Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 11504
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Innowacja w pogotowiu

Czwartek, 20 stycznia 2022, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Innowacja w pogotowiu
Fot. Przemek Kaczałko
- Potrzeba matką wynalazku - powiedział na wstępie konferencji prasowej, Mariusz Gierus - dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który poinformował o testach, jakie prowadzone są w karetkach. Chodzi o skrócenie czasu dezynfekcji wnętrza pojazdu, aby zespoły mogły szybciej udać się do kolejnych pacjentów.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania z mediami, nowa metoda dezynfekcji karetek to wymierny efekt Forum Samorządowego w Mikołajkach, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, czyli organizacji odpowiedzialnej również za Forum Ekonomiczne w Karpaczu.

Zamgławianie i ozonowanie karetki zajmuje do 120 minut - w tym czasie zespół nie jest dostępny dla pacjenta. Po panelu dyskusyjnym na Forum Samorządowym w Mikołajkach zwróciłem się do jednej z firm, aby skrócić ten proces poprzez znaną, ale niewykorzystywaną w ten sposób - metodę, w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe - mówił Mariusz Gierus, który liczy, że sterylizację karetki uda się skrócić do 30 minut.

Prezes Instytutu Studiów Wschodnich podkreślał, że to wymierny efekt organizowanych forów.

To dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie podwójnie ważne, bo pokazuje, że nasze konferencje mają wymiar nie tylko teoretyczny (wymiana doświadczeń, poglądów), ale też rzeczywiste działania. Na konferencji w Mikołajkach doszło do inicjatywy, aby wprowadzić to rozwiązanie w karetkach pogotowia - podkreślił Jerzy Bochyński, prezes Instytutu Studiów Wschodnich.

Warto dodać, że ISW zapowiada organizację Forum Ratownictwa Medycznego w Jeleniej Górze, które ma się odbyć w maju w Jeleniej Górze.

Sterylizacja UVC ma zoptymalizować i przyspieszyć dopuszczenie karetek dla pacjentów. Dla nas to ma większy wymiar społeczny, niż komercyjny - zaznaczył Rafał Torczyński, VireWall Polska. - Tym urządzeniem robiliśmy badania na skropelkowanym wirusie SARS-CoV-2 i jest skuteczne - dodał prezes firmy.

W jeleniogórskim pogotowiu testy mają potrwać 24 godziny. Jeśli metoda okaże się skuteczna, zdecydowanie skróci czas postoju karetki. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł, a lampa ma być sprawna przez 12 000 roboczogodzin. Jak mówili przedstawiciele firmy, urządzenie sprawdza się już w Niemczech, było też testowane w szpitalu w Łęcznej. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze ma być pierwszą służbą ratowniczą, która zastosuje to rozwiązanie.

Twoja reakcja na artykuł?

43
70%
Cieszy
6
10%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
3
5%
Złości
5
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
953
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group