Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12221
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inauguracja 51. sezonu w Filharmonii

Poniedziałek, 8 września 2014, 7:51
Aktualizacja: Wtorek, 9 września 2014, 7:27
Autor: Manu
Jelenia Góra: Inauguracja 51. sezonu w Filharmonii
Fot. Organizator
Filharmonia Dolnośląska w piątek (12 września) o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla rozpoczyna 51. sezon działalności artystycznej. Gościem koncertu inauguracyjnego będzie należąca do czołówki polskich pianistów Beata Bilińska, specjalizująca się m.in. w dziełach Rachmaninowa, uczennica słynnego profesora Andrzeja Jasińskiego, dwukrotnie nominowana do “Paszportu Polityki” i “Fryderyka”. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej dyrygował będzie Tomasz Bugaj. Cena biletu: 30 zł, 20 zł.

Beata Bilińska kształciła się pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Przez sześć lat po studiach była asystentką profesora Andrzeja Jasińskiego, aktualnie jest adiunktem na rodzimej uczelni. Talent szlifowała także w berlińskiej Hochschule der Kunst. To tylko niektóre z doświadczeń tej niezwykłej pianistki. W swoim dorobku posiada osiem płyt CD z nagraniami Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Tansmana. Dwukrotnie była nominowana do “Paszportu Polityki” i do nagrody “Fryderyka”.
--

W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall w głównej sali “Issac Stern Auditorium” w Nowym Jorku. Występuje na prestiżowych festiwalach i bez chwili wytchnienia koncertuje m.in. w Austrii, Argentynie, Japonii, w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Francji, Szwecji, USA i we Włoszech. Wszędzie podziwiana i oklaskiwana przez publiczność. Beata Bilińska jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, m.in. zdobyła I nagrodę i nagrodę Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym 2002 “Rina Sala Gallo” w Monzy (we Włoszech).

W programie koncertu usłyszymy: “V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73” Ludwiga van Beethovena oraz “IV Symfonię f-moll op. 36” Piotra Czajkowskiego.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca “Dyrygent – rezydent” Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program “Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2014/2015 jest Paweł Pietruszewski .

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group