Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4248
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Informacje turystyczne w kolejce po gwiazdki

Wtorek, 15 września 2009, 8:47
Aktualizacja: 8:47
Autor: Angela
REGION: Informacje turystyczne w kolejce po gwiazdki
Fot. Angela
Dolnośląska Organizacja Turystyczna rozpoczęła nadawanie kategoryzacji punktom IT. Z początkiem września certyfikacje nadano siedmiu pierwszym placówkom na Dolnym Śląskim, wśród których znalazł się Punkt Informacji Turystycznej w Lwówku Śląskim. Otrzymał on cztery na pięć gwiazdek. Jelenia Góra jeszcze nie wystąpiła o nadanie certyfikatu.

Lwówecki Punkt Informacji Turystycznej uzyskał pierwszą kategorię i cztery gwiazdki. – Żywimy nadzieję, że w przyszłości będziemy ważnym elementem w tworzonym systemie informacji turystycznej Dolnego Śląska i Euroregionu Nysa – czytamy na oficjalnej stronie Lwówka Śląskiego. Promocyjne wysiłki zaowocowały też ciekawym artykułem prezentacyjnym w ogólnopolskim tygodniku Wprost.

Jak mówi Arkadiusz Dołęga, główny specjalista ds. turystyki Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, o nadanie takiej kategoryzacji może wystąpić każdy z punktów informacji turystycznej. – Pracownicy IT wypełniają ankietę zamieszczoną na naszej stronie dot.org.pl i wysyłają ją do nas. Następnie komisja kategoryzacyjna wyjeżdża do danego miasta by sprawdzić, czy dane w ankiecie są zgodne z rzeczywistością.

Jeśli wszystko się zgadza, wniosek o nadanie kategoryzacji trafia do zarządu. – Najważniejsze kryteria brane pod uwagę w ocenie to wyposażenie biura, doświadczenie informatorów, lokalizacja i oznakowanie punktu – mówi Arkadiusz Dołęga. Nadanie takiej kategoryzacji jest o tyle istotne, że jest jednym z kryteriów branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków na dotacje unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przypominamy, że po te środki punkty informacji będą mogły występować już niebawem, bo w październiku br.

Jak się dowiedzieliśmy poza Lwówkiem Śląskim o certyfikat wystąpił też m.in. Wałbrzych, który również otrzymał cztery gwiazdki. Jednym z najlepszych punktów informacji turystycznej okazała się natomiast placówka Bystrzycy Kłodzkiej.
Jest to zdecydowanie najlepszy punkt na Dolnym Śląsku – mówi Arkadiusz Dołęga. Został on wyposażony i utworzony ze funduszu polsko – czeskiej współpracy.
Dlaczego jeleniogórskie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej nie wystąpiło o nadanie takiego certyfikatu?

Obecnie zasady przyznawania takiego certyfikatu nie zostały jeszcze do końca dopracowane. Założeniem tej certyfikacji było promowanie tych informacji turystycznych, które zdobyłyby większą ilością gwiazdek. – Moim zdaniem stworzy to konkurencję, a punkty informacji powinny ze sobą współpracować, a nie konkurować. Nad zmianami zasad kategoryzacji obecnie pracuje forum informacji turystycznej. Jeśli forum zatwierdzi te certyfikację, z pewnością o taki certyfikat wystąpimy – tłumaczy Barbara Różycka-Jaskólska, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze.

– Obecnie brakuje nam jeszcze kilku elementów, które pozwoliłby nam zdobyć najwyższą liczbę gwiazdek, a tylko taka ocena nas satysfakcjonuje, bo jesteśmy najlepszym punktem informacji turystycznej na Dolnym Śląsku.
By taką liczbę gwiazdek otrzymać, jeleniogórska placówka musi m.in. uzupełnić kilka braków, w tym oznakowanie wejścia dla osób niepełnosprawnych, które pojawi się jeszcze we wrześniu br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
847
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group