Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10412
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hit pod znakiem zapytania

Czwartek, 15 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 15 marca 2007, 17:26
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Hit pod znakiem zapytania
Fot. Arkadiusz Piekarz
Galeria handlowa niemal z setką sklepów, multikino, sieć restauracji. Wszystko na zapuszczonym placu po byłym targowisku „Kiliński”. Temat jego zagospodarowania znów ożywa.

Zapowiedź budowy wielkiego centrum handlowego przez brytyjskiego inwestora pojawiła się w zeszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że sprawa nabiera tempa, choć wciąż pozostaje w sferze obietnic i projektów.

Te mają być wcielone w życie jeszcze w tym roku, a centrum handlowe zwane Focus Parkiem ma powstać w roku 2008. Podobno już w jego połowie. Tak wynika z zapowiedzi brytyjskiego devellopera Parkdridge.

Póki co na zaniedbanym placu, na którym przez lata było targowisko miejskie, nic się nie dzieje. Teren, którego kupno siedem lat temu przez spółkę Atlant (też zapowiadała „złote góry”) okazało się kompletnym niewypałem. Firma ograniczyła się do postawienia tablicy informacyjnej z projektem zagospodarowania tego terenu i splajtowała.

Jeśli wierzyć zapowiedziom Brytyjczyków w nowym centrum handlowym o powierzchni 35 tysięcy metrów kwadratowych ma powstać nowoczesna galeria handlowa z ponad 80 stoiskami, kilka restauracji, multikino. Nie zabraknie także miejsc do parkowania.
Projekt przewiduje zabudowanie „dziury”, która straszy przy ulicy 1 Maja tuż przy domu towarowym (Galeria Karkonoska) nowoczesną fasadą.

O ile jeleniogórzanom propozycja się podoba, o tyle sceptycznie nastawieni są do niej okoliczni handlowcy, którzy już siedem lat temu obawiali się inwazji handlowej Atlantu. – Takie centrum handlowe zada ostateczny cios handlowemu charakterowi ulicy i pozbawi miejsc pracy wielu ludzi. Częściowo uczyniły już to hipermarkety. – mówi jeden z właścicieli pobliskich sklepów. Sceptycznie patrzą na projekty prowadzący kina: Marysieńkę i Lot. Obawa, że placówki nie wytrzymają konkurencji z multipleksem, położonym niemal w sąsiedztwie nie są nieuzasadnione.

Na razie to wciąż plany: od siedmiu lat na wspomnianym terenie nie wbito nawet szpadla pod wylewkę fundamentów dla zapowiadanego handlowego hita. Sam teren wystawia niechlubne świadectwo nie tylko jego właścicielom, ale przede wszystkim gospodarzom miasta. – Nie znam takiego miasta, w którego samym centrum tak atrakcyjna działka leżałaby odłogiem przez kilka lat – powiedział nam przedsiębiorca budowlany Tomasz Klebanowski.

Nie ma przecież obowiązku przeznaczenia tego gruntu na cele handlowe. Równie dobrze mogłyby tam powstać kamienice mieszkalno-usługowe. Z korzyścią dla poszukujących własnego "m" oraz przedsiębiorczych jeleniogórzan. Nikt nie wyciągnął nauczki z lekcji, która utarła nosa pomysłodawcom utworzenia galerii handlowej w dawnym towarowym Domu Dziecka przy ulicy Długiej (piętra stoją puste), czy też Galerii Karkonoskiej, która oferuje towary za drogie, jak na kieszeń przeciętnego mieszkańca stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
94
Nigdy
26%
Rzadko
45%
Czasami
16%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group