Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 2391
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: I ujrzą światłość. Zbliża się IV Karkonoski Festiwal Światła

Sobota, 7 stycznia 2012, 8:32
Aktualizacja: 8:32
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: I ujrzą światłość. Zbliża się IV Karkonoski Festiwal Światła
Fot. Agrafka
Trzy dni barwnych przeżyć, konferencji, pokazów świateł przenikających się ze sztuką i łączących się z pokazami sportowymi i artystycznymi, a także tańcami na „kolorowym lodzie”. Na festiwalu, który będzie zachwycał iluminacjami od 13 do 15 stycznia, nie zabraknie wizualnych animacji na budynkach, pokazów laserowych, koncertu oraz spektaklu „Stworzenie świat(ł)a”.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 13 stycznia o godz. 18.00 ale już od 9.00 w Hotelu „Cieplice” rozpocznie się konferencja „Światło w przestrzeni”, podczas której odbędzie się wiele wykładów m.in. o świetle, jako pozytywnej energii, promocji miast poprzez iluminacje, malowaniu światłem zieleni, co sprzyja integracji społeczności, a nawet o modernizacji oświetlenia miejskiego. Podczas festiwalu nastąpi również częściowe otwarcie Parku Zdrojowego, choć na techniczne otwarcie jeleniogórzanie poczekają jeszcze tydzień.

– Karkonoski Festiwal Światła będzie bardzo atrakcyjny i mam nadzieję, że przyciągnie nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również wielu turystów. Konkurujemy z Łodzią, Katowicami, a nawet Warszawą, gdyż władze tych miast chciałyby przenieść do siebie nasz cieplicki Festiwal Światła. Oprócz samej uroczystości festiwalowej odbędzie się także duża konferencja ludzi zajmujących się światłem, czyli poczynając od elektryków i oświetleniowców, przez pracowników samorządowych odpowiedzialnych za oświetlenie i artystów plastyków po architektów. Pojawią się również goście nie tylko z Niemiec i Czech, ale również z innych krajów europejskich. Warto podkreślić, że konferencja „Światło w przestrzeni” realizowane jest przy wsparciu środków z Unii Europejskiej – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W pokazach wezmą udział studenci ze szkół artystycznych, jak i technicznych z całej Polski. Studenckie Koło Naukowe MOS Politechniki Wrocławskiej P.I.W.O. jak co roku przygotowali iluminację okien Pałacu Schaffgotschów. Mapping , czyli spektakl wizualny na elewacji budynków zorganizowany będzie w tym roku na większą skalę, niż w latach poprzednich. Co dwie godziny będzie można go podziwiać na ścianach Pawilonu Lalka, Państwowej Szkoły Muzycznej i Zdrojowego Teatru Animacji.

Na Placu Piastowskim nie zabraknie pokazu laserowego oraz „Teatru ognia” grupy Ansist. 14 stycznia o godz. 17.30 zostanie otwarta wystawa szkła „Światło i Materia”, a o 18.30 zagra rockowa grupa People Of The Haze.
– Młodzież buduje ten festiwal i właśnie ją chcemy promować. Studenci, którzy działają ze światłem nie technicznie, zaskoczą widzów swoimi umiejętnościami. Jan Kanty Pawluśkiewicz będzie naszym gościem honorowym. Nie zabraknie malarstwa świecącego. Ciekawy będzie także audio-muzyczny spektakl Mapping, czyli projekcja na elewacjach budynku z grafiką komputerową w formie 3D. Odbędzie się również konkurs mistrza światła. Wybrane prace będą wystawione w przestrzeni parku i Placu Piastowskiego.

– Prezydent Marcin Zawiła wplótł w nasz festiwal sport co uatrakcyjnia imprezę. Śnieg potrzebny do tych pokazów będzie również oryginalnie podświetlony, tak samo jak cieplickie lodowisko, które rozbłyśnie nowymi barwami – powiedział Robert Futerhendler, dyrektor artystyczny festiwalu i jednocześnie współautor widowiska „Stworzenie świat(ł)a”, które będzie pokazywane cyklicznie w ewangelickim Kościele Zbawiciela.

Nowością będzie Jibbing Day, czyli zawody narciarsko-snowboardowe i nauka jazdy freestylowej w technice dubbing oraz dyskoteka na „kolorowym lodzie” przy II L.O. im. C.K. Norwida. Ok. godz. 20.00 puszczane będą lampiony z „życzeniami do nieba”, a w ostatnim dniu nastąpi pokaz sztucznych ogni zsynchronizowany z muzyką elektroniczną.

Uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe, a iluminacje będą powtarzane przez trzy dni, więc każdy zainteresowany będzie miał okazję wziąć udział w tegorocznym Karkonoskim Festiwalu Światła. Osoby zmotoryzowane mogą parkować na parkingu przy osiedlu XX-lecia, a do 13 stycznia ma również zostać otwarty parking przy ul. Oskara Langego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group