Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3250
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Huśtawka dla dzieci na wózkach prawie gotowa

Czwartek, 23 czerwca 2016, 9:07
Aktualizacja: Piątek, 24 czerwca 2016, 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Huśtawka dla dzieci na wózkach prawie gotowa
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Od początku lipca niepełnosprawne dzieci jeżdżące na wózkach inwalidzkich będą mogły samodzielnie skorzystać z pierwszej w Jeleniej Górze huśtawki dostosowanej do ich potrzeb. Już zamontowano konstrukcję z metalowych rurek, a także uchwyty, z pomocą których dzieci same wprawią huśtawkę w ruch. Prace wykonuje firma APIS. Koszt tej inwestycji to 18,4 tys. zł.

Pierwsza taka huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich powstaje na miejskim placu zabaw przy ul. Komedy Trzcińskiego na jeleniogórskim Zabobrzu. Będzie można z niej samodzielnie skorzystać dzięki metalowej konstrukcji zawieszonej na ramie, wykonanej z rur stalowych oraz ręcznych uchwytów. Ostateczny termin zamontowania całości to 30 czerwca. Jak mówi Romuald Szpot, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze, to milowy krok w kierunku poprawy jakości życia niepełnosprawnych dzieci.

- Tylko w naszej placówce mamy około 30 dzieci i młodzieży poruszającej się na wózkach inwalidzkich, dla których ta huśtawka będzie zarówno formą rozrywki i sposobem na spędzanie wolnego czasu, jak i rehabilitacją – mówi Romuald Szpot. – Wierzę, że jeśli ta huśtawka sprawdzi się na Zabobrzu, to powstaną kolejne w innych częściach miasta. Wielkie uznanie dla tych, którzy wpadli na taki pomysł i doprowadzili go do realizacji – dodaje dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze.

Pomysł chwali też Maria Silbert- Salabura, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Gorze, gdzie również uczęszczają niepełnosprawne dzieci. - W tym roku nie mamy akurat dzieci jeżdżących na wózkach inwalidzkich, ale mieliśmy takie w latach poprzednich i w naszym mieście jest ich naprawdę wiele – mówi dyrektorka „Ósemki”. – Część z nich ma nauczanie indywidualne i ta huśtawka będzie dla nich formą integracji z innymi dziećmi na placu i wyjątkową przyjemnością. Powstanie takiego urządzenia świadczy o tym, że w końcu zaczęliśmy myśleć o tych niepełnosprawnych, którzy na co dzień naprawdę borykają się z wieloma problemami, o których pełnosprawni nawet nie myślą - dodaje Maria Silbert-Salabura.

Miasto nie zapomniało też i o pełnosprawnych dzieciach i przeznaczyło 50 tys. zł na doposażenie innych placów zabaw. W Parku Wzgórze Kościuszki pojawią się trzy wieże z pomostami łączącymi, dwie zjeżdżalnie, drabinka wejściowa i ścianka wspinaczkowa. Natomiast place zabaw przy ul. Edwarda Dembowskiego i na Placu Kościuszki zyskają huśtawki typu „bocianie gniazdo”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group