Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 6544
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Historyczna sesja rady pierwszej kadencji

Sobota, 28 czerwca 2014, 7:37
Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca 2014, 14:36
Autor: Angela
Jelenia Góra: Historyczna sesja rady pierwszej kadencji
Fot. Angela
Niezwykła sesja, bo z udziałem pierwszego historycznego składu Rady Miejskiej w Jeleniej Górze (1990 – 1994), odbyła się 27.06 w Ratuszu. Spotkanie radnych było nawiązaniem do jubileuszu erćwiecza istnienia samorządności. – To był zupełnie inny świat, kłóciliśmy się, dyskutowaliśmy, ale wtedy naprawdę chodziło o Jelenią Górę – mówili zgodnie przewodniczący tej rady i obecny radny Andrzej Grochala oraz ówczesny i obecny prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

To była sentymentalna podróż w przeszłość, z filmami dokumentalnymi, pierwszymi wywiadami telewizyjnymi, wspomnieniami o pierwszych krokach stawianych na zupełnie nieznanym gruncie samorządu terytorialnego.

- Pierwsza rada miała najtrudniej, bo musiała tworzyć wszystko od początku – mówił Andrzej Grochala, wybrany na przewodniczącego po rezygnacji śp. Jakuba Jarząbka, który to stanowisko piastował przez 10 miesięcy. - Pierwszy statut liczył około 120 stron, a obecny ma kilkanaście. Głosowaliśmy go punkt po punkcie. Trwało to kilka sesji. Jestem radnym 24 lata i moim zdaniem pierwsza rada była najlepszą radą. Nie było partii politycznych. Ci ludzie chcieli po prostu zmieniać Jelenią Górę. Mieli entuzjazm. Teraz największą bolączką samorządu są partie, skupiające się na własnych interesach, a nie na problemach mieszkańców. W takich małych miastach jak Jelenia Góra powinny być okręgi jednomandatowe, wtedy ludzie by skupiali się nad problemem i jego rozwiązaniem – dodał Andrzej Grochala.

Na tym niezwykłym spotkaniu pojawiło się ponad 20 z 40 ówczesnych radnych. Sześcioro już nie żyje, to: Amelia Kata – Lis, Jakub Jarząbek, Marian Południkiewicz, Irena Wrońska, Jan Ziółkowski i Witold Jabłoński.
Na wczorajszej sesji ich pamięć uczczono minutą ciszy.

Na sesji pojawili się: Zygmunt Błaszczyk, Stanisław Czajewicz, Wiesław Deja, Tomasz Drozdowski, Zygmunt Fałat, Zbigniew Gott, Andrzej Grochala, Roman Jałako, Krzysztof Kumek, Mirosław Labok, Andrzej Marek, Roman Ofański, Lucjan Piłko, Kazimierz Piotrowski, Bonifacy Rusinek, Józef Rząsa, Remigiusz Ślusarski, Józef Tesznar, Łukasz Tuszyński, Krzysztof Wronka i Daniel Zajko. Nie zabrakło również ówczesnej skarbnik miasta: Janiny Kurzawy.

Pozostali stanowiący skład pierwszej Rady Miejskiej w Jeleniej Górze to: Barbara Chruściel – Bobrowska, Ewa Czerwińska – Kisiel, Bogusław Gałka, Andrzej Gniewek, Mirosław Jaskólski, Władysław Kumik, Leszek Kwaśnicki, Roman Kwaśnicki, Józef Maciejewski, Maciej Pawłowski, Eugeniusz Piotrowski, Lucjan Wis i Longin Zięba.

Mimo symbolicznego wymiaru spotkania, zachowano najważniejsze punkty sesji: sprawdzono obecność, a prezydent zdał relację ze swoich działań i z tego, co zmieniło się w Jeleniej Górze w ciągu minionych 20. lat. O czym mówił? Ogólnie o wszystkim: nowej strefie ekonomicznej i rozwoju firm jeleniogórskich, rozbudowie ulic (w tym m.in. Spółdzielczej), Termach Cieplickich, rewitalizacji parków, zrewitalizowanych obiektach kultury, budowanych galeriach i hotelu przy ul. Pijarskiej, remoncie budynków mieszkalnych m.in. przy ul. Drzymały, Złotniczej czy Okrzei. Wspomniał też o przedszkolach, żłobkach, zapleczu sportowym, kształceniu zawodowym i planowanej obwodnicy Maciejowej. Tematów do rozmowy było wiele, bo obecni na sali żywo dyskutowali o tym, co warto byłoby zmienić.

Propozycjom i wymianie zdań przysłuchiwali się obecni wiceprezydenci: Mirosława Dzika i Jerzy Łużniak. Na sali nie zabrakło również dziennikarzy, którzy 20 lat temu relacjonowali sesje i działania ówczesnych radnych: Zbigniewa Dygdałowicza i Tomasza Kędzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group