Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11829
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Innowacja w pogotowiu

Czwartek, 20 stycznia 2022, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Innowacja w pogotowiu
Fot. Przemek Kaczałko
- Potrzeba matką wynalazku - powiedział na wstępie konferencji prasowej, Mariusz Gierus - dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który poinformował o testach, jakie prowadzone są w karetkach. Chodzi o skrócenie czasu dezynfekcji wnętrza pojazdu, aby zespoły mogły szybciej udać się do kolejnych pacjentów.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania z mediami, nowa metoda dezynfekcji karetek to wymierny efekt Forum Samorządowego w Mikołajkach, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, czyli organizacji odpowiedzialnej również za Forum Ekonomiczne w Karpaczu.

Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmuje do 120 minut - w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta. Po panelu dyskusyjnym na Forum Samorządowym w Mikołajkach zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób - metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe - mówił Mariusz Gierus, który liczy, że sterylizację karetki uda się skrócić do 30 minut.

Prezes Instytutu Studiów Wschodnich podkreślał, że to wymierny efekt organizowanych forów.

To dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie podwójnie ważne, bo pokazuje, że nasze konferencje mają wymiar nie tylko teoretyczny (wymiana doświadczeń, poglądów), ale też rzeczywiste działania. Na konferencji w Mikołajkach doszło do inicjatywy, aby wprowadzić to rozwiązanie w karetkach pogotowia - podkreślił Jerzy Bochyński, prezes Instytutu Studiów Wschodnich.

Warto dodać, że ISW zapowiada organizację Forum Ratownictwa Medycznego w Jeleniej Górze, które ma się odbyć w maju w Jeleniej Górze.

Sterylizacja UVC ma zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek dla pacjentów. Dla nas to ma większy wymiar społeczny, niż komercyjny - zaznaczył Rafał Torczyński, VireWall Polska. - Tym urządzeniem robiliśmy badania na skropelkowanym wirusie SARS-CoV-2 i jest skuteczne - dodał prezes firmy.

W jeleniogórskim pogotowiu testy mają potrwać 24 godziny. Jeśli metoda okaże się skuteczna, zdecydowanie skróci czas postoju karetki. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł, a lampa ma być sprawna przez 12 000 roboczogodzin. Jak mówili przedstawiciele firmy, urządzenie sprawdza się już w Niemczech, było też testowane w szpitalu w Łęcznej. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma być pierwszą służbą ratowniczą, która zastosuje to rozwiązanie.

Twoja reakcja na artykuł?

43
70%
Cieszy
6
10%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
3
5%
Złości
5
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
796
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group