Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 6371
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ilustracje i rysunki Daniela Mroza. W BWA

Poniedziałek, 5 września 2011, 14:20
Aktualizacja: 14:21
Autor: BWA
JELENIA GÓRA: Ilustracje i rysunki Daniela Mroza. W BWA
Fot. BWA
Jutro w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy, na którą składają się dzieła nieżyjącego jednego z najwybitniejszych rysowników polskich Daniela Mroza.

– Daniel Mróz (1917 – 1993) to geniusz rysunku, który w szczegółowy, drobiazgowy, a przy tym wyrazisty i precyzyjny sposób, potrafi opisać cały świat, jego sztuka jest czymś więcej niż ilustracją – czytamy w katalogu wystawy, której kuratorką jest Joanna Mielech.

Ilustrował m.in. Lema, Mrożka, Gałczyńskiego i Kerna. Artysta jest prekursorem koncepcji jednolitości stylu oraz powiązania ilustracji i typografii w czasopismach. Każdy numer „Przekroju”, który wyszedł spod jego ręki jest unikatem, który wyróżnia kunsztowna dbałość o szczegół, jest wzorem, z którego czerpią inspiracje współcześni graficy, projektanci i ilustratorzy książek.

Jako projektant scenografii związał się także z teatrem. W 1965 r. w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze rozpoczął współpracę z Andrzejem Witkowskim – sztuką „Człowiek jak człowiek” Brechta. Z Helmutem Kajzarem zrealizował 12 tytułów. W sumie zaprojektował 40 scenografii w teatrach całej Polski.

Na jutrzejszym wernisażu będzie okazja do rozmowy z córką Artysty Łucją Mróz-Raynoch – laureatką wielu nagród w dziedzinie filmu animowanego. Początek otwarcia o godz. 18. Wystawa jest częścią projektu: „Ponad ilustracją. Bohdan Butenko, Daniel Mróz”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group