miasta Szklarska Poręba, który był obecny na wernisażu.

Podczas otwarcia wystawy posłanka Zofia Czernow podkreśliła, że Polana Jakuszycka i trasy narciarskie w Górach Izerskich mają dwóch bohaterów: Juliana Gozdowskiego twórcę Biegu Piastów i królową nart Justynę Kowalczyk. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz otwierając wystawę powiedziała: „Góry Izerskie oraz Polana Jakuszycka to miejsca szczególnie przyrodniczo piękne, z rzadkimi okazami roślin, ptaków i zwierząt. Jest to też miejsce z tradycjami narciarskimi. W sercu gór Izerskich znajduje się Polana Jakuszycka wyróżniająca się doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa biegowego. Kto raz ujrzy te miejsca, na pewno jeszcze nie raz tu powróci”.

Pani marszałek przyjęła też zaproszenie burmistrza Szklarskiej Poręby Grzegorza Sokolińskiego do złożenia wizyty w Szklarskiej Porębie 1 marca podczas Festiwalu Narciarstwa Biegowego, Biegu Piastów i zawodów XI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych - Karkonosze 2014.

- Szczególnym gościem wernisażu był twórca i Honorowy Komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski. Jego opowieść o historii Polany Jakuszyckiej i Biegu Piastów oraz perspektywach rozwoju Ośrodka Narciarstwa Biegowego, jako znanego i najpiękniejszego w świecie miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego zarówno amatorskiego, jak i zawodowego, przykuła uwagę słuchaczy – mówił Feliks Rosik.

- Podkreślił, że Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie, powstała w efekcie miłości do gór wszystkich biegaczy narciarskich, spacerowiczów i wędrowców. Jako pamiątkę tego wydarzenia Julian Gozdowski otrzymał wielkoformatową fotografię przedstawiającą Komandora Biegu Piastów, dającego sygnał do startu 3 000 zawodników podczas Biegu Piastów, która jest określana w środowisku miłośników narciarstwa biegowego, Polany Jakuszyckiej mianem „kultowej” – dodał.

Warto dodać, że wśród gości sejmowej wystawy był wielki miłośnik Gór Izerskich, przyjaciel Szklarskiej Poręby i laureat ubiegłorocznej edycji nagrody Miasta pod Szrenicą „Duch Gór”, redaktor Radiowej Trójki Marek Niedźwiecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group