Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 5493
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Integracyjna Wigilia Literacka w ODK

Piątek, 14 grudnia 2018, 9:07
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 6:51
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: Integracyjna Wigilia Literacka w ODK
Fot. Jarosław Czarnoleski
W środę (12.12) odbyła się, zorganizowana przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej w Osiedlowym Domu Kultury jeleniogórskiego Zabobrza, XIII Integracyjna Wigilia Literacka, podczas której zaprezentowano almanach „Ziarna historii”, wydany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kawiarni „Muza” Janina Lozer przywitała gości: Irenę Kempisty – naczelnik Wydziału Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, Teresę Anacko – założycielkę i opiekunkę klubu literackiego „W Cieniu Lipki”, działającego przy jeleniogórskich Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Waryńskiego, Krystynę Sławińską – z Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt”, Ryszarda Bilskiego i Barbarę Baltyn – autorów debiutujących w almanachu. Następnie odczytała list prezes stowarzyszenia Danuty Mysłek, która nie mogła być obecna na spotkaniu.

- Za kilka godzin zasiądziemy do wspólnej wieczerzy wigilijnej. W tym gronie podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia. Może u niejednego zakręci się w oku łezka, gdy wspomnimy tych, którzy wyemigrowali, potencjalnie zapłaczemy z tęsknoty za tymi, których nie ma wśród nas, odeszli na zawsze z tej ziemskiej niwy, a jeszcze w ubiegłym roku byli z nami. Może ktoś z nas wspomni przodków, którzy poświęcali swoje życie, by nam żyło się lepiej w niepodległym kraju. To im poświęciliśmy almanach „Ziarna historii”, to owoc dwóch projektów „Śladami historii” – zrealizowany na ziemi warmińsko-mazurskiej i „Niepodległa na dotknięcie słowa” zrealizowany w Lubaniu – napisała m.in. Danuta Mysłek.
Podziękowania redaktorom za trud włożony w powstanie almanachu złożyła Maria Suchecka. Następnie Maria Pastor odczytała wiersz Jerzego Pietrzyka, a własny repertuar zaprezentowały Urszula Musielak i Anna Boruta-Lechowicz.

Ksiądz prałat dr Józef Stec przekazał zebranym gwiazdkowe przesłanie, które zawsze przygotowuje w grudniu drukiem nie tylko dla parafian i przypomniał, jak wiele treści niosą obchody Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem przyszedł czas na serdeczne życzenia i łamanie się opłatkiem.

Oprawę muzyczną wigilijnego stołu uświetnił Włodzimierz Brzeziński. Uczestnicy wysłuchali i zaśpiewali wiele kolęd zagranych przy akompaniamencie gitary.

Tradycyjnie już został ogłoszony doroczny gwiazdkowy turniej poetycki. Tym razem literaci inspirowali się hasłem „Wolność”.

Komisja w składzie: Krystyna Sławińska, Hubert Horbowski i Robert Bogusłowicz, przyznała: I miejsce - Izabeli Rochnowskiej, II - Marcie Szroeder, III - Grażynie Domagalskiej. Wyróżnienia otrzymali Joanna Micek, Stanisław Mikołajczyk, Daniel Sielski i Agnieszka Wolska.

Twoja reakcja na artykuł?

9
69%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
436
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group