Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 12313
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Historia zapisana w murze

Środa, 28 stycznia 2009, 14:33
Aktualizacja: Czwartek, 29 stycznia 2009, 7:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Historia zapisana w murze
Fot. TEJO
Podczas prac rozbiórkowych przybudówki do gmachu Galerii Karkonoskiej przygotowujących grunt pod budowę Mall Parku przy ul. 1 Maja, odkryto poniemiecki szyld mieszczącego się w zabytku do 1945 roku Domu Towarowego Schuellera. Przetrwał pod tynkami przeszło 100 lat!

„Kaufhaus R. Schueller” – głosi starannie wykonany napis, który ukryty został pod tynkiem dobudówki, którą dołączono do zbudowanego w latach 1904 – 1905 secesyjnego domu towarowego, będącego - jak na owe czasy – odpowiednikiem nowoczesnej galerii handlowej. Dom powstał według projektu spółki Braci Albert. – Reklamowano go jako jedyne tego rodzaju rozwiązanie techniczne w ówczesnych Niemczech – wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego.

Z początku jedynie w lewej części budynku (patrząc w stronę ratusza) urządzono dom towarowy. W prawej, na parterze - była restauracja "Hohenzollern" z kawiarnią i salą bilardową. Po 1921 roku całość przejęto na potrzeby handlu. Na piętrach były biura i mieszkania.

– Przy budowie wykorzystano nowoczesną wówczas technologię żelazobetonu. Po wojnie mieścił się tu najpierw dom towarowy E. Sobaszek i spółka, a później Spółdzielni Pracy „Spólnota”. Od 1952 do 1975 roku był tu Powszechny Dom Towarowy, a od 1975 do 1990 roku – gmachem zarządzało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego. Teraz opiekuje się nim Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Reklama przedwojennego Domu Schuellera przetrwała w dobrym stanie ponad wiek! Świadczy to o jakości farby, która – mimo upływu lat – niewiele straciła z kolorów. Co stanie się z reliktem? Najpewniej zniknie pod postawionymi tu w przyszłości ścianami nośnymi nowej galerii spółki Parkdridge. Biorąc pod uwagę zniwelowanie terenu, prace mogą się tu zacząć wraz z nadejściem wiosny. Dlatego warto uwiecznić ten relikt przeszłości na zdjęciach, aby pozostało w naszej świadomości istnienie ciągłości w zagospodarowaniu Jeleniej Góry zarówno przez Niemców jak i przez Polaków.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
760
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
47%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group