Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5867
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Historia zapisana w murze

Środa, 28 stycznia 2009, 14:33
Aktualizacja: Czwartek, 29 stycznia 2009, 7:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Historia zapisana w murze
Fot. TEJO
Podczas prac rozbiórkowych przybudówki do gmachu Galerii Karkonoskiej przygotowujących grunt pod budowę Mall Parku przy ul. 1 Maja, odkryto poniemiecki szyld mieszczącego się w zabytku do 1945 roku Domu Towarowego Schuellera. Przetrwał pod tynkami przeszło 100 lat!

„Kaufhaus R. Schueller” – głosi starannie wykonany napis, który ukryty został pod tynkiem dobudówki, którą dołączono do zbudowanego w latach 1904 – 1905 secesyjnego domu towarowego, będącego - jak na owe czasy – odpowiednikiem nowoczesnej galerii handlowej. Dom powstał według projektu spółki Braci Albert. – Reklamowano go jako jedyne tego rodzaju rozwiązanie techniczne w ówczesnych Niemczech – wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego.

Z początku jedynie w lewej części budynku (patrząc w stronę ratusza) urządzono dom towarowy. W prawej, na parterze - była restauracja "Hohenzollern" z kawiarnią i salą bilardową. Po 1921 roku całość przejęto na potrzeby handlu. Na piętrach były biura i mieszkania.

– Przy budowie wykorzystano nowoczesną wówczas technologię żelazobetonu. Po wojnie mieścił się tu najpierw dom towarowy E. Sobaszek i spółka, a później Spółdzielni Pracy „Spólnota”. Od 1952 do 1975 roku był tu Powszechny Dom Towarowy, a od 1975 do 1990 roku – gmachem zarządzało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego. Teraz opiekuje się nim Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Reklama przedwojennego Domu Schuellera przetrwała w dobrym stanie ponad wiek! Świadczy to o jakości farby, która – mimo upływu lat – niewiele straciła z kolorów. Co stanie się z reliktem? Najpewniej zniknie pod postawionymi tu w przyszłości ścianami nośnymi nowej galerii spółki Parkdridge. Biorąc pod uwagę zniwelowanie terenu, prace mogą się tu zacząć wraz z nadejściem wiosny. Dlatego warto uwiecznić ten relikt przeszłości na zdjęciach, aby pozostało w naszej świadomości istnienie ciągłości w zagospodarowaniu Jeleniej Góry zarówno przez Niemców jak i przez Polaków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group